Wielka Krokiew

skijaška skakaonica u Zakopanima

Koordinate: 49°16′46″N 19°57′55″E / 49.27944°N 19.96528°E / 49.27944; 19.96528

Wielka Krokiew (Velika krovna greda) jest skijaška skakaonica u Zakopanima, na krajnjem jugu Poljske, nedaleko od granice sa Slovačkom. Redovna je stanica u okviru Svjetskog kupa. Stadion ima kapacitet 40.000 gledalaca. Pored nje su još četiri manje skakaonice: Średnia Krokiew, Mała Krokiew, Maleńka Krokiew i Adaś.

Wielka Krokiew
Wielka Krokiew 2014.jpg
Wielka Krokiew 2014. godine
LokacijaZakopane
VlasnikStart Krokiew Zakopane
TS Wisła Zakopane
WKS Zakopane
Otvorena1925.
Veličina
K-tačkaK-120
Veličina skakaoniceHS 134
Rekord147 m
(Yukiya Satō, 2020)
Kapacitet40.000
Takmičenje
Svjetsko prvenstvo1929, 1939, 1962.

Na njoj su održana takmičenja u okviru svjetskih prvenstava 1929, 1939. i 1962. te Zimske univerzijade 2001.

Papa Ivan Pavao II održao je misu na ovom stadionu 1997. kad je posjetio rodnu zemlju.[1][2]

Od 2001, zbog uspjeha koje je postizao domaći skakač Adam Małysz, Wielka Krokiew imala je neke od najvećih posjeta publike u Svjetskom kupu.

Domaća publika izviždala je Nijemca Svena Hannawalda 2002. i gađala ga grudvama snijega. Sličnih problema bilo je i na drugim takmičenjima ovdje. Kampanja za poboljšanje fer odnosa u sportu, koju su zajednički pokrenuli Małysz i Hannawald, imala je uspjeha, pa se od 2003. takmičenja u Zakopanima odvijaju u mirnoj i prijateljskoj atmosferi, a publika pozdravlja skokove svih takmičara, ne samo poljskih. Uz skokove na Mühlenkopfu u njemačkom Willingenu, takmičenja u Zakopanima danas predstavljaju najveću skijaškoskakačku zabavu, s najboljom atmosferom.

Razvoj rekorda skakaoniceUredi

36 m   Stanisław Gąsienica Sieczka 1925.
39 m   Stanisław Gąsienica Sieczka 1925.
40,5 m   Tadeusz Zaydel 1926.
47 m   Józef Lankosz 1927.
49,5 m   Józef Lankosz 1927.
61 m   Bronisław Czech 1928.
63 m   Bronisław Czech 1929.
66 m   Stanisław Gąsienica Sieczka 1929.
72 m   Stanisław Marusarz 1932.
74 m   Stanisław Marusarz 1934.
76 m   Reidar Andersen 1935.
80 m   Sepp Bradl 1939.
81,5 m   Birger Ruud 1939.
83,5 m   Stanisław Marusarz 1948.
85 m   Stanisław Marusarz 1948.
86,5 m   Antoni Wieczorek 1955.
88 m   Harry Glaß 1956.
93,5 m   Roman Gąsienica Sieczka 1956.
98,5 m   Karl Schramm 1961.
99,5 m   Nikolaj Šamov 1961.
100 m   Nikolaj Šamov 1961.
103 m   Helmut Recknagel 1962.
105,5 m   Horst Queck 1966.
107,5 m   Jiří Raška 1967.
108,5 m   Józef Przybyła 1968.
109 m   Józef Przybyła 1968.
111,5 m   Manfred Wolf 1969.
112 m   Hans Schmid 1971.
113 m   Tadeusz Pawlusiak 1973.
114 m   Marek Pach 1973.
115,5 m   Stanisław Bobak 1973.
116 m   Keijo Korhonen 1978.
116,5 m   Piotr Fijas 1979.
117 m   Piotr Fijas 1985.
119 m   Jiří Malec 1985.
122,5 m   Jan Kowal 1986.
123 m   Jan Kowal 1987.
124 m   Zbigniew Klimowski 1992.
128 m   Arne Vorvik 1995.
130 m[3]   Wojciech Skupień 1995.
130 m   Primož Peterka 1996.
130,5 m   Aleksander Bojda 1996.
135,5 m   Stefan Kaiser 2001.
136,5 m   Adam Małysz 2002.
140 m   Sven Hannawald 2003.
141,5 m   Juha-Matti Ruuskanen 2005.
140 m   Gregor Schlierenzauer 2010.
140,5 m   Simon Ammann 2010.
141,5 m   Kamil Stoch 2018.
143 m   Markus Eisenbichler 2019.
143,5 m   Dawid Kubacki 2019.
143,5 m   Bor Pavlovčič 2019.
147 m   Yukiya Satō 2020.

