Svjetski kup u biatlonu 2000/2001.

Svjetski kup u biatlonu 2000/2001. je bilo 24-o po redu takmičenje biatlonaca za Svjetski kup u biatlonu u organizaciji međunarodne biatlonske sportske organizacije UBI (engleski: International Biathlon Union). Sezona je počela 30. novembra 2000. u Antholzu u Italiji, a završena 18. marta 2001. u Holmenkollenu u Norveškoj. U ovoj sezoni, takmičenja su održavana po 19-i put u ženskoj konkurenciji. Takmičenja u muškoj konkurenciji održana su u disciplinama pojedinačno na 20 km, sprint 10 km, potjera 12,5 km, štafeta 4 × 7,5 km i masovni start, a u ženskoj pojedinačno na 15 km, sprint 7,5 km, potjera 10 km, masovni start i štafeta 4 × 7,5 km. Vrhunac takmičenja bilo je Svjetsko prvenstvo na slovenskoj Pokljuki, a održana takmičenja u ženskoj i muškoj konkurenciji su se bodovala za plasman u Svjetskom kupu. Pobjednik Svjetskog kupa u muškoj konkurenciji postao je po drugi put Francuz Raphaël Poirée, dok je u ženskoj konkurenciji po pet put pobijedila Šveđanka Magdalena Forsberg.

Svjetski kup u biatlonu 2000/2001.
Pobjednik
Ukupno:masculin  Raphaël Poirée (FRA)
féminin  Magdalena Forsberg (ŠVE)
Pojedinačno:masculin  Sergej Roškov (RUS)
féminin  Magdalena Forsberg (ŠVE)
Sprint:masculin  Ole Einar Bjørndalen (NOR)
féminin  Magdalena Forsberg (ŠVE)
Potjera:masculin  Raphaël Poirée (FRA)
féminin  Magdalena Forsberg (ŠVE)
Masovni start:masculin  Sven Fischer (NJE)
féminin  Magdalena Forsberg (ŠVE)
Štafeta:masculin  Norveška
féminin  Norveška
Kup nacija:masculin  Norveška
féminin  Njemačka
Takmičenja
Mjesta održavanjamasculin 10
féminin 10
Pojedinačna takmičenjamasculin 26
féminin 26
Timska takmičenjamasculin 5
féminin 5
Otkazana takmičenjamasculin 1
féminin 1
Učesnici
Državemasculin 35
féminin 32

Kalendar takmičenja

uredi
Muškarci Žene
Grad Datum Poj. Spr. Pot. Mas. Šta. Poj. Spr. Pot. Mas. Šta.
  Hochfilzen
  Antholz
30. novembar-3. decembar 2000.
  Pokljuka
  Antholz
7-19. decembar 2000.
  Osblie
  Antholz
14-17. decembar 2000.
  Oberhof 4-7. januar 2001.
  Ruhpolding 10-14. januar 2001.
  Antholz 18-21. januar 2001.
  Pokljuka 3-11. februar 2001.
  Salt Lake City 28. februar-3. mart 2001.
  Lake Placid 7. mart 2001.
  Holmenkollen 16-18. mart 2001.
Ukupno 4 10 7 4 5 4 10 7 4 5

Bodovanje

uredi

Od ove sezone Svjetskog kupa, pa sve do sezone 2007/08. koristio se novi sistem bodovanja u kome pobjednik dobija 50 bodova, drugi 47, treći 43 itd.[1] Ovaj sistem je zamijenio stari sistem od sezone 1984/85. po kojem je pobjednik dobijao 30 bodova, drugi 26, treći 24 i svaki slijedeći plasman bod manje.[2]

Podjela bodova od sezone Svjetskog kupa 2000/01. do 2007/08.
Plasman 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Bodovi 50 47 43 40 37 34 32 30 28 26 24 22 20 18 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1


