Svjetski kup u biatlonu 2017/2018.

Svjetski kup u biatlonu 2017/18. je bilo 41. po redu takmičenje biatlonaca za Svjetski kup u biatlonu u organizaciji Međunarodnog biatlonskog saveza (IBU). Vrhunac takmičenja bile su Zimske olimpijske igre u južnokorejskom Pyeongchangu. Rezultati sa ZOI 2018. neće se bodovati za plasman u Svjetskom kupu. Titule pobjednika Svjetskog kupa branio je Francuz Martin Fourcade, a kod žena Njemica Laura Dahlmeier. Za vrednovanje i pravo učestvovanja korišteni su rezultati IBU kupa 2016/17. U muškoj konkurenciji pobjedio je po sedmi put Martin Fourcade, nakon pobjeda u sezonama 2011/12, 2012/13, 2013/14, 2014/15, 2015/16 i 2016/17, čime je postao biatlonac sa najviše ukupnih pobjeda. U ženskoj je konkurenciji po treći put, nakon sezona 2010/11. i 2013/14. pobijedila Finkinja Kaisa Mäkäräinen.

Svjetski kup u biatlonu 2017/2018.
Pobjednik
Ukupno:masculin  M. Fourcade (FRA)
féminin  K. Mäkäräinen (FIN)
Pojedinačno:masculin
 J. T. Bø (NOR)
 M. Fourcade (FRA)
féminin  Nadzeja Skardzina (BJE)
Sprint:masculin  M. Fourcade (FRA)
féminin  A. Kuzmina (SLK)
Potjera:masculin  M. Fourcade (FRA)
féminin  A. Kuzmina (SLK)
Masovni start:masculin  M. Fourcade (FRA)
féminin  K. Mäkäräinen (FIN)
Štafete:masculin Norveška
féminin Njemačka
Kup nacija:masculin Norveška
féminin Njemačka
Mješovite štafete: Italija
Takmičenja
Mjesta održavanja9
Pojedinačna takmičenja22
Timska takmičenja8
Učesnici
Državemasculin 29
féminin 29
Sportistimasculin 176
féminin 158

Startne kvoteUredi

Startne kvote po pojedinim državama određivane su na osnovi rezultata iz protekle sezone Svjetskog kupa. Pet najboljih biatlonskih saveza imaju pravo nastupa sa 6 takmičara u diciplinama 20 km i sprint, dok ostali savezi imaju pravo na 5 takmičara ili manje. Broj takmičara uvijek se odnosi na discipline 20 km i sprint. Za saveze bez fiksnog mjesta IBU dodjeljuje 4 pozivnice po disciplini.

Muškarci
Žene

Kalendar takmičenjaUredi

Muškarci Žene Mješovito
Grad Datum Poj. Spr. Pot. Mas. Šta. Poj. Spr. Pot. Mas. Šta. PoŠ. Šta.
  Östersund (rezultati) 26. novembra–3. decembra
  Hochfilzen (rezultati)

8–10. decembra
  Annecy/Le Grand-Bornand (rezultati) 13–18. decembra
  Oberhof (rezultati) 2–7. januara
  Ruhpolding (rezultati) 8–14. januara
  Antholz-Anterselva (rezultati) 15–21. januara
  Kontiolahti (rezultati) 5–11. marta
  Holmenkollen (rezultati) 12–18. marta
  Tjumen (rezultati) 19-25. marta
Ukupno 2 8 7 5 4 2 8 7 5 4 2 2

BodovanjeUredi

Od sezone 2008/09. koristi se novi sistem bodovanja u kome pobjednik dobija 60 bodova, drugi 54, treći 48 itd.[1] Ovaj sistem je zamijenio sistem od sezone 2007/08. po kojem je pobjednik dobijao 50 bodova, drugi 48, treći 46 i svaki slijedeći plasman tri, dva ili jedan bod manje.[2]

Podjela bodova od sezone Svjetskog kupa 2008/09.
Plasman 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
Bodovi 60 54 48 43 40 38 36 34 32 31 30 29 28 27 26 25 24 23 22 21 20 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
Podjela bodova od sezone Svjetskog kupa 2014/15. u disciplini masovni start[3]
Plasman 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Bodovi 60 54 48 43 40 38 36 34 32 31 30 29 28 27 26 25 24 23 22 21 20 18 16 14 12 10 8 6 4 2
Podjela bodova od sezone Svjetskog kupa 2008/09. u disciplini štafeta za Kup Nacija[4]
Plasman 1 2 3 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30.
Bodovi 420 390 360 330 310 290 270 250 230 220 210 200 190 180 170 160 150 140 130 120 110 100 90 80 70 60 50 40 30 20
Podjela bodova od sezone Svjetskog kupa 2008/09. za plasman u Kupu nacija.[a] [5]
Plasman 1 2 3 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. ...-1[b] 80 81 82 83 ...-2 108 109 110 111 ...
Bodovi 160 154 148 143 140 138 136 134 132 131 130 129 128 127 126 125 124 123 122 121 ...-1[c] 61 59 57 55 ...-2[d] 5 3 1 1 ...
Podjela bodova od sezone Svjetskog kupa 2014/15. u disciplini mješovita štafeta za Kup Nacija[6]
Plasman 1 2 3 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30.
Bodovi 210 195 180 165 155 145 135 125 115 110 105 100 95 90 85 80 75 70 65 60 55 50 45 40 35 30 25 20 15 10