Međunarodna takmičenjaUredi

Ovo su rezultati međunarodnih takmičenja na ovoj skakaonici održanih pod okriljem FIS-a:[4]

Datum Takmičenje Skakaonica 1. mjesto 2. mjesto 3. mjesto
5. 2. 1929. Svj. prvenstvo K-90   Sigmund Ruud   Kristian Johansson   Hans Kleppen
11. 2. 1939. Svj. prvenstvo   Sepp Bradl   Birger Ruud   Arnholdt Kongsgård
18. 2. 1962. Svj. prvenstvo   Helmut Recknagel   Nikolaj Kamenski   Niilo Halonen
27. 1. 1980. Svjetski kup K-115   Piotr Fijas   Stanisław Bobak   Ivar Mobekk
19. 1. 1981. Svjetski kup Otkazano zbog snježne mećave
17. 1. 1990. Svjetski kup K-116   Jens Weißflog   Andreas Felder   Ole Gunnar Fidjestøl
27. 1. 1996. Svjetski kup   Primož Peterka   Andreas Goldberger   Reinhard Schwarzenberger
28. 1. 1996.   Andreas Goldberger   Primož Peterka   Ari-Pekka Nikkola
17. 1. 1998. Svjetski kup   Kristian Brenden   Janne Ahonen   Sven Hannawald
18. 1. 1998.   Primož Peterka   Kazuyoshi Funaki   Sven Hannawald
16. 1. 1999. Svjetski kup   Stefan Horngacher   Janne Ahonen   Tommy Ingebrigtsen
17. 1. 1999.   Janne Ahonen   Kazuyoshi Funaki   Stefan Horngacher
18. 12. 1999. Svjetski kup K-120   Martin Schmitt   Janne Ahonen   Lasse Ottesen
19. 12. 1999.   Martin Schmitt   Janne Ahonen   Andreas Widhölzl
7. 2. 2001. Univerzijada   Łukasz Kruczek   Karlheinz Dorner   Vlastibor Sedlak
3. 3. 2001. Kontinentalni kup   Stefan Kaiser ? ?
4. 3. 2001.   Stefan Kaiser ? ?
19. 1. 2002. Svjetski kup   Matti Hautamäki   Sven Hannawald   Andreas Widhölzl
20. 1. 2002.   Adam Małysz   Sven Hannawald   Matti Hautamäki
9. 3. 2002. Kontinentalni kup Otkazano
10. 3. 2002.
18. 1. 2003. Svjetski kup   Sven Hannawald   Florian Liegl   Adam Małysz
19. 1. 2003.   Sven Hannawald   Florian Liegl   Adam Małysz
8. 2. 2003. Kontinentalni kup   Daniel Forfang   Jure Radelj   Robert Mateja
9. 2. 2003.   Daniel Forfang   Stefan Thurnbichler   Robert Mateja
26. 12. 2003. FIS Race   Adam Małysz   Wojciech Tajner   Mateusz Rutkowski
17. 1. 2004. Svjetski kup HS 134   Michael Uhrmann   Adam Małysz   Bjørn Einar Romøren
18. 1. 2004.   Martin Höllwarth   Adam Małysz   Roar Ljøkelsøy
1. 2. 2004. FIS Race   Adam Małysz   Mateusz Rutkowski   Robert Mateja
7. 2. 2004. Kontinentalni kup Otkazano
8. 2. 2004.   Reinhard Schwarzenberger   Christian Nagiller   Jernej Damjan
13. 2. 2004. FIS Race   Tomasz Pochwała   Marcin Bachleda   Kamil Stoch
4. 9. 2004. Ljetni Grand Prix   Adam Małysz   Robert Kranjec   Bjørn Einar Romøren
5. 9. 2004.   Norveška
Daniel Forfang
Roar Ljøkelsøy
Tommy Ingebrigtsen
Bjørn Einar Romøren
  Austrija
Andreas Widhölzl
Reinhard Schwarzenberger
Thomas Morgenstern
Martin Höllwarth
  Japan
Kazuyoshi Funaki
Akira Higashi
Daiki Ito
Noriaki Kasai
26. 12. 2004. FIS Race   Adam Małysz   Robert Mateja   Mateusz Rutkowski
15. 1. 2005.   Wojciech Skupień   Stefan Hula   Wojciech Tajner