Muškarci

uredi

Rezultati

uredi
1. takmičenje Svjetskog kupa u Antholzu   Italija, 30. novembar–3. decembar 2000.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
30. novembar 2000. (četvrtak) Pojedinačno (20 km)   Zdeněk Vítek (ČEŠ)   Carsten Heymann (NJE)   Sergej Roškov (RUS)
2. decembar 2000. (subota) Sprint (10 km)   Ole Einar Bjørndalen (NOR)   Raphaël Poirée (FRA)   Sven Fischer (NJE)
3. decembar 2000. (nedjelja) Štafeta (4 × 7,5 km)   Češka
Petr Garabík
Ivan Masařík
Tomáš Holubec
Zdeněk Vítek
  Ukrajina
Vjačeslav Derkač
Andrij Derisemlja
Oleksandr Bilanenko
Ruslan Lisenko
  Njemačka
Peter Sendel
Sven Fischer
Carsten Heymann
Ricco Groß
2. takmičenje Svjetskog kupa na Antholzu   Italija, 7–9. decembar 2000.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
7. decembar 2000. (petak) Sprint (10 km)   Raphaël Poirée (FRA)   Pavel Rostovcev (RUS)   Ole Einar Bjørndalen (NOR)
8. decembar 2000. (subota) Potjera (12,5 km)   Raphaël Poirée (FRA)   Ole Einar Bjørndalen (NOR)   Frode Andresen (NOR)
9. decembar 2000. (nedjelja) Štafeta (4 × 7,5 km)   Norveška
Halvard Hanevold
Egil Gjelland
Frode Andresen
Ole Einar Bjørndalen
  Češka
Petr Garabík
Ivan Masařík
Roman Dostál
Zdeněk Vítek
  Rusija
Sergej Roškov
Andrej Prokunin
Mihajil Kolkin
Aleksea Kobeleav
3. takmičenje Svjetskog kupa u Antholzu   Italija, 15–19. decembar 2000.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
14. decembar 2000. (četvrtak) Pojedinačno (20 km)   Sergej Roškov (RUS)   Raphaël Poirée (FRA)   Ricco Groß (NJE)
15. decembar 2000. (petak) Sprint (10 km)   Raphaël Poirée (FRA)   Ole Einar Bjørndalen (NOR)   Vadim Sašurin (BJE)
17. decembar 2000. (nedjelja) Potjera (12,5 km)   Ole Einar Bjørndalen (NOR)   Raphaël Poirée (FRA)   Sven Fischer (NJE)
4. takmičenje Svjetskog kupa u Oberhofu   Njemačka, 4–7. januar 2001.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
4. januar 2001. Sprint (10 km)   Raphaël Poirée (FRA)   Tord Wiksten (ŠVE)   Carsten Heymann (NJE)
5. januar 2001. Potjera (12,5 km)   Viktor Majgurov (RUS)   Raphaël Poirée (FRA)   Frode Andersen (NOR)
7. januar 2001. Masovni start (15 km)   Sven Fischer (NJE)   Egil Gjelland (NOR)   Tomas Globočnik (SLO)
5. takmičenje Svjetskog kupa u Ruhpoldingu   Njemačka, 10–14. januar 2001.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
10. januar 2001. Štafeta (4 × 7,5 km)   Norveška
Egil Gjelland
Frode Andresen
Dag Bjørndalen
Ole Einar Bjørndalen
  Njemačka
Marco Morgenstern
Peter Sendel
Alexander Wolf
Ricco Groß
  Bjelorusija
Oleksij Ajdarov
Aleksandar Siman
Oleg Rišenkov
Vadim Sašurin
13. januar 2001. Sprint (10 km)   Ole Einar Bjørndalen (NOR)   Raphaël Poirée (FRA)   Egil Gjelland (NOR)
14. januar 2001. Potjera (12,5 km)   Raphaël Poirée (FRA)   Frank Luck (NJE)   Ricco Groß (NJE)
6. takmičenje Svjetskog kupa u Antholzu   Italija, 18–21. januar 2001.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
18. januar 2001. Sprint (10 km)   Ole Einar Bjørndalen (NOR)   Raphaël Poirée (FRA)   Frode Andresen (NOR)
20. januar 2001. Štafeta (4 × 7,5 km)   Njemačka
Marco Morgenstern
Sven Fischer
Frank Luck
Ricco Groß
  Norveška
Egil Gjelland
Frode Andresen
Halvard Hanevold
Stig-Are Eriksen
  Rusija
Sergej Roškov
Andrej Prokunin
Pavel Rostovcev
Viktor Majgurov
21. januar 2001. Masovni start (15 km)   Ole Einar Bjørndalen (NOR)   Carsten Heymann (NJE)   Pavel Rostovcev (RUS)
Svjetsko prvenstvo na Pokljuki,   Slovenija, 3-11. februar 2000.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
3. februar 2001. Sprint (10 km)   Pavel Rostovcev (RUS)   René Cattarinussi (ITA)   Halvard Hanevold (NOR)
5. februar 2001. Potjera (12,5 km)   Pavel Rostovcev (RUS)   Raphaël Poirée (FRA)   Sven Fischer (NJE)
7. februar 2001. Pojedinačno (20 km)   Paavo Puurunen (FIN)   Vadim Sašurin (BJE)   Ilmārs Bricis (LAT)
10. februar 2001. Masovni start (15 km)   Raphaël Poirée (FRA)   Ole Einar Bjørndalen (NOR)   Sven Fischer (NJE)
11. mart 2001. Štafeta (4 × 7,5 km)
(SP 2001.)
  Francuska
Gilles Marguet
Vincent Defrasne
Julien Robert
Raphaël Poirée
  Bjelorusija
Aleksej Ajdarov
Aleksander Siman
Oleg Riženkov
Vadim Sašurin
  Norveška
Egil Gjelland
Frode Andresen
Halvard Hanevold
Ole Einar Bjørndalen
7. takmičenje Svjetskog kupa u Salt Lake Cityju   SAD, 28. februara–3. mart 2001.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
28. februar 2001. Pojedinačno (20 km)   Ole Einar Bjørndalen (NOR)   Sven Fischer (NJE)   Julien Robert (FRA)
2. mart 2001. Sprint (10 km)   Ole Einar Bjørndalen (NOR)   Frode Andresen (NOR)   Frank Luck (NJE)
3. mart 2001. Potjera (12,5 km)   Ole Einar Bjørndalen (NOR)   Vadim Sašurin (BJE)   Pavel Rostovcev (RUS)
8. takmičenje Svjetskog kupa u Lake Placidu   SAD,7. mart 2001.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
7. mart 2001. Sprint (10 km)   Frode Andresen (NOR)   Ole Einar Bjørndalen (NOR)   Henrik Forsberg (ŠVE)
8. mart 2001. Potjera (12,5 km) Utrka otkazana
9. takmičenje Svjetskog kupa u Holmenkollenju   Norveška, 16–18. mart 2001.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
16. mart 2001. Sprint (10 km)   Frode Andresen (NOR)   Ole Einar Bjørndalen (NOR)   Halvard Hanevold (NOR)
17. mart 2001. Potjera (12,5 km)   Frode Andresen (NOR)   Ole Einar Bjørndalen (NOR)   Egil Gjelland (NOR)
18. mart 2001. Masovni start (15 km)   Sven Fischer (NJE)   Raphaël Poirée (FRA)   Frode Andresen (NOR)

Tabele

uredi
Ukupni rezultati (Rezultati nakon 25 takmičenja)
Mjesto Ime Bodovi Pobjede
01.   Raphaël Poirée (FRA) 921 6
02.   Ole Einar Bjørndalen (NOR) 911 8
03.   Frode Andresen (NOR) 712 3
04.   Pavel Rostovcev (RUS) 707 2
05.   Sven Fischer (NJE) 675 2
06.   Halvard Hanevold (NOR) 590
07.   Egil Gjelland (NOR) 582
08.   Carsten Heymann (NJE) 525
09.   Ricco Groß (NJE) 514
010.   Viktor Majgurov (RUS) 492 1
Ostatak tabele
015.   Sergej Roškov (RUS) 363 1
016.   Zdeněk Vítek (ČEŠ) 315 1
033.   Paavo Puurunen (FIN) 150 1

