Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo u nogometu 2016.

Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo u nogometu 2016., koje se održalo od 10. juna do 10. jula 2016. godine u Francuskoj, počele su u augustu 2014. a završile u novembra 2015. godine. Ukupno 53 reprezentacije je učestvovalo u kvalifikacijama. Organizator turnira, Francuska, direktno se kvalificirala na završni turnir.[1] Izvlačenje kvalifikacionih grupa za Evropsko prvenstvo je održano 23. februara 2014. u Nici.[2] Pobjednici devet grupa, drugoplasirane ekipe, te najbolja treća ekipa iz svih grupa direktno se kvalificirala na Evropsko prvenstvo, dok je ostalih osam trećeplasiranih reprezentacija razigravalo u baražu, nakon kojeg su se četiri pobjednika plasirala na završni turnir.[3]Greška kod citiranja: Nevaljana oznaka <ref>; nevaljani nazivi, npr. možda ih je previše[4]

Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2016.
France UEFA Euro 2016.svg
Detalji turnira
Datumi7. septembar 2014. - 17. novembar 2015.
Ekipe53 (iz 1 konfederacije)
Statistika takmičenja
Odigrano utakmica266
Postignuto golova694 (2,61 po utakmici)
Najbolji strijelac/-ciPoljska Robert Lewandowski
(13 golova)
2012
2020

Kvalificirane reprezentacijeUredi

Ekipa Način kvalificiranja Datum kvalificiranja Prethodna takmičenja1 2
 
  Francuska Kao domaćin
28. maj 2010.
(8) (1960, 1984, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012)
  Engleska Pobjednik grupe E
5. septembar 2015.
(8) (1968, 1980, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2012)
  Češka Pobjednik grupe A
6. septembar 2015.
(5) (1996, 2000, 2004, 2008, 2012)
  Island Drugoplasirani grupe A
6. septembar 2015.
(0) (debitant)
  Austrija Pobjednik grupe G
8. septembar 2015.
(1) (2008)
  S. Irska Pobjednik grupe F
8. oktobar 2015.
(0) (debitant)
  Portugal Pobjednik grupe I
8. oktobar 2015.
(6) (1984, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012)
  Španija Pobjednik grupe C
9. oktobar 2015.
(9) (1964, 1980, 1984, 1988, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012)
  Švicarska Drugoplasirani grupe E
9. oktobar 2015.
(3) (1996, 2004, 2008)
  Italija Pobjednik grupe H
10. oktobar 2015.
(8) (1968, 1980, 1988, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012)
  Belgija Pobjednik grupe B
10. oktobar 2015.
(4) (1972, 1980, 1984, 2000)
  Vels Drugoplasirani grupe B
10. oktobar 2015.
(0) (debitant)
  Rumunija Drugoplasirani grupe F
11. oktobar 2015.
(4) (1984, 1996, 2000, 2008)
  Albanija Drugoplasirani grupe I
11. oktobar 2015.
(0) (debitant)
  Njemačka Pobjednik grupe D
11. oktobar 2015.
(11) (1972, 1976, 1980, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012)
  Poljska Drugoplasirani grupe D
11. oktobar 2015.
(2) (2008, 2012)
  Rusija Drugoplasirani grupe G
12. oktobar 2015.
(4) (1996, 2004, 2008, 2012)
  Slovačka Drugoplasirani grupe C
12. oktobar 2015.
(0) (debitant)
  Hrvatska Drugoplasirani grupe H
13. oktobar 2015.
(4) (1996, 2004, 2008, 2012)
  Turska Najbolja trećeplasirana ekipa
13. oktobar 2015.
(3) (1996, 2000, 2008)
  Mađarska Pobjednik baraža
15. novembar 2015.
(2) (1964, 1972)
  Irska Pobjednik baraža
16. novembar 2015.
(2) (1988, 2012)
  Švedska Pobjednik baraža
17. novembar 2015.
(5) (1992, 2000, 2004, 2008, 2012)
  Ukrajina Pobjednik baraža
17. novembar 2015.
(1) (2012)
1 Podebljani tekst označava šampiona za tu godinu.
2 Ukošeni tekst označava domaćina za tu godinu.

Jakosne grupeUredi

Jakosne grupe su određene 24. januara 2014.[5][6]. Ekipe napisane u boldu su se kvalificirale na Evropsko prvenstvo.