MuškarciUredi

RezultatiUredi

1. takmičenje Svjetskog kupa u Östersundu   Švedska, 26. novembar 2017. – 3. decembar 2017.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
30. novembar 2017. (četvrtak) Pojedinačno (20 km)[7]   Johannes Thingnes Bø (NOR)   Quentin Fillon Maillet (FRA)   Martin Fourcade (FRA)
2. decembar 2017. (subota) Sprint (10 km)[8]   Tarjei Bø (NOR)   Martin Fourcade (FRA)   Erik Lesser (NJE)
3. decembar 2017. (nedjelja) Potjera (12,5 km)[9]   Martin Fourcade (FRA)   Jakov Fak (SLO)   Quentin Fillon Maillet (FRA)
2. takmičenje Svjetskog kupa u Hochfilzenu   Austrija, 8–11. decembra 2017.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
8. decembar 2017. (petak) Sprint (10 km)[10]   Johannes Thingnes Bø (NOR)   Martin Fourcade (FRA)   Jakov Fak (SLO)
9. decembar 2017. (subota) Potjera (12,5 km)[11]   Johannes Thingnes Bø (NOR)   Jakov Fak (SLO)   Martin Fourcade (FRA)
10. decembar 2017. (nedelja) Štafeta (4 × 7,5 km)[12]   Norveška
Ole Einar Bjørndalen
Henrik L’Abée-Lund
Erlend Bjøntegaard
Lars Helge Birkeland
  Njemačka
Erik Lesser
Benedikt Doll
Arnd Peiffer
Simon Schempp
  Francuska
Jean-Guillaume Béatrix
Simon Desthieux
Émilien Jacquelin
Quentin Fillon Maillet
3. takmičenje Svjetskog kupa u Annecy-Le Grand Bornand   Francuska, 12–17. decembra 2017.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
15. decembar 2017. (petak) Sprint (10 km)[13]   Johannes Thingnes Bø (NOR)   Martin Fourcade (FRA)   Antonin Guigonnat (FRA)
16. decembar 2017. (subota) Potjera (12,5 km)[14]   Johannes Thingnes Bø (NOR)   Martin Fourcade (FRA)   Anton Šipuljin (RUS)
17. decembar 2017. (nedelja) Masovni start (15 km)[15]   Martin Fourcade (FRA)   Johannes Thingnes Bø (NOR)   Erik Lesser (NJE)
4. takmičenje Svjetskog kupa u Oberhofu   Njemačka, 4–7. januara 2018.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
5. januar 2018. (petak) Sprint (10 km)[16]   Martin Fourcade (FRA)   Emil Hegle Svendsen (NOR)   Johannes Thingnes Bø (NOR)
6. januar 2018. (subota) Potjera (12,5 km)[17]   Martin Fourcade (FRA)   Johannes Thingnes Bø (NOR)   Anton Šipuljin (RUS)
7. januar 2018. (nedelja) Štafeta (4 × 7,5 km)[18]   Švedska
Martin Ponsiluoma
Jesper Nelin
Sebastian Samuelsson
Fredrik Lindström
  Italija
Thomas Bormolini
Lukas Hofer
Dominik Windisch
Thierry Chenal
  Norveška
Vetle Sjåstad Christiansen
Henrik L’Abée-Lund
Lars Helge Birkeland
Tarjei Bø
5. takmičenje Svjetskog kupa u Ruhpoldingu   Njemačka, 10–14. januara 2018.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
10. januar 2018. (srijeda) Pojedinačno (20 km)[19]   Martin Fourcade (FRA)   Ondřej Moravec (ČEŠ)   Johannes Thingnes Bø (NOR)
12. januar 2018. (petak) Štafeta (4 × 7,5 km)[20]   Norveška
Lars Helge Birkeland
Tarjei Bø
Emil Hegle Svendsen
Johannes Thingnes Bø
  Francuska
Simon Desthieux
Quentin Fillon Maillet
Martin Fourcade
Antonin Guigonnat
  Rusija
Aleksej Volkov
Maksim Cvetkov
Anton Babikov
Anton Šipuljin
14. januar 2018. (nedelja) Masovni start (15 km)[21]   Johannes Thingnes Bø (NOR)   Martin Fourcade (FRA)   Antonin Guigonnat (FRA)
6. takmičenje Svjetskog kupa u Antholzu   Italija, 18–21. januara 2018.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
19. januar 2018. (petak) Sprint (10 km)[22]   Johannes Thingnes Bø (NOR)   Martin Fourcade (FRA)   Arnd Peiffer (NJE)
20. januar 2018. (subota) Potjera (12,5 km)[23]   Johannes Thingnes Bø (NOR)   Martin Fourcade (FRA)   Anton Šipuljin (RUS)
21. januar 2018. (nedelja) Masovni start (15 km)[24]   Martin Fourcade (FRA)   Tarjei Bø (NOR)   Erlend Bjøntegaard (NOR)
7. takmičenje Svjetskog kupa u Kontiolahtiju   Finska, 8–11. marta 2018.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
8. mart 2018. (četvrtak) Sprint (10 km)[25]   Anton Šipuljin (RUS)   Andrejs Rastorgujevs (LAT)   Quentin Fillon Maillet  (NJE)
11. mart 2018. (nedelja) Masovni start (15 km)[26]   Julian Eberhard (AUT)   Martin Fourcade (FRA)   Anton Šipuljin (RUS)
8. takmičenje Svjetskog kupa u Oslu   Norveška, 15–18. marta 2018.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
15. mart 2018. (četvrtak) Sprint (10 km)[27]   Henrik L’Abée-Lund (NOR)   Johannes Thingnes Bø (NOR)   Martin Fourcade (FRA)
17. januar 2018. (subota) Potjera (12,5 km)[28]   Martin Fourcade (FRA)   Johannes Thingnes Bø (NOR)   Lukas Hofer (ITA)
18. mart 2018. (nedelja) Štafeta (4 × 7,5 km)[29]   Norveška
Lars Helge Birkeland
Henrik L’Abée-Lund
Tarjei Bø
Johannes Thingnes Bø
  Austrija
Dominik Landertinger
Felix Leitner
Simon Eder
Julian Eberhard
  Rusija
Maksim Cvetkov
Anton Babikov
Dmitri Mališko
Anton Šipuljin
9. takmičenje Svjetskog kupa u Tjumenu   Rusija, 22–25. marta 2018.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
22. mart 2018. (četvrtak) Sprint (10 km)[30]   Martin Fourcade (FRA)   Simon Desthieux (NOR)   Fredrik Lindström (ŠVE)
24. mart 2018. (subota) Potjera (12,5 km)   Martin Fourcade (FRA)   Johannes Thingnes Bø (NOR)   Lukas Hofer (ITA)
25. mart 2018. (nedelja) Masovni start (15 km)   Maksim Cvetkov (RUS)   Erlend Bjøntegaard (NOR)   Johannes Thingnes Bø (NOR)