Pojedinačni rezultati

uredi
Pla. Biathlet Antholz Antholz Antholz Oberhof Ruh­polding Antholz Pokljuka Salt Lake City Lake Placid Oslo Bodovi
Poj. Sp. Sp. Pot. Poj. Sp. Pot. Sp. Pot. Mas. Sp. Pot. Sp. Mas. Sp. Pot. Poj. Mas. Poj. Sp. Pot. Sp. Pot. Sp. Pot. Mas.
01   Raphaël Poirée (FRA) 005 002 001 001 002 001 002 001 002 004 002 001 002 006 007 002 037 001 039 005 004 014 046 016 002 921
02   Ole Einar Bjørndalen (NOR) 095 001 003 002 006 002 001 001 004 001 001 019 004 010 002 001 001 001 002 002 002 004 911
03   Frode Andresen (NOR) 020 005 005 003 022 021 004 017 003 013 008 005 003 013 008 006 016 048 002 023 001 001 001 003 712
04   Pavel Rostovcev (RUS) 012 009 002 004 009 049 034 023 009 006 006 008 006 003 001 001 008 014 012 009 003 006 013 005 025 707
05   Sven Fischer (NJE) 022 003 008 013 005 005 003 037 014 001 016 015 NS 005 003 011 003 002 011 007 041 011 006 001 675
06   Halvard Hanevold (NOR) 008 007 010 018 008 006 005 011 028 011 010 014 025 022 003 009 044 009 009 007 016 013 003 004 021 590
07   Egil Gjelland (NOR) 018 022 046 019 004 010 011 021 022 002 003 007 013 005 004 005 014 015 032 021 014 017 005 003 005 582
08   Carsten Heymann (NJE) 002 024 004 014 014 027 032 003 005 020 022 022 046 002 025 025 011 005 015 008 004 008 009 013 525
09   Ricco Groß (NJE) 006 012 007 007 003 037 022 022 018 005 009 003 017 009 027 014 007 004 007 027 044 023 060 038 007 514
10   Viktor Majgurov (RUS) 015 021 013 016 017 025 020 013 001 022 010 010 072 004 013 011 005 018 008 012 011 036 016 012 009 492
11   Vadsim Sašurin (BJE) 030 018 014 009 011 003 013 034 009 065 024 016 012 002 005 019 004 002 DIS 037 010 006 460
12   Frank Luck (NJE) 038 065 059 042 026 004 006 034 NS 004 002 005 010 011 017 022 016 003 005 007 024 011 433
13   René Cattarinussi (ITA) 034 094 025 020 012 015 009 041 025 007 017 020 017 002 018 021 010 041 010 013 027 009 007 020 376
14   Tomaž Globočnik (SLO) 004 011 DIS 021 009 008 016 033 003 020 021 009 014 018 008 040 013 006 028 015 373
15   Sergej Roškov (RUS) 003 072 006 005 001 031 015 026 013 029 051 019 026 020 020 015 004 007 015 040 018 055 042 NS 363
16   Zdeněk Vítek (ČEŠ) 001 010 021 008 037 017 014 043 029 DIS 021 018 023 010 026 024 044 018 012 032 007 017 016 315
17   Ilmārs Bricis (LAT) 066 049 026 032 023 014 021 026 004 007 075 010 029 040 022 003 008 023 036 022 015 069 017 275
18   Peter Sendel (NJE) 013 014 020 029 015 045 027 039 023 016 029 012 036 012 047 011 025 032 020 004 008 011 275
19   Marco Morgenstern (NJE) 026 025 044 017 044 028 012 031 011 008 005 006 011 007 067 231
20   Aleh Rišankou (BJE) 033 054 035 022 019 011 024 006 015 010 032 036 051 023 026 033 019 019 047 017 015 044 014 015 030 230
21   Wolfgang Perner (AUT) 023 008 029 023 NS 064 009 040 012 013 034 031 015 042 034 035 049 020 026 004 025 031 014 214
22   Vječslav Derkač (UKR) 007 025 022 027 040 020 018 018 024 014 024 017 058 019 033 032 028 023 026 022 010 048 054 NS 023 205
23   Vincent Defrasne (FRA) 025 031 016 025 053 081 038 021 019 023 004 016 010 007 048 012 NS 031 030 047 075 022 202
24   Patrick Favre (ITA) 073 063 050 NZ NS 050 044 010 006 019 012 041 039 021 029 031 013 006 070 014 039 019 036 023 029 200
25   Ivan Masařík (ČEŠ) 009 034 036 011 033 008 007 030 050 023 023 027 053 047 076 043 019 019 021 023 037 012 199
26   Tomasz Sikora (POL) 048 043 028 046 010 012 017 048 031 017 012 011 015 016 018 020 042 NS NS 018 041 027 197
27   Wilfried Pallhuber (ITA) 083 067 039 031 007 024 010 032 026 009 036 013 028 028 069 031 006 030 035 077 035 052 008 189
28   Dag Bjørndalen (NOR) 014 086 060 028 033 010 007 011 014 025 025 020 016 027 035 NS 010 189
29   Henrik Forsberg (ŠVE) NS 042 045 067 070 015 004 014 030 019 045 051 024 017 029 046 003 022 013 028 185
30   Janez Ožbolt (SLO) 011 019 048 010 016 022 031 044 030 015 027 026 017 035 016 025 064 063 DIS 021 019 018 182
31   Andrij Derisemlja (UKR) 082 012 006 020 061 005 034 021 048 008 022 023 061 079 081 068 020 NZ 026 177