29. 1. 2005. Svjetski kup   Adam Małysz
  Roar Ljøkelsøy
  Risto Jussilainen
30. 1. 2005.   Adam Małysz   Janne Ahonen   Roar Ljøkelsøy
12. 3. 2005. Kontinentalni kup Otkazano
13. 3. 2005.   Jan Mazoch   Veli-Matti Lindström   Yusuke Kaneko
27. 8. 2005. Ljetni Grand Prix   Jakub Janda   Thomas Morgenstern   Wolfgang Loitzl
28. 1. 2006. Svjetski kup   Matti Hautamäki   Tami Kiuru   Janne Ahonen
29. 1. 2006.   Matti Hautamäki   Janne Ahonen   Thomas Morgenstern
11. 2. 2006. Kontinentalni kup   Daniel Lackner   Harri Olli   Anders Bardal
12. 2. 2006.   Anders Bardal   Morten Solem   Emmanuel Chedal
26. 8. 2006. Ljetni Grand Prix   Adam Małysz   Gregor Schlierenzauer   Jernej Damjan
  Anders Bardal
20. 1. 2007. Svjetski kup   Rok Urbanc   Roar Ljøkelsøy   Matti Hautamäki
21. 1. 2007. Otkazano
17. 3. 2007. Kontinentalni kup
18. 3. 2007.   Bastian Kaltenböck   Johan Remen Evensen   Erik Simon
24. 8. 2007. Ljetni Grand Prix   Thomas Morgenstern   Wolfgang Loitzl   Adam Małysz
25. 8. 2007.   Adam Małysz   Thomas Morgenstern   Wolfgang Loitzl
25. 1. 2008. Svjetski kup   Gregor Schlierenzauer   Anders Jacobsen   Thomas Morgenstern
27. 1. 2008.   Anders Bardal   Thomas Morgenstern   Simon Ammann
2. 2. 2008. Kontinentalni kup   Lars Bystøl   Kim René Elverum Sorsell   Stefan Thurnbichler
3. 2. 2008.   Lars Bystøl   Jure Šinkovec   Kim René Elverum Sorsell
29. 8. 2008. Ljetni Grand Prix Prekinuto
30. 8. 2008.   Gregor Schlierenzauer   Michael Uhrmann   Simon Ammann
30. 8. 2008.   Gregor Schlierenzauer   Michael Uhrmann   Łukasz Rutkowski
16. 1. 2009. Svjetski kup   Wolfgang Loitzl   Gregor Schlierenzauer   Martin Schmitt
17. 1. 2009.   Gregor Schlierenzauer   Wolfgang Loitzl   Simon Ammann
7. 2. 2009. Kontinentalni kup   Tomáš Zmoray   Borek Sedlák   Marcin Bachleda
8. 2. 2009.   Lukáš Hlava   Jan Matura   Borek Sedlák
22. 8. 2009. Ljetni Grand Prix   Gregor Schlierenzauer   Johan Remen Evensen   Adam Małysz
23. 8. 2009.   Anders Jacobsen   Gregor Schlierenzauer   Johan Remen Evensen
22. 1. 2010. Svjetski kup   Gregor Schlierenzauer   Simon Ammann   Thomas Morgenstern
23. 1. 2010.   Gregor Schlierenzauer   Simon Ammann   Thomas Morgenstern
6. 2. 2010. Kontinentalni kup   Manuel Fettner   Maciej Kot   David Unterberger
7. 2. 2010.   Manuel Fettner   David Unterberger   Rafał Śliż
21. 1. 2011. Svjetski kup   Adam Małysz   Andreas Kofler   Severin Freund
22. 1. 2011.   Simon Ammann   Thomas Morgenstern   Tom Hilde
23. 1. 2011.   Kamil Stoch   Tom Hilde   Michael Uhrmann
26. 2. 2011. Kontinentalni kup   Mario Innauer   Andreas Wank   Rok Zima
27. 2. 2011.   Thomas Thurnbichler   Markus Eisenbichler   Michael Hayböck
22. 7. 2011. Ljetni Grand Prix   Austrija
Wolfgang Loitzl
Martin Koch
Gregor Schlierenzauer
Thomas Morgenstern
  Njemačka
Martin Schmitt
Stephan Hocke
Richard Freitag