Pojedinačni rezultatiUredi

Pos. Ime Östersund Hochfilzen Annecy Oberhof Ruhpolding Antholz Kontio­lahti Oslo Tjumen Bodovi
Poj. Sp. Pot. Sp. Pot. Sp. Pot. Mas. Sp. Pot. Poj. Mas. Sp. Pot. Mas. Sp. Mas. Sp. Pot. Sp. Pot. Mas.
01   Martin Fourcade (FRA) 003 002 001 002 003 002 002 001 001 001 001 002 002 002 001 DNS 002 003 001 001 001 019 1116
02   Johannes Thingnes Bø (NOR) 001 011 013 001 001 001 001 002 003 002 003 001 001 001 006 004 019 002 003 014 002 003 1027
03   Anton Šipuljin (RUS) 015 025 008 009 009 006 003 004 028 012 054 015 004 003 009 001 003 018 007 010 014 016 0697
04   Arnd Peiffer (NJE) 029 028 015 006 013 022 011 006 012 010 011 007 003 004 019 005 006 006 010 008 006 010 0668
05   Lukas Hofer (ITA) 006 023 011 015 007 040 007 015 006 006 009 014 027 036 025 009 013 005 002 013 003 007 0637
06   Jakov Fak (SLO) 012 010 002 003 002 013 013 008 007 011 014 010 033 DNS 012 018 012 032 019 019 034 011 0602
07   Tarjei Bø (NOR) 020 001 019 014 005 048 020 011 005 003 005 022 029 002 033 020 026 012 016 020 006 0591
08   Simon Desthieux (FRA) 013 039 038 021 014 005 006 017 013 016 019 011 011 008 010 006 021 030 011 002 021 012 0579
09   Benedikt Doll (NJE) 034 030 026 047 027 012 008 018 017 009 022 009 013 016 004 023 004 009 008 022 027 004 0532
10   Quentin Fillon Maillet (FRA) 002 012 003 038 012 061 020 040 040 020 004 026 013 021 003 010 008 027 006 025 017 0518
11   Erik Lesser (NJE) 017 003 010 008 015 044 032 003 063 018 015 037 017 007 005 036 025 005 005 009 0506
12   Simon Schempp (NJE) 016 005 016 004 004 004 005 025 034 DNS 013 006 020 DNS 008 016 053 035 017 015 029 0484
13   Andrejs Rastorgujevs (LAT) 008 008 020 018 023 024 019 027 015 020 014 018 027 002 022 015 015 004 017 027 0481
14   Lars Helge Birkeland (NOR) 014 029 006 013 010 021 017 016 015 020 023 006 009 026 014 025 010 018 038 013 026 0479
15   Benjamin Weger (ŠVI) 007 018 031 007 022 011 016 005 008 007 016 012 013 076 026 012 009 028 022 030 0476
16   Julian Eberhard (AUT) 004 021 007 011 011 045 DNS 018 029 089 017 007 010 029 028 001 004 024 015 033 025 0468
17   Henrik L’Abée-Lund (NOR) 022 041 012 005 008 DNS 029 038 024 024 030 038 023 011 011 018 001 005 025 012 005 0454
18   Simon Eder (AUT) 019 014 014 035 028 026 009 012 007 012 018 007 015 DNS 019 006 027 008 021 0449
19   Fredrik Lindström (ŠVE) 025 007 005 044 016 058 047 014 024 015 038 019 062 015 011 020 003 004 013 0408
20   Antonin Guigonnat (FRA) 003 012 022 046 027 011 003 028 019 023 041 011 034 021 011 007 022 0379
21   Dominik Windisch (ITA) 040 062 080 009 015 007 022 048 029 029 017 017 008 010 007 031 022 020 018 020 0373
22   Maksim Cvetkov (RUS) 021 035 023 020 006 DNS 021 044 045 031 020 030 027 004 006 009 001 0352
23   Aleksandar Loginov (RUS) 009 027 035 029 044 018 004 009 023 018 073 027 042 032 018 009 011 014 0332
24   Emil Hegle Svendsen (NOR) 011 004 004 002 004 030 024 032 005 007 0323
25   Anton Babikov (RUS) 005 017 034 030 020 015 023 013 029 055 008 014 024 051 023 052 039 043 024 015 0323
26   Erlend Bjøntegaard (NOR) 041 034 025 010 010 021 036 011 003 024 027 023 034 037 016 002 0321
27   Ondřej Moravec (ČEŠ) 030 044 022 034 043 037 041 011 013 002 028 010 043 014 020 009 029 029 0294
28   Johannes Kühn (NJE) 047 009 025 024 041 038 050 020 034 016 025 019 028 005 069 029 063 012 026 008 0290
29   Michal Krčmář (ČEŠ) 066 043 039 026 025 034 022 009 008 005 016 062 016 088 008 037 043 0253
30   Timofej Lapšin (KOR) 013 DNF 016 DNS 008 031 028 014 022 023 DNF 015 024 069 024 038 0227
31   Jevgenij Garaničev (RUS) 043 055 029 057 026 019 024 019 043 053 039 046 007 014 023 023 018 0212
32   Tim Burke (SAD) 032 052 048 073 010 026 004 014 036 021 043 021 022 038 057 047 0191
33   Roman Rees (NJE) 030 019 004 013 029 040 027 013 016 046 036 0189
34   Krasimir Anev (BUG) 054 DNS 043 034 010 022 035 015 013 017 025 033 031 041 0174