32   Wolfgang Rottmann (AUT) 037 004 063 028 023 025 068 025 024 021 012 030 018 026 037 071 010 026 024 159
33   Paavo Puurunen (FIN) 016 036 017 NZ 056 032 023 025 006 013 001 028 038 040 150
34   Julien Robert (FRA) 029 053 071 031 016 028 067 042 033 017 003 008 009 084 053 045 019 147
35   Petr Garabík (ČEŠ) 010 029 034 012 NZ 040 051 008 008 028 020 NZ 041 048 069 040 073 072 057 046 124
36   Gilles Marguet (FRA) 031 006 024 048 030 042 NZ 019 039 DIS 008 046 050 028 037 020 018 027 029 117
37   Marko Dolenc (SLO) 045 023 043 047 034 007 045 059 052 050 051 024 032 027 071 025 034 034 012 019 018 104
38   Mihail Kočkin (RUS) 075 028 032 033 045 039 047 012 012 038 018 035 029 054 013 017 028 047 050 099
39   Jean-Marc Chabloz (ŠVI) 027 027 045 039 061 033 039 035 036 035 038 056 056 015 004 023 024 016 034 NS 094
40   Tord Wiksten (ŠVE) 043 070 058 051 052 052 043 002 017 024 018 024 069 083 070 063 078 087
41   Aljaksej Ajdarau (BJE) 064 068 052 030 066 019 019 024 016 044 045 015 028 030 033 026 038 080 042 028 025 081
42   Ferréol Cannard (FRA) 019 041 037 057 018 013 016 053 058 018 025 053 049 NZ 038 033 042 048 NZ 066 079
43   Ludwig Gredler (AUT) 059 017 009 038 NS 025 056 027 044 074 035 028 054 013 032 053 031 061 075
44   Ville Räikkönen (FIN) 094 051 023 026 069 033 031 033 060 052 009 046 066 011 049 022 074
45   Roman Dostál (ČEŠ) 021 083 056 015 077 057 040 063 016 048 045 076 054 038 008 029 039 073
46   Michael Greis (NJE) 066 006 006 044 065 068
47   Andrej Prokunin (RUS) 067 016 041 034 057 029 023 014 027 DIS 022 030 039 074 024 041 060 052 034 064
48   Alekses Kobeljev (RUS) 017 060 015 024 041 026 030 027 020 027 071 041 062
49   Oļegs Maļuhins (LAT) 042 046 027 054 024 038 NS 062 021 019 030 017 059 028 NS 073 031 020 062
50   Raivis Zimelis (LAT) 044 047 NZ NZ 079 055 055 007 062 070 063 059 055 009 030 032 061
51   Ruslan Lisenko (UKR) 036 050 085 035 032 029 059 046 061 054 037 006 027 057 053 025 074 017 033 060
52   Vesa Hietalahti (FIN) 024 048 055 049 013 060 NS 020 019 046 032 059 044 027 053 068 026 068 059
53   Marek Matiaško (SVK) 035 013 054 056 062 090 052 047 053 043 060 039 026 034 029 045 056 029 010 083 055
54   Aleksander Grajf (SLO) 061 021 016 052 014 029 036 021 075 071 051 064 055
55   Indrek Tobreluts (EST) 079 045 072 032 056 NZ 030 028 041 067 NZ 021 076 038 012 014 054
56   Tomáš Holubec (ČEŠ) 028 015 099 047 063 078 015 037 029 020 073 062 025 054
57   Jeremy Teela (SAD) 090 040 083 037 026 059 009 020 055 047 047 033 044
58   Christoph Sumann (AUT) 019 058 065 070 050 012 024 043 036 041
59   Enrico Tach (ITA) 053 038 018 021 069 053 052 092 057 059 069 058 NZ 061 015 049 039
60   Anstein Mykland (NOR) 071 011 043 058 053 026 027 032 DIS NZ 038 033
61   Jay Hakkinen (SAD) 084 058 081 104 007 042 047 042 047 031 041 039 072 033 043 032
62   Alexander Wolf (NJE) 078 039 032 040 042 018 026 029 046 039 021 030
63   Sergej Baškirov (RUS) 066 084 010 035 054 064 071 026
64   Kyōji Suga (JAP) 057 071 047 050 085 055 034 036 050 014 043 049 075 063 018
65   Stian Eckhoff (NOR) 069 066 065 018 033 048 050 030 033 027 018
66   Paolo Longo (ITA) 081 028 040 052 058 056 042 024 026 030 016
67   Janez Marič (SLO) 032 020 049 037 075 054 038 028 044 040 014
68   Jēkabs Nākums (LAT) NZ 035 069 NZ 046 048 066 041 072 084 044 028 021 032 042 013
69   Andreas Stitzl (NJE) 041 029 036 051 021 037 012
70   Daniel Mesotitsch (AUT) 056 047 042 089 022 082 029 072 011
71   Wiesław Ziemianin (POL) 065 075 052 041 048 055 035 049 057 038 070 022 087 074 NS NZ 009
72   Matjaž Poklukar (SLO) 040 032 066 029 051 050 045 048 061 052 036 040 050 024 009
73   Günther Beck (AUT) 092 055 068 069 071 023 052 075 059 008
74   Aljaksandr Siman (BJE) 047 056 064 080 040 038 039 035 078 050 040 062 024 060 NS 057 007
75   Janno Prants (EST) 059 078 025 062 041 061 049 031 050 040 048 062 006