Severin Freund
  Rusija
Denis Kornjilov
Dmitrij Ipatov
Ilja Rosljakov
Pavel Kareljin
23. 7. 2011.   Thomas Morgenstern   Gregor Schlierenzauer   Kamil Stoch
20. 1. 2012. Svjetski kup   Kamil Stoch   Richard Freitag   Andreas Kofler
20. 1. 2012.   Gregor Schlierenzauer   Richard Freitag   Anders Bardal
5. 1. 2013. Kontinentalni kup   Daniel Wenig   Maximilian Mechler   Marinus Kraus
6. 1. 2013.   Anže Semenič   Danny Queck   Kim René Elverum Sorsell
11. 1. 2013. Svjetski kup   Slovenija
Jurij Tepeš
Robert Kranjec
Jaka Hvala
Peter Prevc
  Poljska
Piotr Żyła
Maciej Kot
Krzysztof Miętus
Kamil Stoch
  Austrija
Wolfgang Loitzl
Andreas Kofler
Thomas Morgenstern
Stefan Kraft
12. 1. 2013.   Anders Jacobsen   Anders Bardal   Kamil Stoch
9. 2. 2013. FIS kup   David Winkler   Lukasz Rutkowski   Markus Eisenbichler
10. 2. 2013.   David Winkler   Tobias Lugert   Florian Menz
17. 8. 2013. FIS kup (ljetni)   Tomáš Zmoray   Adam Ruda   Jakub Wolny
18. 8. 2013.   Adam Ruda   Tomáš Zmoray   Przemysław Kantyka
18. 1. 2014. Svjetski kup   Slovenija
Jurij Tepeš
Robert Kranjec
Jernej Damjan
Peter Prevc
  Njemačka
Andreas Wank
Richard Freitag
Andreas Wellinger
Severin Freund
  Austrija
Michael Hayböck
Manuel Poppinger
Thomas Diethart
Gregor Schlierenzauer
19. 1. 2014.   Anders Bardal   Peter Prevc   Richard Freitag
27. 2. 2014. FIS kup   Maximilian Mechler   Michael Dreher   Francesco Hollaus
28. 2. 2014.   Michael Dreher   Gašper Bartol   Francesco Hollaus
8. 3. 2014. Kontinentalni kup   Anže Semenič   Daniel Wenig   Cene Prevc
9. 3. 2014.   Bjørn Einar Romøren   Anže Lanišek   Cene Prevc
10. 1. 2015. FIS kup   Andrzej Stękała   David Zauner   Łukasz Podżorski
11. 1. 2015.   Michael Dreher   Žiga Mandl   Ernest Prišlič
17. 1. 2015. Svjetski kup   Njemačka
Michael Neumayer
Marinus Kraus
Richard Freitag
Severin Freund
  Austrija
Michael Hayböck
Gregor Schlierenzauer
Thomas Diethart
Stefan Kraft
  Slovenija
Jurij Tepeš
Nejc Dežman
Jernej Damjan
Peter Prevc
18. 1. 2015.   Kamil Stoch   Stefan Kraft   Severin Freund
31. 1. 2015. Kontinentalni kup   Dawid Kubacki   Daniel Wenig   Ulrich Wohlgenannt
1. 2. 2015.   Atle Pedersen Rønsen   Ulrich Wohlgenannt   Dawid Kubacki
16. 1. 2016. FIS kup   Stefan Huber   Thomas Diethart   Ulrich Wohlgenannt
17. 1. 2016.   Daniel Huber   Ulrich Wohlgenannt   Jure Šinkovec
23. 1. 2016. Svjetski kup   Norveška
Anders Fannemel
Andreas Stjernen
Daniel-André Tande
Kenneth Gangnes
  Austrija
Stefan Kraft
Manuel Poppinger
Manuel Fettner
Michael Hayböck
  Poljska
Andrzej Stękała
Maciej Kot
Stefan Hula
Kamil Stoch
24. 1. 2016.   Stefan Kraft   Michael Hayböck   Peter Prevc
13. 2. 2016. Kontinentalni kup   Ulrich Wohlgenannt   Philipp Aschenwald   Clemens Aigner
14. 2. 2016.   Ulrich Wohlgenannt   Thomas Diethart   Jan Ziobro
7. 1. 2017. FIS kup   Ulrich Wohlgenannt   Killian Peier   Andrzej Stękała