Šešir 1
Tim UEFA
koeficijent
Plasman na
UEFA ljestvici
  Španija 42.158 1
  Njemačka 41.365 2
  Nizozemska 38.541 3
  Italija 35.343 4
  Engleska 34.885 5
  Portugal 34.314 6
  Grčka 33.540 7
  Rusija 32.946 8
  Bosna i Hercegovina 31.416 9
Šešir 2
Tim UEFA
koeficijent
Plasman na
UEFA ljestvici
  Ukrajina 31.049 10
  Hrvatska 30.652 12
  Švedska 30.112 13
  Danska 29.660 14
  Švicarska 29.571 15
  Belgija 28.732 16
  Češka 28.234 17
  Mađarska 27.802 18
  Irska 26.733 19
Šešir 3
Tim UEFA
koeficijent
Plasman na
UEFA ljestvici
  Srbija 25.985 20
  Turska 25.955 21
  Slovenija 25.835 22
  Izrael 25.442 23
  Norveška 25.341 24
  Slovačka 25.333 25
  Rumunija 25.038 26
  Austrija 24.572 27
  Poljska 23.095 28
Šešir 4
Tim UEFA
koeficijent
Plasman na
UEFA ljestvici
  Crna Gora 22.991 29
  Armenija 22.861 30
  Škotska 22.233 31
  Finska 22.001 32
  Latvija 20.771 33
  Vels 20.551 34
  Bugarska 20.391 35
  Estonija 19.988 36
  Bjelorusija 19.646 37
Šešir 5
Tim UEFA
koeficijent
Plasman na
UEFA ljestvici
  Island 19.243 38
  Sjeverna Irska 19.201 39
  Albanija 19.151 40
  Litvanija 19.026 41
  Moldavija 18.301 42
  Makedonija 17.376 43
  Azerbejdžan 16.901 44
  Gruzija 16.766 45
  Kipar 14.236 46
Šešir 6
Tim UEFA
koeficijent
Plasman na
UEFA ljestvici
  Luksemburg 14.050 47
  Kazahstan 13.961 48
  Lihtenštajn 12.220 49
  Farska ostrva 11.751 50
  Malta 10.740 51
  Andora 8.560 52
  San Marino 7.420 53
  Gibraltar 0 54

Raspored takmičenjaUredi

 
Zvanična lopta kvalifikacija za EP 2016.

Kvalifikacije za Evropsko prvenstvo u nogometu 2016. kao i Kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo u nogometu 2018. su prve centralizovane kvalifikacije uopće. UEFA je predložila koncept "sedmicu nogometa" za zakazivanje kvalifikacijskih utakmica:[7]

  • Utakmice će se igrati od četvrtka do utorka,
  • Vremena su u velikoj mjeri postavljena na 18:00 i 20:45 subotom i nedjeljom, te u 20:45 četvrtkom, petkom, ponedjeljkom i utorkom,
  • Na dvostrukim utakmicama u sedmici, ekipe igraju u četvrtak i nedjelju, ili petak i ponedjeljak, ili u subotu i utorak,
  • Utakmice u istoj grupi se igraju na isti dan.
Faza takmičenja Kolo Datumi
Grupna faza kvalifikacija 1. kolo 7–9. septembar 2014.
2. kolo 9–11. oktobar 2014.
3. kolo 12–14. oktobar 2014.
4. kolo 14–16. novembar 2014.
5. kolo 27–29. mart 2015.
6. kolo 12–14. juni 2015.
7. kolo 3–5. septembar 2015.
8. kolo 6–8. septembar 2015.
9. kolo 8–10. oktobar 2015.
10. kolo 11–13. oktobar 2015.
Baraž Prve utakmice 12–14. novembar 2015.
Druge utakmice 15–17. novembar 2015.

Za razliku od prethodnih kampanja kvalifikacija gdje je raspored kvalifikacija određen pregovorima između nacionalnih saveza, UEFA je sama odredila raspored utakmica svake grupe kojeg je objavila na dan izvlačenja kvalifikacijskih grupa.