35   Lowell Bailey (SAD) 067 022 017 053 036 035 014 023 037 041 035 016 014 042 028 0172
36   Sean Doherty (SAD) 038 082 022 017 017 030 024 084 031 075 035 014 017 0162
37   Dmitro Pidrušnij (UKR) 075 012 018 010 005 041 044 038 061 021 038 0149
38   Matvej Jelisejev (RUS) 032 033 017 019 020 025 030 021 026 045 048 033 087 070 0145
39   Klemen Bauer (SLO) 010 042 041 022 037 042 038 039 039 037 027 019 017 031 0135
40   Jesper Nelin (ŠVE) 044 020 036 032 021 063 070 022 027 045 032 019 023 0135
41   Dominik Landertinger (AUT) 051 033 006 026 049 022 020 023 021 DNS 0134
42   Simon Fourcade (FRA) 027 015 009 072 065 050 024 025 020 043 0126
43   Ole Einar Bjørndalen (NOR) 018 031 018 028 046 052 036 042 012 028 066 039 032 0120
44   Sebastian Samuelsson (ŠVE) 036 030 077 023 036 037 023 039 021 035 013 0117
45   Artem Prima (UKR) 023 050 024 016 025 026 083 056 033 026 0114
46   Émilien Jacquelin (FRA) 035 037 028 058 DNS 054 043 064 005 006 028 080 063 044 035 0113
47   Michal Šlesingr (ČEŠ) 026 038 037 046 040 041 008 008 055 024 DNS 0108
48   Sergej Bočarnikov (BJE) 074 070 018 017 023 031 038 042 030 030 0100
49   Christian Gow (KAN) 045 026 021 054 049 030 029 036 021 034 079 056 054 0090
50   Dmitrij Mališko (RUS) 026 016 036 018 028 028 0087
51   Mario Dolder (ŠVI) 073 006 027 083 062 092 061 036 024 032 057 052 0083
52   Scott Gow (KAN) 053 016 050 043 048 016 027 026 032 050 055 086 049 051 0083
53   Florent Claude (BEL) 036 018 026 031 025 045 0069
54   Vetle Sjåstad Christiansen (NOR) 035 026 010 024 0066
55   Jeremy Finello (ŠVI) 049 073 049 039 054 021 027 030 057 DNS 075 039 030 060 056 0060
56   Jean-Guillaume Béatrix (FRA) 031 019 054 039 024 046 037 068 0055
57   Nathan Smith (KAN) 037 024 042 019 031 091 0053
58   Thomas Bormolini (ITA) 062 040 040 041 030 032 046 041 041 033 078 029 059 050 055 031 0052
59   Vladimir Ilijev (BUG) 052 097 068 027 028 059 047 040 092 025 057 041 040 040 0046
60   Philipp Nawrath (NJE) 041 047 052 009 029 059 044 0044
61   Tero Seppälä (FIN) 089 081 024 042 031 DNS 033 032 053 046 046 057 046 055 059 049 0044
62   Kalev Ermits (EST) 049 047 095 014 033 042 035 070 076 067 076 078 0041
63   Michael Rösch (BEL) 085 048 056 027 032 040 026 050 059 067 0039
64   Fredrik Gjesbakk (NOR) 007 039 069 0038
65   Miha Dovžan (SLO) 046 077 040 045 055 052 085 017 094 042 041 044 034 037 0036
66   Martin Otčenáš (SLK) 058 064 062 029 040 075 021 048 039 073 066 0035
67   Aleksej Volkov (RUS) 033 055 028 027 0035
68   Uladsimir Čapelin (BJE) 098 084 063 009 045 030 093 0034
69   Vladimir Semakov (UKR) 078 061 036 DNS 043 DNS 058 012 041 052 072 0034
70   Roman Jeremin (KAZ) 079 091 073 082 077 054 022 DNS 029 047 0031
71   Leif Nordgren (SAD) 063 066 098 056 048 050 044 017 030 043 040 0027
72   Tobias Eberhard (AUT) 079 028 055 031 038 DNS 054 LAP 050 074 0026
73   Serafin Wiestner (ŠVI) 095 046 044 084 033 042 050 037 028 102 0025
74   Matej Kazár (SLK) 081 051 049 060 051 050 051 018 067 053 062 048 LAP 0023
75   Roland Lessing (EST) 065 031 050 047 051 039 030 053 044 0023
76   Grzegorz Guzik (POL) 090 090 076 083 066 101 030 031 089 086 072 0021
77   Felix Leitner (AUT) 028 058 055 063 092 079 051 048 035 048 0019
78   Tuomas Grönman (FIN) 084 039 045 045 046 072 025 LAP 072 048 049 082 0018
79   Serhij Semenov (UKR) 024 067 055 053 0017
80   Jaroslav Soukup (ČEŠ) 086 068 025 052 066 065 0016
81   Raman Jaljotnau (BJE) 076 033 053 066 095 056 053 087 034 050 064 044 052 064 0015
82   Brendan Green (KAN) 068 055 051 051 033 086 057 054 078 034 071 0015
83   Olli Hiidensalo (FIN) 051 063 081 057 049 087 032 064 058 040 037 042 046 0014
84   Pjotr Paščenko (RUS) 045 029 0012
85   Fabien Claude (FRA) 033 039 0010
86   Ruslan Tkalenko (UKR) 082 093 037 035 060 056 081 080 088 073 077 0010
87   Tomáš Krupčík (ČEŠ) 071 045 032 070 047 043 058 056 0009
