Svjetsko prvenstvo u skijaškim letovima

Svjetsko prvenstvo u skijaškim letovima održava se svake druge godine, uz povremene izuzetke. Takmičenje se odvija na velikim skakaonicama (letaonicama), čija je kritična tačka 185 m i više. Za razliku od običnih skijaških skokova, pobjednik SP-a u letovima dobija se nakon četiri serije u normalnim vremenskim uvjetima. Za takmičenje se kvalifikuje 40 skakača, a nakon prve serije 30 najboljih nastavlja takmičenje u preostale tri serije. Skakač s najvećim brojem bodova nakon četiri serije postaje svjetski prvak. Od 2004. FIS je uveo i ekipno takmičenje, u kojem za svaku reprezentaciju skaču po četiri takmičara.

Domaćini prvenstavaUredi

Pojedinačni pobjedniciUredi

1. mjesto 2. mjesto 3. mjesto
1972Planica   Walter Steiner   Heinz Wossipiwo   Jiří Raška
1973Oberstdorf   Hans-Georg Aschenbach   Walter Steiner   Karel Kodejška
1975Tauplitz   Karel Kodejška   Rainer Schmidt   Karl Schnabl
1977Vikersund   Walter Steiner   Toni Innauer   Henry Glaß
1979Planica   Armin Kogler   Axel Zitzmann   Piotr Fijas
1981Oberstdorf   Jari Puikkonen   Armin Kogler   Tom Levorstad
1983Harrachov   Klaus Ostwald   Pavel Ploc   Matti Nykänen
1985Planica   Matti Nykänen   Jens Weißflog   Pavel Ploc
1986Tauplitz   Andreas Felder   Franz Neuländtner   Matti Nykänen
1988Oberstdorf   Ole Gunnar Fidjestøl   Primož Ulaga   Matti Nykänen
1990Vikersund   Dieter Thoma   Matti Nykänen   Jens Weißflog
1992Harrachov   Noriaki Kasai   Andreas Goldberger   Roberto Cecon
1994Planica   Jaroslav Sakala   Espen Bredesen   Roberto Cecon
1996Tauplitz   Andreas Goldberger   Janne Ahonen   Urban Franc
1998Oberstdorf   Kazuyoshi Funaki   Sven Hannawald   Dieter Thoma
2000Vikersund   Sven Hannawald   Andreas Widhölzl   Janne Ahonen
2002Harrachov   Sven Hannawald   Martin Schmitt   Matti Hautamäki
2004Planica   Roar Ljøkelsøy   Janne Ahonen   Tami Kiuru
2006Tauplitz   Roar Ljøkelsøy   Andreas Widhölzl   Thomas Morgenstern
2008Oberstdorf   Gregor Schlierenzauer   Martin Koch   Janne Ahonen
2010Planica   Simon Ammann   Gregor Schlierenzauer   Anders Jacobsen
2012Vikersund   Robert Kranjec   Rune Velta   Martin Koch
2014Harrachov   Severin Freund   Anders Bardal   Peter Prevc
2016Tauplitz   Peter Prevc   Kenneth Gangnes   Stefan Kraft
2018Oberstdorf   Daniel-André Tande   Kamil Stoch   Richard Freitag

Ekipni pobjedniciUredi

1. mjesto 2. mjesto 3. mjesto
2004Planica   Norveška
Roar Ljøkelsøy
Sigurd Pettersen
Bjørn Einar Romøren
Tommy Ingebrigtsen
  Finska
Tami Kiuru
Veli-Matti Lindström
Matti Hautamäki
Janne Ahonen
  Austrija
Thomas Morgenstern
Andreas Goldberger
Andreas Widhölzl
Wolfgang Loitzl
2006Tauplitz   Norveška
Bjørn Einar Romøren
Lars Bystøl
Tommy Ingebrigtsen
Roar Ljøkelsøy
  Finska
Janne Happonen
Tami Kiuru
Matti Hautamäki
Janne Ahonen
  Njemačka
Michael Neumayer
Georg Späth
Alexander Herr
Michael Uhrmann
2008Oberstdorf   Austrija
Martin Koch
Thomas Morgenstern
Andreas Kofler
Gregor Schlierenzauer
  Finska
Janne Happonen
Harri Olli
Matti Hautamäki
Janne Ahonen
  Norveška
Bjørn Einar Romøren
Anders Bardal
Tom Hilde
Anders Jacobsen
2010Planica   Austrija
Wolfgang Loitzl
Thomas Morgenstern
Martin Koch
Gregor Schlierenzauer
  Norveška
Anders Jacobsen
Anders Bardal
Johan Remen Evensen
Bjørn Einar Romøren
  Finska
Janne Happonen
Olli Muotka
Matti Hautamäki
Harri Olli
2012Vikersund   Austrija
Thomas Morgenstern
Andreas Kofler
Gregor Schlierenzauer
Martin Koch
  Njemačka
Andreas Wank
Richard Freitag
Maximilian Mechler
Severin Freund
  Slovenija
Jernej Damjan
Jurij Tepeš
Jure Šinkovec
Robert Kranjec
2014Harrachov
Takmičenje otkazano zbog jakog vjetra.
2016Tauplitz   Norveška
Anders Fannemel
Johann André Forfang
Daniel-André Tande
Kenneth Gangnes
  Njemačka
Andreas Wellinger
Stephan Leyhe
Richard Freitag
Severin Freund
  Austrija
Stefan Kraft
Manuel Poppinger
Manuel Fettner
Michael Hayböck
2018Oberstdorf   Norveška
Robert Johansson
Andreas Stjernen
Johann André Forfang
Daniel-André Tande
  Slovenija
Jernej Damjan
Anže Semenič
Domen Prevc
Peter Prevc
  Poljska
Piotr Żyła
Stefan Hula
Dawid Kubacki
Kamil Stoch