Rezime kvalifikacijaUredi

  Pobjednik grupe, drugoplasirana i najbolje trećeplasirana ekipa su se kvalificirali na EP 2016.
  Ekipe učestvuju u baražu.
  Ekipe se nisu kvalificirale na EP 2016.
Grupa A Grupa B Grupa C Grupa D Grupa E Grupa F Grupa G Grupa H Grupa I
  Češka
  Island
  Belgija
  Vels
  Španija
  Slovačka
  Njemačka
  Poljska
  Engleska
  Švicarska
  Sjeverna Irska
  Rumunija
  Austrija
  Rusija
  Italija
  Hrvatska
  Portugal
  Albanija
  Turska   Bosna i Herc.   Ukrajina   Irska   Slovenija   Mađarska   Švedska   Norveška   Danska
  Nizozemska
  Kazahstan
  Latvija
  Izrael
  Kipar
  Andora
  Bjelorusija
  Luksemburg
  Makedonija
  Škotska
  Gruzija
  Gibraltar
  Estonija
  Litvanija
  San Marino
  Finska
  Farska ostrva
  Grčka
  Crna Gora
  Lihtenštajn
  Moldavija
  Bugarska
  Azerbejdžan
  Malta
  Srbija
  Armenija

GrupeUredi

  Ekipa se kvalificirala na Evropsko prvenstvo 2016.
  Ekipa se kvalificirala na Evropsko prvenstvo 2016. kao najbolja trećeplasirana ekipa
  Ekipa se kvalificirala u baraž

Grupa AUredi

Poz. Ekipa OU P N I DG PG GR B
1.   Češka 10 7 1 2 19 14 +5 22
2.   Island 10 6 2 2 17 6 +11 20
3.   Turska 10 5 3 2 14 9 +5 18
4.   Nizozemska 10 4 1 5 17 14 +3 13
5.   Kazahstan 10 1 2 7 7 18 −11 5
6.   Latvija 10 0 5 5 6 19 −13 5
             
Nizozemska    2–3 1–1 6–0 0–1 3–1
Češka    2–1 0–2 1–1 2–1 2–1
Turska    3–0 1–2 1–1 1–0 3–1
Latvija    0–2 1–2 1–1 0–3 0–1
Island    2–0 2–1 3–0 2–2 0–0
Kazahstan    1–2 2–4 0–1 0–0 0–3

Napomena o pravilima rangiranja ekipa na tabeli:

  • Zbog istog broja bodova Kazahstan i Latvija su rangirane po međusobnim utakmicama:
    • Kazahstan – 4 b, (0–0 (D) v Latvija, 1–0 (G) v Latvija)
    • Latvija – 1 b, (0–1 (D) v Kazahstan, 0–0 (G) v Kazahstan)


Grupa BUredi

Poz. Ekipa OU P N I DG PG GR B
1.   Belgija 10 7 2 1 24 5 +19 23
2.   Vels 10 6 3 1 11 4 +7 21
3.   Bosna i Hercegovina 10 5 2 3 17 12 +5 17
4.   Izrael 10 4 1 5 16 14 +2 13
5.   Kipar 10 4 0 6 16 17 −1 12
6.   Andora 10 0 0 10 4 36 −32 0
             
Bosna i Hercegovina    1–1 3–1 2–0 1–2 3–0
Belgija    3–1 3–1 0–0 5–0 6–0
Izrael    3–0 0–1 0–3 1–2 4–0
Vels    0–0 1–0 0–0 2–1 2–0
Kipar    2–3 0–1 1–2 0–1 5–0
Andora    0–3 1–4 1–4 1–2 1–3


Grupa CUredi

Poz. Ekipa OU P N I DG PG GR B
1.   Španija 10 9 0 1 23 3 +20 27
2.   Slovačka 10 7 1 2 17 8 +9 22
3.   Ukrajina 10 6 1 3 14 4 +10 19
4.   Bjelorusija 10 3 2 5 8 14 −6 11
5.   Luksemburg 10 1 1 8 6 27 −21 4
6.   Makedonija 10 1 1 8 6 18 −12 4
             
Španija    1–0 2–0 3–0 5–1 4–0
Ukrajina    0–1 0–1 3–1 1–0 3–0
Slovačka    2–1 0–0 0–1 2–1 3–0
Bjelorusija    0–1 0–2 1–3 0–0 2–0
Makedonija    0–1 0–2 0–2 1–2 3–2
Luksemburg    0–4 0–3 2–4 1–1 1–0

Napomena o pravilima rangiranja ekipa na tabeli:

  • Zbog istog broja bodova Luksemburg i Makedonija su rangirane po međusobnim utakmicama:
    • Luksemburg – 3 b, 0 GR, 3 DG, 2 gola u gostima (1–0 (D) v Makedonija, 2–3 (G) v Makedonija)
    • Makedonija – 3 b, 0 GR, 3 DG, 0 golova u gostima (3–2 (D) v Luksemburg, 0–1 (G) v Luksemburg)


Grupa DUredi

Poz. Ekipa OU P N I DG PG GR B
1.   Njemačka 10 7 1 2 24 9 +15 22
2.   Poljska 10 6 3 1 33 10 +23 21
3.   Irska 10 5 3 2 19 7 +12 18
4.   Škotska 10 4 3 3 22 12 +10 15
5.   Gruzija 10 3 0 7 10 16 −6 9
6.   Gibraltar 10 0 0 10 2 56 −54 0
             
Njemačka    1–1 3–1 2–1 2–1 4–0
Irska    1–0 1–1 1–1 1–0 7–0
Poljska    2–0 2–1 2–2 4–0 8–1
Škotska    2–3 1–0 2–2 1–0 6–1
Gruzija    0–2 1–2 0–4 1–0 4–0
Gibraltar    0–7 0–4 0–7 0–6 0–3


Grupa EUredi

Poz. Ekipa OU P N I DG PG GR B
1.   Engleska 10 10 0 0 31 3 +28 30
2.   Švicarska 10 7 0 3 24 8 +16 21
3.   Slovenija 10 5 1 4 18 11 +7 16
4.   Estonija 10 3 1 6 4 9 −5 10
5.   Litvanija 10 3 1 6 7 18 −11 10
6.   San Marino 10 0 1 9 1 36 −35 1
             
Engleska    2–0 3–1 2–0 4–0 5–0
Švicarska    0–2 3–2 3–0 4–0 7–0
Slovenija    2–3 1–0 1–0 1–1 6–0
Estonija    0–1 0–1 1–0 1–0 2–0
Litvanija    0–3 1–2 0–2 1–0 2–1
San Marino    0–6 0–4 0–2 0–0 0–2

Napomena o pravilima rangiranja ekipa na tabeli:

  • Zbog istog broja bodova Estonija i Litvanija su rangirane po međusobnim utakmicama:
    • Estonija – 3 b, 0 GR, 1 DG, 0 golova u gostima (1–0 (D) v Litvanija, 0–1 (G) v Litvanija) – Ukupna GR = −5
    • Litvanija – 3 b, 0 GR, 1 DG, 0 golova u gostima (1–0 (D) v Estonija, 0–1 (G) v Estonija) – Ukupna GR = −11


Grupa FUredi

Poz. Ekipa OU P N I DG PG GR B
1.   Sjeverna Irska 10 6 3 1 16 8 +8 21
2.   Rumunija 10 5 5 0 11 2 +9 20
3.   Mađarska 10 4 4 2 11 9 +2 16
4.   Finska 10 3 3 4 9 10 −1 12
5.   Farska ostrva 10 2 0 8 6 17 −11 6
6.   Grčka 10 1 3 6 7 14 −7 6
             
Grčka    4–3 0–1 0–1 0–2 0–1
Mađarska    0–0 0–0 1–0 1–2 2–1
Rumunija    0–0 1–1 1–1 2–0 1–0
Finska    1–1 0–1 0–2 1–1 1–0
Sjeverna Irska    3–1 0–0 0–0 2–1 2–0
Farska ostrva    2–1 0–1 0–3 1–3 1–3

Napomena o pravilima rangiranja ekipa na tabeli:

  • Zbog istog broja bodova Farska ostrva i Grčka su rangirane po međusobnim utakmicama:
    • Farska ostrva – 6 b. (2–1 (D) v Grčka, 1–0 (G) v Grčka)
    • Grčka – 0 b. (0–1 (D) v Farska ostrva, 1–2 (G) v Farska ostrva)


Grupa GUredi

Poz. Ekipa OU P N I DG PG GR B
1.   Austrija 10 9 1 0 22 5 +17 28
2.   Rusija 10 6 2 2 21 5 +16 20
3.   Švedska 10 5 3 2 15 9 +6 18
4.   Crna Gora 10 3 2 5 10 13 −3 11
5.   Lihtenštajn 10 1 2 7 2 26 −24 5
6.   Moldavija 10 0 2 8 4 16 −12 2
             