76   Rickard Noberius (ŠVE) 058 030 050 036 027 048 NZ 036 041 040 039 030 079 032 035 064 034 044 044 006
77   Timo Antila (FIN) 049 078 076 082 044 037 067 053 036 043 027 041 045 052 051 053 004
78   Oleksandr Bilanenko (UKR) 081 037 050 042 049 051 048 031 050 051 053 041 029 046 033 DIS 045 035 002
79   Rustam Valiulin (BJE) 088 055 030 041 062 057 047 063 030 038 NS 043 058 047 002
80   Vladimir Dračov (RUS) 074 033 030 055 059 053 073 001
  Oscar Aranda (ARG) 103 113 113 000
  Humberto Lezcano (ARG) 082 000
  Sergio Martínez (Fußballspieler, 1969) (ARG) 109 114 112 000
  Ricardo Anibal Oscare (ARG) 080 000
  Michel Cerfontaine (BEL) NZ 108 089 000
  Fred Lahaye (BEL) 109 NZ 106 000
  Georgi Kasabov (BUL) 097 102 104 090 088 093 094 083 085 053 000
  Krasimir Stoilkov (BUL) 101 099 101 083 091 088 091 098 092 085 000
  Marcos Ojeda (ČIL) 087 000
  Carlos Varas (ČIL) 111 118 114 101 107 090 091 000
  Eduardo Monje Vargas (ČIL) 112 117 117 100 101 091 090 086 000
  Qiu Lianhai (CHN) 083 076 096 000
  Zhang Qing (CHN) 045 045 048 057 070 000
  Andreas Birnbacher (NJE) 049 000
  Margus Ader (EST) NS 094 NZ 000
  Dimitri Borovik (EST) 041 044 062 045 034 036 043 049 037 081 043 088 077 058 000
  Roland Lessing (EST) 065 074 000
  Mika Hakala (FIN) 096 095 000
  Mika Kaljunen (FIN) 086 062 067 076 066 NZ 075 000
  Kalle Kauppinen (FIN) 090 000
  Kimmo Keskinarkaus (FIN) 096 095 087 000
  Tero Kosunen (FIN) 091 000
  Ville Kotikumpu (FIN) 049 056 077 087 056 000
  Stavros Christoforidis (GRČ) DIS 103 095 106 101 095 099 093 081 000
  Andreas Sarantis (GRČ) 108 115 115 099 103 104 NZ 000
  Tom Clemens (UK) 074 058 078 098 054 052 057 086 085 000
  Michael Dixon (UK) 060 052 092 074 095 085 055 055 068 080 083 000
  Mark Gee (UK) 077 085 091 087 092 056 058 081 044 049 042 067 086 086 000
  Hugh Pritchard (UK) 085 079 082 000
  Jason Sklenar (UK) 089 097 079 086 079 086 087 078 084 076 080 000
  Sergio Bonaldi (ITA) 046 059 083 093 000
  Helmuth Messner (ITA) 070 073 031 044 073 073 000
  Theo Senoner (ITA) 099 077 073 000
  Hidenori Isa (JAP) 062 042 079 043 041 033 054 049 088 068 037 038 046 039 052 054 048 KRU 000
  Hironao Meguro (JAP) 063 060 057 037 058 052 067 058 046 059 055 055 051 062 000
  Yukio Mochizuki (JAP) 101 065 038 084 068 075 051 082 077 000
  Sunao Noto (JAP) 084 000
  Robin Clegg (KAN) 061 038 052 039 083 079 093 088 074 000
  Steve Cyr (KAN) NZ 087 057 053 085 082 064 079 089 047 058 065 060 069 070 000
  Jean Paquet (KAN) 081 067 066 000
  Erden Abdrahmanov (KAZ) 110 000
  Dmitri Pantov (KAZ) 039 082 063 076 072 054 055 034 073 045 000
  Dmitri Posdnjakov (KAZ) 091 100 089 042 051 065 079 089 NS 000
  Igor Selenkov (KAZ) 106 093 000
  Kim Kyung-Tae (KOR) 107 111 094 096 096 100 094 073 000
  Park Yoon-Bae (KOR) 107 105 092 081 104 086 084 000
  Shin Byung-Gook (KOR) 105 108 100 080 101 077 NZ 000
  Jānis Bērziņš (LAT) 109 097 094 000
  Ojars Mednis (LAT) 102 000
  Edgars Piksons (LAT) 090 000
  Intars Spalvins (LAT) 104 107 098 089 100 000
  Gundars Upenieks (LAT) 080 057 080 054 035 046 056 056 037 061 050 000
  Liutauras Barila (LTU) 102 088 061 074 092 070 073 085 043 054 080 081 000
  Ricardas Griaznovas (LTU) 055 096 084 071 069 077 087 082 063 057 079 000
  Aleksandr Lavrinovič (LTU) 091 087 000
  Igoris Scekocichinas (LTU) 098 100 106 088 072 086 103 080 070 082 067 000
  Ion Bucsa (MDA) DIS 116 116 102 NS 103 104 105 000
  Ivan Florean (MDA) NZ 119 118 103 108 105 NZ 107 000
  Erik van Leeuwen (NED) 106 111 109 091 099 090 098 106 084 072 000
  Peter Moysey (NZL) 088 000
  Lars Berger (NOR) 060 035 072 056 NS 000
  Tor Halvor Bjørnstad (NOR) 082 077 000
  Hans Achorner (AUT) 087 098 077 000
  Benjamin Eder (AUT) 052 091 098 051 089 000
  Reinhard Neuner (AUT) NS 069 097 NS 075 063 NS 000
  Bartłomiej Golec (POL) 094 000
  Wojciech Kozub (POL) 046 064 040 035 072 068 047 043 076 078 064 078 065 NS 041 048 000
  Ryszard Szary (POL) 100 000