88   Daniel Mesotitsch (AUT) 103 069 056 056 092 068 032 060 058 052 043 0009
89   Mikito Tachizaki (JAP) 050 076 033 055 069 067 081 083 047 057 0008
90   Rene Zahkna (EST) 075 034 043 089 080 080 084 048 045 057 068 0007
91   Adam Václavík (ČEŠ) 059 047 084 075 071 058 034 044 090 0007
92   Anton Sinapov (BUG) 105 071 086 053 053 034 044 097 092 067 049 055 0007
93   Oskars Muižnieks (LAT) 048 087 051 052 050 035 074 069 073 0006
94   Maksim Varabaj (BJE) 102 060 046 078 095 075 036 050 0005
95   Torstein Stenersen (ŠVE) 036 102 088 074 0005
96   Martin Ponsiluoma (ŠVE) 099 037 053 051 0004
97   Vytautas Strolia (LIT) 087 057 058 050 038 049 054 061 079 060 DNS 060 047 056 074 0003
98   George Buta (RUM) 039 100 090 075 083 096 055 061 050 042 0002
99   Cornel Puchianu (RUM) 098 053 045 075 100 065 099 056 051 040 085 0001
  Dimitar Gerdžikov (BUG) 056 059 DNS DNS 082 048 080 049 DNS 0000
  Mihail Klečerov (BUG) 067 097 091 095 0000
  Kauri Kõiv (EST) 100 080 046 086 071 091 0000
  Mikko Loukkaanhuhta (FIN) 104 099 0000
  Apostolos Angelis (GRČ) 083 106 108 100 101 105 105 082 097 0000
  Scott Dixon (UK) 101 102 105 088 087 102 096 098 101 0000
  Giuseppe Montello (ITA) 095 106 047 047 0000
  Thierry Chenal (ITA) 045 054 077 071 077 065 0000
  Kosuke Ozaki (JAP) 098 094 062 0000
  Tsukasa Kobonoki (JAP) 057 083 097 076 064 098 071 070 092 0000
  Aidan Millar (KAN) 107 0000
  Carsen Campbell (KAN) 094 082 0000
  Macx Davies (KAN) 091 066 DNS 096 0000
  Matthew Hudec (KAN) 089 0000
  Anton Pantow (KAZ) 064 103 101 0000
  Maxim Braun (KAZ) 106 104 103 047 100 095 100 0000
  Timur Chamitgatin (KAZ) 082 069 060 065 0000
  Timur Kuz (KAZ) 096 0000
  Vasilij Podkoritov (KAZ) 080 101 064 089 044 069 090 098 080 0000
  Wladislaw Witenko (KAZ) 096 096 093 090 052 052 047 081 051 053 0000
  Krešimir Crnković (HRV) 092 085 094 094 103 108 0000
  Aleksandrs Patrijuks (LAT) 105 096 084 079 071 0000
  Daumants Lusa (LAT) 079 096 070 098 0000
  Ilmārs Bricis (LAT) 074 101 0000
  Roberts Slotiņš (LAT) 099 099 081 0000
  Karol Dombrovski (LIT) 072 095 073 DNS 093 083 079 059 093 070 0000
  Linas Banys (LIT) 103 0000
  Rokas Suslavičius (LIT) 103 0000
  Tomas Kaukėnas (LIT) 054 089 064 067 048 042 062 096 0000
  David Komatz (AUT) 052 057 078 061 086 0000
  Kevin Plessnitzer (AUT) 077 0000
  Lorenz Wäger (AUT) 059 072 085 0000
  Peter Brunner (AUT) 088 074 0000
  Sven Grossegger (AUT) 074 057 042 0000
  Andrzej Nędza-Kubiniec (POL) 094 087 087 100 051 LAP 081 088 077 0000
  Łukasz Szczurek (POL) 093 086 093 066 073 052 090 0000
  Marcin Szwajnos (POL) 097 102 0000
  Mateusz Janik (POL) 078 099 0000
  Dennis Șerban (RUM) 060 0000
  Gheorghe Pop (RUM) 055 106 087 076 0000
  Remus Faur (RUM) 065 048 057 081 072 058 LAP 091 073 0000
  Igor Malinovski (RUS) 061 0000
  Jurij Šopin (RUS) 097 0000
  Peppe Femling (ŠVE) 061 099 076 065 055 046 075 0000
  Simon Hallström (ŠVE) 091 0000
  Tiio Söderhielm (ŠVE) 093 0000
  Tobias Arwidson (ŠVE) 099 0000
  Eligius Tambornino (ŠVI) 060 057 093 0000
  Joscha Burkhalter (ŠVI) 085 084 0000
  Martin Jäger (ŠVI) 042 091 100 DNS 066 070 058 DNS 0000
  Sebastian Stalder (ŠVI) 082 0000
  Ajlan Rastić (SRB) 083 0000
  Edin Hodžić (SRB) 107 107 107 103 DNF 104 109 DNF 0000
  Michal Kubaliak (SLK) 100 072 0000
  Michal Šíma (SLK) 091 088 088 068 097 0000
  Šimon Bartko (SLK) 064 077 090 063 0000
  Tomáš Hasilla (SLK) 069 098 082 086 059 045 049 083 078 063 0000
  Lenart Oblak (SLO) 077 086 067 079 0000
  Mitja Drinovec (SLO) 054 057 070 072 062 051 084 074 056 054 0000
  Dujin Choi (KOR) 102 0000
  Heo Seon-heo (KOR) 094 0000
  Kim Jong-min (KOR) 104 092 102 107 0000
  Kim Yong-gyu (KOR) 108 106 104 100 094 084 0000
  Jakub Štvrtecký (ČEŠ) 080 0000
  Lukáš Kristejn (ČEŠ) 081 0000
  Ondřej Hošek (ČEŠ) 067 0000
  Andrij Dozenko (UKR) 098 0000
  Artem Tiščenko (UKR) 079 053 DNS 049 085 078 095 0000