Rusija    1–0 0–1 2–0 1–1 4–0
Švedska    1–1 1–4 3–1 2–0 2–0
Austrija    1–0 1–1 1–0 1–0 3–0
Crna Gora    0–3 1–1 2–3 2–0 2–0
Moldavija    1–2 0–2 1–2 0–2 0–1
Lihtenštajn    0–7 0–2 0–5 0–0 1–1


Grupa HUredi

Poz. Ekipa OU P N I DG PG GR B
1.   Italija 10 7 3 0 16 7 +9 24
2.   Hrvatska [a] 10 6 3 1 20 5 +15 20
3.   Norveška 10 6 1 3 13 10 +3 19
4.   Bugarska 10 3 2 5 9 12 −3 11
5.   Azerbejdžan 10 1 3 6 7 18 −11 6
6.   Malta 10 0 2 8 3 16 −13 2
             
Italija    1–1 2–1 1–0 2–1 1–0
Hrvatska    1–1 5–1 3–0 6–0 2–0
Norveška    0–2 2–0 2–1 0–0 2–0
Bugarska    2–2 0–1 0–1 2–0 1–1
Azerbejdžan    1–3 0–0 0–1 1–2 2–0
Malta    0–1 0–1 0–3 0–1 2–2
  1. ^ Disciplinska komisija UEFA-e na sjednici održanoj 23. jula 2015. donijela je odluku o kazni nogometnom savezu Hrvatske zbog kukastog krsta koji je bio vidljiv na stadionu Poljud tokom kvalifikacijske utakmice Hrvatska – Italija koja se igrala 12. juna 2015. Hrvatska je kažnjena oduzimanjem jednog boda. Istovremeno, savez je kažnjen sa 100.000 eura, a iduće dvije domaće utakmice u UEFA-inim takmičenjima ponovo će igrati bez publike, kao što je bilo i protiv Italije. Također, UEFA je odredila HNS-u da preostale domaće utakmice u ovim kvalifikacijama ne može igrati na stadionu Poljud.[8][9]


Grupa IUredi

Poz. Ekipa OU P N I DG PG GR B
1.   Portugal 8 7 0 1 11 5 +6 21
2.   Albanija 8 4 2 2 10 5 +5 14
3.   Danska 8 3 3 2 8 5 +3 12
4.   Srbija [a] 8 2 1 5 8 13 −5 4
5.   Armenija 8 0 2 6 5 14 −9 2
           
Portugal    1–0 2–1 1–0 0–1
Danska    0–1 2–0 2–1 0–0
Srbija    1–2 1–3 2–0 0–3
Armenija    2–3 0–0 1–1 0–3
Albanija    0–1 1–1 0–2 2–1
  1. ^ Utakmica između Srbije i Albanije koja je odigrana 14. oktobra 2014. godine je prekinuta zbog velikih nereda na terenu nakon što se iznad stadiona pojavio dron sa zastavom "velike Albanije".[10] Meč je prvobitno registriran službenim rezultatom 3–0 u korist Srbije. Prema toj odluci i Srbija je kažnjena oduzimanjem 3 boda. Također, oba nogometna saveza su kažnjena novčanim iznosom od 100.000 €. Srbija je kažnjena i sa dvije utakmice u kvalifikacijskoj grupi bez prisustva gledalaca.[11] Međutim, u julu 2015. godine sud u Lozani je uvažio žalbu Albanije. Utakmica je registrovana rezultatom 3-0 u korist Albanije. Sud je utvrdio kako je Nogometni savez Srbije, kao organizator, odgovoran za prekid utakmice, dok isti sud nije pronašao dokaze da su albanski nogometaši odbili nastaviti meč.[12]


Poredak trećeplasiranihUredi

Poz. Gr. Ekipa OU P N I DG PG GR GG B Šestoplasirana ekipa
1. A   Turska 8 5 1 2 12 7 +5 4 16   Latvija
2. F   Mađarska 8 4 3 1 8 5 +3 3 15   Grčka
3. C   Ukrajina 8 4 1 3 11 4 +7 5 13   Makedonija
4. H   Norveška 8 4 1 3 8 10 −2 4 13   Malta
5. I   Danska 8 3 3 2 8 5 +3 4 12
6. G   Švedska 8 3 3 2 11 9 +2 4 12   Moldavija
7. D   Irska 8 3 3 2 8 7 +1 4 12   Gibraltar
8. B   Bosna i Hercegovina 8 3 2 3 11 12 −1 4 11   Andora
9. E   Slovenija 8 3 1 4 10 11 −1 5 10   San Marino