Najuspješniji pojedinciUredi

Napomena: Podaci nakon SP-a u Oberstdorfu 2018.

Mjesto Ime Država Od Do Zlato Pojed.
zlato
Srebro Bronza Ukupno
1. Gregor Schlierenzauer   Austrija 2008. 2012. 4 1 1 - 5
2. Roar Ljøkelsøy   Norveška 2004. 2006. 4 2 4
3. Martin Koch   Austrija 2008. 2012. 3 1 1 5
4. Thomas Morgenstern   Austrija 2004. 2012. 3 2 5
5. Daniel-André Tande   Norveška 2016. 2018. 3 1 3
6. Bjørn Einar Romøren   Norveška 2004. 2010. 2 1 1 4
7. Sven Hannawald   Njemačka 1998. 2002. 2 2 1 3
7. Walter Steiner   Švicarska 1972. 1977. 2 2 1 3
9. Tommy Ingebrigtsen   Norveška 2004. 2006. 2 2
9. Andreas Kofler   Austrija 2008. 2012. 2 2
9. Johann André Forfang   Norveška 2016. 2018. 2 2
12. Severin Freund   Njemačka 2012. 2016. 1 1 2 3
13. Matti Nykänen   Finska 1983. 1990. 1 1 1 3 5
14. Andreas Goldberger   Austrija 1992. 2004. 1 1 1 1 3
14. Peter Prevc   Slovenija 2014. 2018. 1 1 1 1 3
16. Armin Kogler   Austrija 1979. 1981. 1 1 1 2
17. Kenneth Gangnes   Norveška 2016. 2016. 1 1 2
18. Wolfgang Loitzl   Austrija 2004. 2010. 1 1 2
18. Karel Kodejška   Čehoslovačka 1973. 1975. 1 1 2
18. Robert Kranjec   Slovenija 2012. 2012. 1 1 2
18. Dieter Thoma   Njemačka 1990. 1998. 1 1 1 2
22. Simon Ammann   Švicarska 2010. 2010. 1 1
22. Hans-Georg Aschenbach   Istočna Njemačka 1973. 1973. 1 1
22. Lars Bystøl   Norveška 2006. 2006. 1 1
22. Anders Fannemel   Norveška 2016. 2016. 1 1
22. Andreas Felder   Austrija 1986. 1986. 1 1
22. Ole Gunnar Fidjestol   Norveška 1988. 1988. 1 1
22. Kazuyoshi Funaki   Japan 1998. 1998. 1 1
22. Noriaki Kasai   Japan 1992. 1992. 1 1
22. Klaus Ostwald   Istočna Njemačka 1983. 1983. 1 1
22. Sigurd Pettersen   Norveška 2004. 2004. 1 1
22. Jari Puikkonen   Finska 1981. 1981. 1 1
22. Jaroslav Sakala   Češka 1994. 1994. 1 1
22. Andreas Stjernen   Norveška 2018. 2018. 1 1

Vječna tabela državaUredi

Sveukupno (pojedinačno + ekipno)Uredi

Mjesto Država Zlato Srebro Bronza Ukupno
1.   Norveška 8 5 3 16
2.   Austrija 7 8 6 21
3.   Njemačka 4 4 3 11
4.   Švicarska 3 1 4
5.   Finska 2 6 8 16
6.   Istočna Njemačka 2 4 2 8
7.   Češka1 2 1 3 6
7.   Slovenija 2 1 3 6
9.   Japan 2 2
10.   Poljska 1 2 3
11.   Jugoslavija 1 1
12.   Italija 2 2

1 – uračunate medalje Čehoslovačke

PojedinačnoUredi

Mjesto Država Zlato Srebro Bronza Ukupno
1.   Austrija 4 8 4 16
2.   Norveška 4 4 2 10
3.   Njemačka 4 2 2 8
4.   Švicarska 3 1 4
5.   Istočna Njemačka 2 4 2 8
6.   Finska 2 3 7 12
7.   Čehoslovačka 2 1 3 6
8.   Slovenija 2 2 4
9.   Japan 2 2
10.   Poljska 1 1 2
11.   Jugoslavija 1 1
12.   Italija 2 2

EkipnoUredi

Mjesto Država Zlato Srebro Bronza Ukupno
1.   Norveška 4 1 1 6
2.   Austrija 3 2 5
3.   Finska 3 1 4
4.   Njemačka 2 1 3
5.   Slovenija 1 1 2
6.   Poljska 1 1

Također pogledajteUredi

ReferenceUredi