  Maksim Ivko (UKR) 089 0000
  Oleksander Širnuj (UKR) 097 069 078 0000
  Alex Howe (SAD) 068 089 0000
  Paul Schommer (SAD) 069 094 103 085 0000
  Russell Currier (SAD) 063 0000
  Aljaksandr Daroška (BJE) 092 0000
  Anton Smolski (BJE) 090 085 065 053 053 041 045 0000
  Dsmitrij Abašoj (BJE) 071 049 049 076 068 0000
  Viktar Krjuko (BJE) 061 0000
Legenda
1 2 3 Osvojeno jedno od tri prva mjesta
4–10 Ostalih top 10
11–40 Osvojeni bodovi u utrci
od 41 Utrka završena bez osvojenih bodova
LAP Takmičar pretečen za jedan krug, te po pravilima diskvalifikovan
DNF Utrku nije završio
DNS Prijavljen, ali se nije prijavio na startu
Plasman Štafeta Hochfilzen Oberhof Ruhpolding Oslo Bodovi
01   0 1
Ole Einar Bjørndalen
Henrik L’Abée-Lund
Erlend Bjøntegaard
Lars Helge Birkeland
03
Vetle Sjåstad Christiansen
Henrik L’Abée-Lund
Lars Helge Birkeland
Tarjei Bø
0 1
Lars Helge Birkeland
Tarjei Bø
Emil Hegle Svendsen
Johannes Thingnes Bø
0 1
Lars Helge Birkeland
Henrik L’Abée-Lund
Tarjei Bø
Johannes Thingnes Bø
228
02   04
Peppe Femling
Jesper Nelin
Sebastian Samuelsson
Fredrik Lindström
0 1
Martin Ponsiluoma
Jesper Nelin
Sebastian Samuelsson
Fredrik Lindström
06
Torstein Stenersen
Sebastian Samuelsson
Martin Ponsiluoma
Fredrik Lindström
04
Martin Ponsiluoma
Jesper Nelin
Sebastian Samuelsson
Fredrik Lindström
184
03   03
Jean-Guillaume Béatrix
Simon Desthieux
Émilien Jacquelin
Quentin Fillon Maillet
05
Émilien Jacquelin
Simon Desthieux
Quentin Fillon Maillet
Antonin Guigonnat
02
Simon Desthieux
Quentin Fillon Maillet
Martin Fourcade
Antonin Guigonnat
06
Émilien Jacquelin
Simon Desthieux
Antonin Guigonnat
Quentin Fillon Maillet
180
04   02
Erik Lesser
Benedikt Doll
Arnd Peiffer
Simon Schempp
06
Roman Rees
Johannes Kühn
Benedikt Doll
Arnd Peiffer
04
Erik Lesser
Benedikt Doll
Arnd Peiffer
Simon Schempp
05
Erik Lesser
Simon Schempp
Roman Rees
Arnd Peiffer
175
05   08
Maksim Cvetkov
Matvej Jelisejev
Anton Babikov
Anton Šipuljin
04
Aleksej Volkov
Aleksandar Loginov
Anton Babikov
Anton Šipuljin
03
Aleksej Volkov
Maksim Cvetkov
Anton Babikov
Anton Šipuljin
03
Maksim Cvetkov
Anton Babikov
Dmitrij Mališko
Anton Šipuljin
173
06   05
Thomas Bormolini
Lukas Hofer
Dominik Windisch
Thierry Chenal
02
Thomas Bormolini
Lukas Hofer
Dominik Windisch
Thierry Chenal
07
Thomas Bormolini
Lukas Hofer
Dominik Windisch
Thierry Chenal
11
Thomas Bormolini
Lukas Hofer
Dominik Windisch
Daniele Cappellari
160
07   19
Daniel Mesotitsch
Simon Eder
Felix Leitner
Julian Eberhard
09
Dominik Landertinger
Tobias Eberhard
Daniel Mesotitsch
David Komatz
05
David Komatz
Simon Eder
Daniel Mesotitsch
Dominik Landertinger
02
Dominik Landertinger
Felix Leitner
Simon Eder
Julian Eberhard
148
08   07
Serafin Wiestner
Benjamin Weger
Jeremy Finello
Mario Dolder
07
Serafin Wiestner
Benjamin Weger
Jeremy Finello
Mario Dolder
13
Serafin Wiestner
Jeremy Finello
Joscha Burkhalter
Mario Dolder
13
Benjamin Weger
Jeremy Finello
Mario Dolder
Joscha Burkhalter
128
09   06
Artem Pryma
Serhij Semenov
Vladimir Semakov
Dmitro Pidrušnij
11
Artem Tiščenko
Artem Pryma
Vladimir Semakov
Dmitro Pidrušnij
15
Artem Pryma
Serhij Semenov
Vladimir Semakov
Dmitro Pidrušnij
12
Artem Pryma
Ruslan Tkalenko
Dmitro Pidrušnij
Vladimir Semakov
123
10   14
Miha Dovžan
Klemen Bauer
Mitja Drinovec
Jakov Fak
12
Miha Dovžan
Klemen Bauer
Mitja Drinovec
Lenart Oblak
10
Miha Dovžan
Mitja Drinovec
Lenart Oblak
Jakov Fak
09
Klemen Bauer
Jakov Fak
Miha Dovžan
Mitja Drinovec
119
11   11
Mihail Klečerov
Anton Sinapov
Dimitar Gerdžikov
Vladimir Ilijev
08
Mihail Klečerov
Anton Sinapov
Dimitar Gerdžikov
Vladimir Ilijev
09
Krassimir Anew
Anton Sinapov
Dimitar Gerdžikov
Vladimir Ilijev
19
Krassimir Anew
Anton Sinapov
Vladimir Ilijev
Dimitar Gerdžikov
118
12   18
Michal Šlesingr
Ondřej Moravec
Adam Václavík
Michal Krčmář
14
Tomáš Krupčík
Ondřej Hošek
Ondřej Moravec
Michal Krčmář
08
Ondřej Hošek
Michal Krčmář