BaražUredi

Osam preostalih trećeplasiranih ekipa će učestvovati u baražu za učešće na Evropskom prvenstvu. Ekipe u baražu su postavljene prema UEFA koeficijentu ažurirane nakon završetka grupne faze kvalifikacija. Žrijeb za baraž će se održati 18. oktobra 2015. godine u UEFA-inom sjedištu u Nyonu u 11:15 CEST.[13]

Nosioci su raspoređeni na sljedeći način:[14][15]

Šešir 1 (nosioci)
Tim Koef. Poz.
  Bosna i Hercegovina 30.367 13.
  Ukrajina 30.313 14.
  Švedska 29.028 16.
  Mađarska 27.142 20.
Šešir 2 (nenosioci)
Tim Koef. Poz.
  Danska 27.140 21.
  Irska 26.902 23.
  Norveška 26.439 25.
  Slovenija 25.441 26.

Prve utakmice baraža će se odigrati 12-14. novembra dok će se uzvratne utakmice odigrati 15-17. novembra 2015. Pobjednici baraža će se kvalificirati na Evropsko prvenstvo.


Tim 1 Rez. Tim 2 Prva utakmica Druga utakmica
Ukrajina    3–1   Slovenija 2–0 1–1
Švedska    4–3   Danska 2–1 2–2
Bosna i Hercegovina    1–3   Irska 1–1 0–2
Norveška    1–3   Mađarska 0–1 1–2

Lista strijelacaUredi

13 golova
11 golova
9 golova
8 golova
7 golova
6 golova
5 golova


ReferenceUredi

  1. ^ UEFA EURO 2016: key dates and milestones, uefa.com; pristupljeno: 5. 1. 2014.
  2. ^ Datum izvlačenja kvalifikacionih grupa, uefa.com; pristupljeno: 5. 1. 2014.
  3. ^ Euro 2016 - UEFA European Football Championship Final Tournament 2016: Tournament Requirements, uefa.com; pristupljeno: 5. 1. 2014.
  4. ^ Euro 2016 - Regulations of the UEFA European Football Championship 2014-16, uefa.com; pristupljeno: 5. 1. 2014.
  5. ^ National Team Coefficients Overview, uefa.com; pristupljeno: 28. 1. 2014.
  6. ^ National Ranking UEFA 2013, footballseeding.com; pristupljeno: 28. 1. 2014.
  7. ^ "UEFA announces deals for European qualifiers". UEFA.org. Arhivirano s originala, 23. 10. 2015. Pristupljeno 12. 9. 2015. CS1 održavanje: nepreporučeni parametar (link)
  8. ^ "Hrvatskoj oduzet bod, uz veliku novčanu kaznu i dvije utakmice bez publike". hns-cff.hr. Hrvatski nogometni savez. 23. 7. 2015. Pristupljeno 9. 1. 2018. CS1 održavanje: nepreporučeni parametar (link)
  9. ^ "Croatia deducted one European Qualifiers point". UEFA.com. 23. 7. 2015. Arhivirano s originala, 29. 10. 2015. CS1 održavanje: nepreporučeni parametar (link)
  10. ^ "Skandal, dron, zastava i tuča!". b92.net. Pristupljeno 12. 6. 2018. CS1 održavanje: nepreporučeni parametar (link)
  11. ^ "Одлуке Кoнтрoлне и дисциплинске кoмисије УEФA". www.fss.rs. Fudbalski savez Srbije. 24. 10. 2014. Pristupljeno 21. 9. 2017. CS1 održavanje: nepreporučeni parametar (link)
  12. ^ "Albanija slavi, Sportski sud oduzeo bodove Srbiji". index.hr. Pristupljeno 12. 6. 2018. CS1 održavanje: nepreporučeni parametar (link)
  13. ^ "Play-off draw". UEFA.com. Pristupljeno 14. 10. 2015. CS1 održavanje: nepreporučeni parametar (link)
  14. ^ "UEFA EURO 2016 draw pots take shape". UEFA.com. Pristupljeno 14. 10. 2015. CS1 održavanje: nepreporučeni parametar (link)
  15. ^ "UEFA − National Team Coefficients Overview − Matches considered up to 14/10/2015" (PDF). Pristupljeno 14. 10. 2015. CS1 održavanje: nepreporučeni parametar (link)

Vanjski linkoviUredi