  Krzysztof Topór (POL) 054 084 089 049 036 NZ NZ 087 063 NZ 068 045 056 NS 073 000
  Marian Blaj (RUM) 072 104 090 068 077 076 060 060 073 000
  Vasile Sneaga (RUM) 056 093 094 070 058 054 071 074 066 000
  Maksim Maksimov (RUS) 040 051 000
  Andrej Volkov (RUS) 036 000
  Carl Johan Bergman (ŠVE) 087 061 045 066 NS 000
  Per Eriksson (ŠVE) 060 092 081 059 087 038 042 060 059 043 000
  Daniel Niederberger (ŠVI) 088 074 075 078 080 097 099 097 080 079 000
  Matthias Simmen (ŠVI) 077 082 NS 050 072 069 000
  Roland Zwahlen (ŠVI) 068 079 095 086 067 091 076 066 062 079 067 000
  Pavol Hurajt (SVK) 050 103 070 064 105 075 052 059 057 068 074 084 000
  Pavol Novák (SVK) 093 089 101 084 085 092 095 075 000
  Matúš Ondrejka (SVK) NS 095 083 077 000
  Jože Poklukar (SLO) 055 054 000
  Petr Graclík (ČEŠ) 086 000
  Marian Málek (ČEŠ) 082 000
  Roman Prima (UKR) 080 096 076 064 NZ 000
  Matyas Hollo (MAĐ) 110 112 110 097 102 102 097 102 097 088 089 089 085 087 000
  Imre Tagscherer (MAĐ) 100 105 108 093 098 099 105 103 096 083 086 088 081 085 000
  David Gieck (SAD) 065 065 000
  Lawton Redman (SAD) 085 090 093 078 075 088 063 071 078 053 000
  Robert Rosser (SAD) 096 101 090 058 051 083 078 000
  Pjotr Ivaška (BJE) 081 065 071 084 000
  Vjačeslav Kunajev (BJE) 055 KRU 000
  Sjarhej Novikau (BJE) 076 076 062 050 054 064 056 049 031 046 070 000
  Ivan Pesterev (BJE) 051 086 082 000
Legende
1 2 3 Podest-Platzierungen
4–10 übrige Top-10-Platzierungen
11–30 Rennen innerhalb der Punkteränge beendet
ab 31 Rennen außerhalb der Punkteränge beendet
KRU [[KRUped]] / Überrundet und damit ausgeschieden
NZ Did not finish / Rennen begonnen aber nicht beendet
NS Did not start / Gemeldet, aber nicht zum Rennen angetreten
Platz Land Antholz Antholz Ruhpolding Antholz Pokljuka Punkte
01   Norveška 04
Egil Gjelland
Frode Andresen
Halvard Hanevold
Ole Einar Bjørndalen
0 1
Halvard Hanevold
Frode Andresen
Egil Gjelland
Ole Einar Bjørndalen
0 1
Egil Gjelland
Frode Andresen
Dag Bjørndalen
Ole Einar Bjørndalen
02
Egil Gjelland
Frode Andresen
Halvard Hanevold
Ole Einar Bjørndalen
03
Egil Gjelland
Frode Andresen
Halvard Hanevold
Ole Einar Bjørndalen
189
02   Njemačka 03
Peter Sendel
Sven Fischer
Carsten Heymann
Ricco Groß
06
Marco Morgenstern
Carsten Heymann
Sven Fischer
Ricco Groß
02
Marco Morgenstern
Peter Sendel
Alexander Wolf
Ricco Groß
0 1
Marco Morgenstern
Sven Fischer
Frank Luck
Ricco Groß
12
Marco Morgenstern
Sven Fischer
Frank Luck
Ricco Groß
173
03   Češka 0 1
Petr Garabík
Ivan Masařík
Tomáš Holubec
Zdeněk Vítek
02
Petr Garabík
Ivan Masařík
Roman Dostál
Zdeněk Vítek
05
Petr Garabík
Ivan Masařík
Roman Dostál
Zdeněk Vítek
06
Petr Garabík
Ivan Masařík
Roman Dostál
Zdeněk Vítek
14
Petr Garabík
Ivan Masařík
Roman Dostál
Zdeněk Vítek
167
04   Bjelorusija 05
Aljaksej Ajdarau
Aleh Rišankou
Aljaksandr Siman
Vadsim Sašurin
05
Aljaksej Ajdarau
Aleh Rišankou
Rustam Valiulin
Vadsim Sašurin
03
Aljaksej Ajdarau
Aljaksandr Siman
Aleh Rišankou
Vadsim Sašurin
04
Aljaksej Ajdarau
Aljaksandr Siman
Aleh Rišankou
Vadsim Sašurin
02
Aljaksej Ajdarau
Aljaksandr Siman
Aleh Rišankou
Vadsim Sašurin
166
05   Rusija 07
Viktor Majgurov
Sergej Roškov
Andrej Prokunin
Pavel Rostovcev
03
Sergej Roškov
Andrej Prokunin
Mihail Kočkin
Alekses Kobeljev
07
Sergej Roškov
Viktor Majgurov
Mihail Kočkin
Pavel Rostovcev
03
Sergej Roškov
Andrej Prokunin
Pavel Rostovcev
Viktor Majgurov
04
Sergej Roškov
Andrej Prokunin
Viktor Majgurov
Pavel Rostovcev
158
06   Slovenija 08
Janez Ožbolt
Tomaž Globočnik
Janez Marič
Marko Dolenc
04
Janez Ožbolt
Tomaž Globočnik
Marko Dolenc
Janez Marič
09
Aleksander Grajf
Marko Dolenc
Matjaž Poklukar
Jože Poklukar
09
Janez Ožbolt
Tomaž Globočnik
Marko Dolenc
Janez Marič
07
Janez Ožbolt
Tomaž Globočnik
Marko Dolenc
Aleksander Grajf
130
07   Italija 06
Patrick Favre
René Cattarinussi
Enrico Tach
Wilfried Pallhuber
09
Patrick Favre
René Cattarinussi
Enrico Tach
Wilfried Pallhuber
06
Patrick Favre
Wilfried Pallhuber
Paolo Longo
René Cattarinussi
08
Patrick Favre