Michal Šlesingr
Ondřej Moravec
10
Ondřej Moravec
Michal Krčmář
Jaroslav Soukup
Adam Václavík
115
13   15
Christian Gow
Scott Gow
Nathan Smith
Brendan Green
10
Christian Gow
Scott Gow
Brendan Green
Carsen Campbell
14
Christian Gow
Scott Gow
Macx Davies
Brendan Green
16
Christian Gow
Scott Gow
Brendan Green
Macx Davies
109
14   13
Rene Zahkna
Roland Lessing
Kalev Ermits
Martin Remmelg
16
Rene Zahkna
Roland Lessing
Kalev Ermits
Kauri Kõiv
17
Rene Zahkna
Kalev Ermits
Roland Lessing
Kauri Kõiv
15
Rene Zahkna
Kalev Ermits
Roland Lessing
Kauri Kõiv
103
15   12
Tuomas Grönman
Tero Seppälä
Mikko Loukkaanhuhta
Olli Hiidensalo
22
Tuomas Grönman
Tero Seppälä
Olli Hiidensalo
Ahti Toivanen
19
Tuomas Grönman
Olli Hiidensalo
Tero Seppälä
Tuukka Invenius
14
Olli Hiidensalo
Tuomas Grönman
Tero Seppälä
Tuukka Invenius
097
16   16
Michael Rösch
Florent Claude
Tom Lahaye-Goffart
Thierry Langer
13
Michael Rösch
Florent Claude
Thierry Langer
Tom Lahaye-Goffart
23
Michael Rösch
Florent Claude
Thierry Langer
Tom Lahaye-Goffart
18
Michael Rösch
Florent Claude
Thierry Langer
Tom Lahaye-Goffart
094
17   24
Matej Kazár
Tomáš Hasilla
Michal Šíma
Martin Otčenáš
19
Michal Šíma
Tomáš Hasilla
Šimon Bartko
Michal Kubaliak
12
Matej Kazár
Tomáš Hasilla
Šimon Bartko
Martin Otčenáš
17
Matej Kazár
Tomáš Hasilla
Martin Otčenáš
Šimon Bartko
092
18   26
Maksim Warabei
Anton Smolski
Wiktar Kryuko
Raman Jaljotnau
24
Uladsimir Tschapelin
Sergei Botscharnikow
Maksim Warabei
Raman Jaljotnau
16
Maksim Warabei
Raman Jaljotnau
Anton Smolski
Dsmitryj Abascheu
08
Anton Smolski
Sergei Botscharnikow
Maksim Warabei
Raman Jaljotnau
091
19   10
Ilmārs Bricis
Oskars Muižnieks
Aleksandrs Patrijuks
Andrejs Rastorgujevs
18
Aleksandrs Patrijuks
Oskars Muižnieks
Roberts Slotiņš
Daumants Lusa
22
Daumants Lusa
Oskars Muižnieks
Ilmārs Bricis
Aleksandrs Patrijuks
23
Aleksandrs Patrijuks
Roberts Slotiņš
Ilmārs Bricis
Andrejs Rastorgujevs
091
20   25
Wladislaw Witenko
Wassili Podkorytow
Anton Pantow
Roman Jeremin
15
Maxim Braun
Wassili Podkorytow
Wladislaw Witenko
Timur Chamitgatin
11
Maxim Braun
Wassili Podkorytow
Timur Chamitgatin
Roman Jeremin
22
Wladislaw Witenko
Maxim Braun
Timur Chamitgatin
Wassili Podkorytow
091
21   21
Mikito Tachizaki
Tsukasa Kobonoki
Kosuke Ozaki
Kazuya Inomata
17
Mikito Tachizaki
Tsukasa Kobonoki
Kosuke Ozaki
Kazuya Inomata
18
Mikito Tachizaki
Tsukasa Kobonoki
Kosuke Ozaki
Kazuya Inomata
21
Mikito Tachizaki
Tsukasa Kobonoki
Kosuke Ozaki
Kazuya Inomata
087
22   09
Lowell Bailey
Leif Nordgren
Tim Burke
Sean Doherty
24
Lowell Bailey
Leif Nordgren
Tim Burke
Sean Doherty
07
Lowell Bailey
Sean Doherty
Tim Burke
Leif Nordgren
085
23   20
Kim Jong-min
Timofei Lapschin
Dujin Choi
Kim Yong-gyu
20
Kim Jong-min
Timofei Lapschin
Kim Yong-gyu
Heo Seon-heo
25
Timofei Lapschin
Kim Jong-min
Dujin Choi
Heo Seon-heo
25
Kim Yong-gyu
Dujin Choi
Kim Jong-min
Timofei Lapschin
074
24   23
Łukasz Szczurek
Grzegorz Guzik
Andrzej Nędza-Kubiniec
Mateusz Janik
23
Łukasz Szczurek
Grzegorz Guzik
Mateusz Janik
Tomasz Jakieła
20
Łukasz Szczurek
Andrzej Nędza-Kubiniec
Grzegorz Guzik
Mateusz Janik
24
Mateusz Janik
Andrzej Nędza-Kubiniec
Grzegorz Guzik
Marcin Szwajnos
074
25   17
George Buta
Remus Faur
Cornel Puchianu
Dennis Șerban
DSQ
Remus Faur
George Buta
Cornel Puchianu
Gheorghe Pop
26
Remus Faur
George Buta
Cornel Puchianu
Gheorghe Pop
20
George Buta
Remus Faur
Gheorghe Pop
Cornel Puchianu
060
26   22
Tomas Kaukėnas
Karol Dombrovski
Vytautas Strolia
Rokas Suslavičius
21
Karol Dombrovski
Vytautas Strolia
Linas Banys
Tomas Kaukėnas
21
Tomas Kaukėnas
Vytautas Strolia
Karol Dombrovski
Linas Banys
059
Legenda
1 2 3 Osvojeno jedno od tri prva mjesta
4–10 Ostalih top 10
11–40 Osvojeni bodovi u utrci
od 41 Utrka završena bez osvojenih bodova
LAP Takmičar pretečen za jedan krug, te po pravilima diskvalifikovan
DNF Utrku nije završio
DNS Prijavljen, ali se nije prijavio na startu