8. 1. 2017.   Ulrich Wohlgenannt   Matjaž Pungertar   Timi Zajc
21. 1. 2017. Svjetski kup   Njemačka
Markus Eisenbichler
Stephan Leyhe
Andreas Wellinger
Richard Freitag
  Poljska
Piotr Żyła
Maciej Kot
Dawid Kubacki
Kamil Stoch
  Slovenija
Jurij Tepeš
Peter Prevc
Jernej Damjan
Domen Prevc
22. 1. 2017.   Kamil Stoch   Andreas Wellinger   Richard Freitag
11. 3. 2017. Kontinentalni kup   Clemens Aigner   Constantin Schmid   Maximilian Steiner
12. 3. 2017.   Clemens Aigner   Maximilian Steiner   Constantin Schmid
27. 1. 2018. Svjetski kup   Poljska
Maciej Kot
Stefan Hula
Dawid Kubacki
Kamil Stoch
  Njemačka
Markus Eisenbichler
Stephan Leyhe
Andreas Wellinger
Richard Freitag
  Norveška
Anders Fannemel
Johann André Forfang
Marius Lindvik
Andreas Stjernen
28. 1. 2018.   Anže Semenič   Andreas Wellinger   Peter Prevc
10. 3. 2018. Kontinentalni kup   Manuel Fettner   Bor Pavlovčič   Ulrich Wohlgenannt
11. 3. 2018.   Manuel Fettner   Bor Pavlovčič   Stefan Huber
22. 9. 2018. Kontinentalni kup (lj) HS 140   Stefan Huber   Killian Peier   Moritz Baer
23. 9. 2018.   Philipp Aschenwald   Stefan Huber   Žak Mogel
19. 1. 2019. Svjetski kup   Njemačka
Karl Geiger
Markus Eisenbichler
David Siegel
Stephan Leyhe
  Austrija
Daniel Huber
Jan Hörl
Michael Hayböck
Stefan Kraft
  Poljska
Piotr Żyła
Maciej Kot
Kamil Stoch
Dawid Kubacki
20. 1. 2019.   Stefan Kraft   Robert Johansson   Yukiya Sato
16. 3. 2019. Kontinentalni kup   Stefan Huber   Bor Pavlovčič   Felix Hoffmann
17. 3. 2019.   Aleksander Zniszczoł   Jaka Hvala   Žak Mogel
25. 1. 2020. Svjetski kup   Njemačka
Constantin Schmid
Markus Eisenbichler
Stephan Leyhe
Karl Geiger
  Norveška
Marius Lindvik
Robert Johansson
Daniel-André Tande
Johann André Forfang
  Slovenija
Anže Lanišek
Domen Prevc
Timi Zajc
Peter Prevc
26. 1. 2020.   Kamil Stoch   Stefan Kraft   Dawid Kubacki
16. 1. 2021. Svjetski kup   Austrija
Michael Hayböck
Jan Hörl
Philipp Aschenwald
Daniel Huber
  Poljska
Piotr Żyła
Kamil Stoch
Andrzej Stękała
Dawid Kubacki
  Norveška
Daniel-André Tande
Halvor Egner Granerud
Marius Lindvik
Robert Johansson
17. 1. 2021.   Marius Lindvik   Anže Lanišek   Robert Johansson
13. 2. 2021.   Ryōyū Kobayashi   Andrzej Stękała   Marius Lindvik
14. 2. 2021.   Halvor Egner Granerud   Anže Lanišek   Robert Johansson
14. 3. 2021. Kontinentalni kup   Ulrich Wohlgenannt   Manuel Fettner   Cene Prevc
14. 3. 2021.   Ulrich Wohlgenannt   Markus Schiffner   Cene Prevc

ReferenceUredi

  1. ^ Zakopane - Beatifications
  2. ^ http://www.vatican.va/holy_father/john_paul_ii/travels/sub_index/trav_poland-1997_ge.htm
  3. ^ "SKOKI NARCIARSKIE: MAŁYSZ MISTRZEM / Najlepszy junior". Archiwum Gazety Wyborczej. 3. 4. 1995. Pristupljeno 13. 5. 2014.
  4. ^ Results; link sadrži i rezultate sa Średnie Krokiew.

Vanjski linkoviUredi