Otvori glavni meni

CAF (engleski: Confederation of African Football) je rukovodeći organ nogometa u Africi. Predstavlja državne nogometne saveze Afrike, održava afrička takmičenja klubova i državnih reprezentacija, kontroliše novčane nagrade, pravila i medijska prava tih takmičenja. CAF je jedan od šest nogometnih udruženja članica FIFA-e. Od 32 mjesta na svjetskom prvenstvu u nogometu 2014. godine, 5 je dodijeljeno savezima CAF-a.

Konfederacija afričkih nogometnih saveza
CAF (grb).png
Godina osnivanja 8. februar 1957.
Konfederacije FIFA
Djelovanje Afrika
Br. federacija 56
Sjedište Flag of Egypt.svg Egipat
Predsjednik Madagaskar Ahmad Ahmad
Veb-sajt cafonline.com

CAF je osnovan 8. februara 1957. godine u Kartumu glavnom gradu Sudana, od strane egipatskog, etiopskog, južnoafričkog i sudanskog nogometnog saveza na osnovu ranijih razgovora između ovih saveza održanih, 7. juna 1956. godine u Avenida hotelu u portugalskom Lisabonu. Youssef Muhamed je bio prvi glavni sekretar, a Abdel Aziz Abdallah Salem prvi predsjednik CAF-a. Administrativno središte se od 2002. godine nalazi u gradu 6th of October City koji se nalazi nedaleko od Kaira. Trenutno broji 56 članica, 54 punopravnih članova i dvije pridružene članice: Zanzibar i Réunion.

Sadašnji predsjednik CAF-a je Issa Hayatou,Suketu Patel je prvi a Almamy Kabele Camara je drugi potpredsjednik dok je Hicham El Amrani glavni sekretar.[1]

Države članiceUredi

Oznaka Nogometni savezi Osnovan Članica FIFA od Članica CAF od Članica Međunarodnog olimpijskog odbora
ALG   Alžir 1962 1963 1964 Da
ANG   Angola 1979 1980 1980 Da
BEN   Benin 1962 1962 1969 Da
BOT   Bocvana 1970 1978 1976 Da
BFA   Burkina Faso 1960 1964 1964 Da
BDI   Burundi 1948 1972 1972 Da
CTA   Centralnoafrička Republika 1961 1963 1965 Da
CHA   Čad 1962 1988 1988 Da
COD   DR Kongo 1919 1964 1964 Da
DJI   Džibuti 1979 1994 1986 Da
EGY   Egipat 1921 1923 1957 Da
EQG   Ekvatorska Gvineja 1960 1986 1986 Da
ERI   Eritreja 1940 1976 1998 Da
ETH   Etiopija 1943 1953 1957 Da
GAB   Gabon 1962 1963 1967 Da
GAM   Gambija 1952 1966 1966 Da
GHA   Gana 1957 1958 1958 Da
GUI   Gvineja 1960 1961 1962 Da
GNB   Gvineja-Bisau 1974 1986 1986 Da
RSA   Južnoafrička Republika 1991 1992 1992 Da
SSD   Južni Sudan 2011 2012 2012 Ne
CMR   Kamerun 1959 1962 1963 Da
KEN   Kenija 2011 2012 2012 Da
COM   Komori 1979 2005 2003 Da
CGO   Republika Kongo 1962 1962 1966 Da
LES   Lesoto 1932 1964 1964 Da
LBR   Liberija 1936 1962 1962 Da
LBY   Libija 1962 1963 1965 Da
MAD   Madagaskar 1961 1962 1963 Da
MWI   Malavi 1966 1967 1968 Da
MLI   Mali 1960 1962 1963 Da
MTN   Mauritanija 1961 1961 1964 Da
MRI   Mauricijus 1952 1962 1963 Da
MAR   Maroko 1955 1960 1960 Da
MOZ   Mozambik 1976 1980 1978 Da
NAM   Namibija 1990 1992 1992 Da
NIG   Niger 1967 1967 1967 Da
NGA   Nigerija 1945 1960 1959 Da
CIV   Obala Slonovače 1960 1961 1960 Da
REU   Réunion 1926 - 1994 Ne
RWA   Ruanda 1972 1976 1976 Da
STP   Sao Tome i Principe 1975 1986 1976 Da
SEN   Senegal 1960 1962 1963 Da
SEY   Sejšeli 1979 1986 1986 Da
SLE   Sijera Leone 1967 1967 1967 Da
SOM   Somalija 1960 1960 1975 Da
SDN   Sudan 1936 1948 1957 Da
SWZ   Svazi 1968 1978 1976 Da
TAN   Tanzanija 1930 1964 1964 Da
TOG   Togo 1960 1962 1963 Da
TUN   Tunis 1956 1960 1960 Da
UGA   Uganda 1924 1960 1960 Da
ZAM   Zambija 1929 1964 1964 Da
ZAN   Zanzibar 1965 - 1980 Ne
CPV   Zelenortska Ostrva 1982 1986 2000 Da
ZIM   Zimbabve 1965 1965 1980 Da

CAF RegijeUredi

CAF Zona 1 - Zona SjeverUredi

CAF Zona 2 - Zona Zapad AUredi

CAF Zona 3 - Zona Zapad BUredi

CAF Zona 4 - Centralna ZonaUredi

CAF Zona 5 - Centralno-Istočna ZonaUredi

CAF Zona 6 - Južna ZonaUredi

TakmičenjaUredi

Dosadašnji predsjednici CAF-aUredi

Predsjednik Godina
  Abdel Aziz Abdallah Salem 1957-1958.
  Abdel Aziz Mostafa 1958-1968.
  Abdel Halim Mohamed 1968-1972.
  Ydnekatchew Tessema 1972-1987.
  Abdel Halim Mohamed 1987-1988.
  Issa Hayatou 1988-2017
  Ahmad Ahmad 2017-danas

ReferenceUredi