Wilfried Pallhuber
Paolo Longo
René Cattarinussi
10
Patrick Favre
Wilfried Pallhuber
Enrico Tach
René Cattarinussi
126
08   Francuska NZ
Ferréol Cannard
Gilles Marguet
Vincent Defrasne
Raphaël Poirée
07
Julien Robert
Vincent Defrasne
Gilles Marguet
Raphaël Poirée
04
Gilles Marguet
Vincent Defrasne
Julien Robert
Raphaël Poirée
0 1
Gilles Marguet
Vincent Defrasne
Julien Robert
Raphaël Poirée
122
09   Latvija 10
Oļegs Maļuhins
Ilmārs Bricis
Raivis Zīmelis
Jēkabs Nākums
11
Oļegs Maļuhins
Ilmārs Bricis
Gundars Upenieks
Jēkabs Nākums
15
Kristaps Lībietis
Edgars Piksons
Ojars Mednis
Jānis Bērziņš
05
Oļegs Maļuhins
Ilmārs Bricis
Raivis Zīmelis
Jēkabs Nākums
09
Oļegs Maļuhins
Ilmārs Bricis
Jēkabs Nākums
Gundars Upenieks
115
10   Ukrajina 02
Vječslav Derkač
Andrij Derisemlja
Oleksandr Bilanenko
Ruslan Lisenko
14
Vječslav Derkač
Oleksandr Bilanenko
Roman Prima
Ruslan Lisenko
12
Vječslav Derkač
Andrij Derisemlja
Oleksandr Bilanenko
Ruslan Lisenko
10
Oleksandr Bilanenko
Andrij Derisemlja
Roman Prima
Ruslan Lisenko
13
Vječslav Derkač
Roman Prima
Oleksandr Bilanenko
Ruslan Lisenko
114
11   Švedska 09
Rickard Noberius
Tord Wiksten
Henrik Forsberg
Per Eriksson
12
Rickard Noberius
Tord Wiksten
Henrik Forsberg
Per Eriksson
08
Rickard Noberius
Tord Wiksten
Henrik Forsberg
Carl Johan Bergman
07
Rickard Noberius
Tord Wiksten
Henrik Forsberg
Carl Johan Bergman
16
Rickard Noberius
Per Eriksson
Henrik Forsberg
Carl Johan Bergman
112
12   Finska 14
Ville Räikkönen
Timo Antila
Paavo Puurunen
Mika Kaljunen
08
Ville Räikkönen
Paavo Puurunen
Timo Antila
Vesa Hietalahti
11
Ville Räikkönen
Timo Antila
Paavo Puurunen
Vesa Hietalahti
05
Ville Räikkönen
Timo Antila
Paavo Puurunen
Vesa Hietalahti
109
13   Poljska 11
Wojciech Kozub
Krzysztof Topór
Wiesław Ziemianin
Tomasz Sikora
10
Wiesław Ziemianin
Tomasz Sikora
Krzysztof Topór
Wojciech Kozub
12
Wiesław Ziemianin
Tomasz Sikora
Krzysztof Topór
Wojciech Kozub
06
Wiesław Ziemianin
Wojciech Kozub
Krzysztof Topór
Tomasz Sikora
106
14   Austrija 13
Wolfgang Perner
Ludwig Gredler
Günther Beck
Wolfgang Rottmann
13
Wolfgang Rottmann
Wolfgang Perner
Christoph Sumann
Ludwig Gredler
10
Wolfgang Perner
Daniel Mesotitsch
Reinhard Neuner
Ludwig Gredler
11
Wolfgang Perner
Ludwig Gredler
Christoph Sumann
Daniel Mesotitsch
08
Wolfgang Perner
Christoph Sumann
Daniel Mesotitsch
Ludwig Gredler
100
15   Japan 12
Yukio Mochizuki
Kyōji Suga
Hidenori Isa
Sunao Noto
15
Yukio Mochizuki
Kyōji Suga
Hidenori Isa
Sunao Noto
13
Yukio Mochizuki
Hironao Meguro
Kyōji Suga
Hidenori Isa
16
Hidenori Isa
Hironao Meguro
Tatsumi Kasahara
Yukio Mochizuki
11
Yukio Mochizuki
Hironao Meguro
Kyōji Suga
Hidenori Isa
082
16   Ujedinjeno Kraljevstvo 15
Michael Dixon
Mark Gee
Tom Clemens
Jason Sklenar
18
Michael Dixon
Mark Gee
Tom Clemens
Jason Sklenar
14
Mark Gee
Michael Dixon
Tom Clemens
Jason Sklenar
14
Mark Gee
Michael Dixon
Tom Clemens
Jason Sklenar
19
Mark Gee
Michael Dixon
Tom Clemens
Jason Sklenar
065
17   Slovačka DIS
Marek Matiaško
Pavol Hurajt
Pavol Novák
Matúš Ondrejka
17
Marek Matiaško
Pavol Hurajt
Pavol Novák
Matúš Ondrejka
13
Marek Matiaško
Pavol Hurajt
Pavol Novák
Matúš Ondrejka
18
Marek Matiaško
Pavol Hurajt
Pavol Novák
Matúš Ondrejka
047
18   Estonija 16
Janno Prants
Indrek Tobreluts
Margus Ader
Dimitri Borovik
15
Janno Prants
Indrek Tobreluts
Dimitri Borovik
Margus Ader
031
19   Švicarska 16
Jean-Marc Chabloz
Roland Zwahlen
Matthias Simmen
Daniel Niederberger
NZ
Daniel Niederberger
Matthias Simmen
Roland Zwahlen
Jean-Marc Chabloz
17
Roland Zwahlen
Jean-Marc Chabloz
Matthias Simmen
Daniel Niederberger
029
20   Kazahstan 17
Dmitri Posdnjakov
Dmitri Pantov
Igor Selenkov
Erden Abdrahmanov
19
Dmitri Pantov
Dmitri Posdnjakov
Igor Selenkov
Erden Abdrahmanov
026
21   Kanada 15
Ivan Phillion
Steve Cyr
Jean Paquet
Robin Clegg
016
Legende
1 2 3 Podest-Platzierungen
4–10 übrige Top-10-Platzierungen
11–30 Rennen innerhalb der Punkteränge beendet
DIS Disqualifikation
NS Did not start
NZ Did not finish