TabeleUredi

Kup nacija[a][e] (Rezultati nakon 19 od 19 takmičenja)
Aktualizirano: 19. marta 2018.
Mjesto Država Bodovi Pobjede
01.   Norveška 6458 10
02.   Francuska 6129 4
03.   Njemačka 5910
Ostatak tabele
04.   Rusija 5623 1
05.   Italija 5228 1
06.   Austrija 5100 1
07.   Švedska 4916 1
08.   Slovenija 4327
09.   Švicarska 4302
010.   Češka 4073
011.   Ukrajina 4065

ŽeneUredi

RezultatiUredi

1. takmičenje Svjetskog kupa u Östersundu   Švedska, 26. novembar 2017. – 3. decembar 2017.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
29. novembar 2017. (petak) Pojedinačno (15 km)[31]   Nadzeja Skardzina (BJE)   Synnøve Solemdal (NOR)   Julija Džima (UKR)
2. decembar 2017. (subota) Sprint (7,5 km)[32]   Denise Herrmann (NJE)   Justine Braisaz (FRA)   Julija Džima (UKR)
3. decembar 2017. (nedjelja) Potjera (10 km)[33]   Denise Herrmann (NJE)   Justine Braisaz (FRA)   Marte Olsbu (NOR)
2. takmičenje Svjetskog kupa u Hochfilzenu   Austrija, 8–11. decembra 2017.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
8. decembar 2017. (petak) Sprint (7,5 km)[34]   Darja Domračeva (BJE)   Anastasiya Kuzmina (SLK)   Dorothea Wierer (ITA)
9. decembar 2017. (subota) Potjera (10 km)[35]   Anastasiya Kuzmina (SLK)   Kaisa Mäkäräinen (FIN)   Darja Domračeva (BJE)
10. decembar 2017. (nedelja) Štafeta (4 × 6 km)[36]   Njemačka
Vanessa Hinz
Franziska Hildebrand
Maren Hammerschmidt
Laura Dahlmeier
  Ukrajina
Vita Semerenko
Julija Džima
Valentina Semerenko
Olena Pidrušna
  Francuska
Marie Dorin-Habert
Célia Aymonier
Justine Braisaz
Anaïs Bescond
3. takmičenje Svjetskog kupa u Annecy-Le Grand Bornand   Francuska, 12–17. decembra 2017.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
14. decembar 2017. (četvrtak) Sprint (10 km)[37]   Anastasiya Kuzmina (SLK)   Laura Dahlmaier (NJE)   Vita Semerenko (UKR)
16. decembar 2017. (subota) Potjera (12,5 km)[38]   Laura Dahlmaier (NJE)   Anastasiya Kuzmina (SLK)   Lisa Vittozzi (ITA)
17. decembar 2017. (nedelja) Masovni start (15 km)[39]   Justine Braisaz (FRA)   Irina Krjuko (BJE)   Laura Dahlmaier (NJE)
4. takmičenje Svjetskog kupa u Oberhofu   Njemačka, 4–7. januara 2018.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
4. januar 2018. (četvrtak) Sprint (10 km)[40]   Anastasiya Kuzmina (SLK)   Kaisa Mäkäräinen (FIN)   Veronika Vítková (ČEŠ)
6. januar 2018. (subota) Potjera (12,5 km)[41]   Anastasiya Kuzmina (SLK)   Dorothea Wierer (ITA)   Vita Semerenko (UKR)
7. januar 2018. (nedelja) Štafeta (4 × 6 km)[42]   Francuska
Anaïs Bescond
Anaïs Chevalier
Célia Aymonier
Justine Braisaz
  Njemačka
Vanessa Hinz
Denise Herrmann
Franziska Preuß
Maren Hammerschmidt
  Švedska
Linn Persson
Anna Magnusson
Elisabeth Högberg
Mona Brorsson
5. takmičenje Svjetskog kupa u Ruhpoldingu   Njemačka, 10–14. januara 2018.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
11. januar 2018. (četvrtak) Pojedinačno (15 km)[43]   Dorothea Wierer (ITA)   Kaisa Mäkäräinen (FIN)   Rosanna Crawford (KAN)
13. januar 2018. (subota) Štafeta (4 × 6 km)[44]   Njemačka
Franziska Preuß
Denise Herrmann
Franziska Hildebrand
Laura Dahlmeier
  Italija
Lisa Vittozzi
Dorothea Wierer
Nicole Gontier
Federica Sanfilippo
  Švedska
Linn Persson
Mona Brorsson
Anna Magnusson
Hanna Öberg
14. januar 2018. (nedelja) Masovni start (12,5 km)[45]   Kaisa Mäkäräinen (FIN)   Laura Dahlmeier (NJE)   Veronika Vítková (ČEŠ)
6. takmičenje Svjetskog kupa u Antholzu   Italija, 18–21. januara 2018.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
18. januar 2018. (četvrtak) Sprint (7,5 km)   Tiril Eckhoff (NOR)   Laura Dahlmeier (NJE)