Žene

uredi

Rezultati

uredi
1. takmičenje Svjetskog kupa u Antholzu   Italija, 30. novembar–3. decembar 2000.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
1. decembar 2000. Pojedinačno (15 km)   Corinne Niogret (FRA)   Andrea Henkel (NJE)   Magdalena Forsberg (ŠVE)
2. decembar 2000. Sprint (7,5 km)   Olena Zubrilova (UKR)   Corinne Niogret (FRA)   Olena Petrova (UKR)
4. decembar 2000. Štafeta (4 × 7,5 km)   Norveška
Ann-Elen Skjelbreid
Gro Marit Istad
Gunn Margit Andreassen
Liv Grete Skjelbreid
  Njemačka
Uschi Disl
Andrea Henkel
Katrin Apel
Martina Glagow
  Ukrajina
Olena Zubrilova
Olena Petrova
Nina Lemeš
Tetjana Vodopjanova
2. takmičenje Svjetskog kupa na Antholzu   Italija, 7–9. decembar 2000.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
7. decembar 2000. Sprint (7,5 km)   Gro Marit Istad (NOR)   Olga Piljova (RUS)   Kati Wilhelm (NJE)
8. decembar 2000. Potjera (10 km)   Magdalena Forsberg (ŠVE)   Corinne Niogret (FRA)   Olena Zubrilova (UKR)
9. decembar 2000. Štafeta (4 × 7,5 km)   Njemačka
Uschi Disl
Kati Wilhelm
Katrin Apel
Andrea Henkel
  Francuska
Sylvie Becaert
Delphyne Heymann-Burlet
Sandrine Bailly
Corinne Niogret
  Rusija
Olga Piljova
Galina Kukljeva
Ana Bogali
Svjetlana Černousova
3. takmičenje Svjetskog kupa u Antholzu   Italija, 14–17. decembar 2000.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
15. decembar 2000. Pojedinačno (15 km)   Sandrine Bailly (FRA)   Corinne Niogret (FRA)   Magdalena Forsberg (ŠVE)
16. decembar 2000. Sprint (7,5 km)   Magdalena Forsberg (ŠVE)   Liv Grete Skjelbreid (NOR)   Tetjana Vodopjanova (UKR)
17. decembar 2000. Potjera (10 km)   Magdalena Forsberg (ŠVE)   Andrea Henkel (NJE)   Uschi Disl (NJE)
4. takmičenje Svjetskog kupa u Oberhofu   Njemačka, 4–7. januar 2001.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
5. januar 2001. Sprint (7,5 km)   Magdalena Forsberg (ŠVE)   Olena Zubrilova (UKR)   Corinne Niogret (FRA)
6. januar 2001. Potjera (10 km)   Magdalena Forsberg (ŠVE)   Olena Zubrilova (UKR)   Uschi Disl (NJE)
7. januar 2001. Masovni start (12,5 km)   Magdalena Forsberg (ŠVE)   Svjetlana Černousova (RUS)   Liv Grete Skjelbreid (NOR)
5. takmičenje Svjetskog kupa u Ruhpoldingu   Njemačka, 10–14. januar 2001.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
10. januar 2001. Štafeta (4 × 7,5 km)   Norveška
Ann-Elen Skjelbreid
Gro Marit Istad
Linda Tjørhom
Liv Grete Poirée
  Njemačka
Uschi Disl
Martina Glasgow
Katrin Apel
Andrea Henkel
  Rusija
Olga Pilova
Svjetlana Išmuratova
Galina Kukljeva
Svjetlana Černousova
12. januar 2001. Sprint (7,5 km)   Magdalena Forsberg (ŠVE)   Liv Grete Skjelbreid (NOR)   Katrin Apel (NJE)
14. januar 2001. Potjera (10 km)   Magdalena Forsberg (ŠVE)   Liv Grete Skjelbreid (NOR)   Galina Kukljeva (RUS)
6. takmičenje Svjetskog kupa u Antholzu   Italija, 18–21. januar 2001.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
18. januar 2001. Sprint (7,5 km)   Magdalena Forsberg (ŠVE)   Olga Piljova (RUS)   Martina Glagow (NJE)
19. januar 2001. Štafeta (4 × 7,5 km)   Norveška
Ann-Elen Skjelbreid
Gro Marit Istad
Linda Tjørhom
Gunn Margit Andreassen
  Rusija
Ana Bogali
Svjetlana Černousova
Svjetlana Išmuratova
Olga Piljova
  Ukrajina
Olena Zubrilova
Olena Petrova
Nina Lemeš
Tetjana Vodopjanova
21. januar 2001. Masovni start (12,5 km)   Corinne Niogret (FRA)   Delphyne Heymann-Burlet (FRA)   Uschi Disl (NJE)
Svjetsko prvenstvo na Pokljukiu   Slovenija, 3-11. februar 2000.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
11. februar 2001. Sprint (7,5 km)   Kati Wilhelm (NJE)   Uschi Disl (NJE)   Liv Grete Skjelbreid (NOR)
13. februar 2001. Potjera (10 km)   Liv Grete Skjelbreid (NOR)   Corinne Niogret (FRA)   Magdalena Forsberg (ŠVE)
14. februar 2001. Pojedinačno (15 km)   Magdalena Forsberg (ŠVE)   Liv Grete Skjelbreid (NOR)   Olena Zubrilova (UKR)
15. februar 2001. Masovni start (12,5 km)   Magdalena Forsberg (ŠVE)   Martina Glagow (NJE)   Liv Grete Skjelbreid (NOR)
19. januar 2001. Štafeta (4 × 7,5 km)   Rusija
Olga Piljova
Ana Bogali-Titovec
Galina Kukljeva
Svjetlana Išmuratova
  Njemačka
Uschi Disl
Katrin Apel
Andrea Henkel
Kati Wilhelm
  Ukrajina
Olena Zubrilova
Olena Petrova
Nina Lemeš
Tetjana Vodopjanova
7. takmičenje Svjetskog kupa u Salt Lake Cityju   SAD, 28. februara–3. mart 2001.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
28. februar 2001. Pojedinačno (15 km)   Magdalena Forsberg (ŠVE)   Martina Zellner (NJE)   Martina Glagow (NJE)
1. mart 2001. Sprint (7,5 km)   Uschi Disl (NJE)   Liv Grete Skjelbreid (NOR)   Andrea Henkel (NJE)
2. mart 2001. Potjera (10 km)   Magdalena Forsberg (ŠVE)   Liv Grete Skjelbreid (NOR)   Corinne Niogret (FRA)
8. takmičenje Svjetskog kupa u Lake Placidu   SAD,7. mart 2001.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
7. mart 2001. Sprint (7,5 km)   Kati Wilhelm (NJE)   Martina Zellner (NJE)   Delphyne Heymann-Burlet (FRA)
8. mart 2001. Potjera (12,5 km) Utrka otkazana
9. takmičenje Svjetskog kupa u Holmenkollenju   Norveška, 16–18. mart 2001.
Datum Disciplina 1. 2. 3.
13. mart 2001. Sprint (7,5 km)   Liv Grete Skjelbreid (NOR)