IAAF Dijamantna liga 2010.

IAAF Dijamantna liga 2010. bila je 1. izdanje Dijamantne lige, godišnje serije od 14 atletskih mitinga. Počela je 14. maja u Dohi, a završila 27. augusta u Bruxellesu.[1]

IAAF Dijamantna liga 2010.
Datum14. maj–27. august
Veb-sajtdiamondleague.com
-2011

Zamijenivši Zlatnu ligu, čiji su se mitinzi održavali samo u Evropi, Dijamantna liga bila je prva IAAF-ova interkontinentalna serija jednodnevnih atletskih mitinga. Umjesto dotadašnjeg džekpota Zlatne lige uvedene su 32 dijamantne discipline, 16 muških i 16 ženskih. Svaka od njih održana je samo na 7 od 14 mitinga, a ukupni pobjednik svake dobio je Dijamantni trofej. Ukupni nagradni fond ove serije iznosio je 6,63 miliona $.[2]

Zbog infrastrukturnih razloga muška i ženska takmičenja u bacanju kladiva nisu bila uključena u Dijamantnu ligu. Stoga je IAAF ustanovio posebno takmičenje za bacače i bacačice kladiva.

Prvi put u historiji neki od najistaknutijih svjetskih atletičara bili su ugovorom obavezani za seriju mitinga. Za sezonu 2010. među ovim atletičarima – nazvanim ambasadorima Dijamantne lige – bili su i Usain Bolt, Kenenisa Bekele, Jelena Isinbajeva i Blanka Vlašić.[2]

Osvajači Dijamantnog trofeja 2010.

KalendarUredi

 
Crystal Palace u Londonu bio je jedna od lokacija Dijamantne lige 2010.
 
Bislett igre održavaju se na istoimenom stadionu od 1965.
Datum Miting Stadion Grad
14. maj Atletski Super Grand Prix Katara "Qatar SC"   Doha
23. maj Zlatni Grand Prix Šangaja "Šangaj"   Šangaj
4. juni Bislett igre Bislett   Oslo
10. juni Golden Gala "Olimpico"   Rim
12. juni Adidas Grand Prix "Icahn"   New York City
3. juli Prefontaine Classic Hayward Field   Eugene
8. juli Athletissima Olimpijski stadion Pontaise   Lausanne
10. juli Britanski Grand Prix Međunarodni stadion   Gateshead
16. juli Miting Areva Stade de France   Saint-Denis
22. juli Herculis "Louis II"   Fontvieille
6. august DN Galan Olimpijski stadion   Stockholm
13–14. august Londonski Grand Prix Crystal Palace   London
19. august Weltklasse Letzigrund   Zürich
27. august Memorijal Van Damme Stadion kralja Baldovina   Bruxelles

AmbasadoriUredi

Četrnaest atletičara dobilo je status ambasadora Dijamantne lige, s namjerom privlačenja pažnje na neke od najistaknutijih takmičara u ovom sportu. Bilo je 7 muškaraca i 7 žena, a ravnomjerna je bila i podjela prema vrsti disciplina (tehničke i trkačke).[3]

 
Svjetski rekorder Usain Bolt bio je najistaknutiji ambasador.
Atletičar(ka) Disciplina
  Usain Bolt 100 metara/200 metara
  Tyson Gay 100 metara/200 metara
  Asafa Powell 100 metara
  Shelly-Ann Fraser 100 metara
  Allyson Felix 200 metara/400 metara
  Sanya Richards 400 metara
  Kenenisa Bekele 5000 metara/10.000 metara
  Steven Hooker Skok s motkom
  Jelena Isinbajeva Skok s motkom
  Blanka Vlašić Skok u vis
  Valerie Vili Bacanje kugle
  Andreas Thorkildsen Bacanje koplja
  Tero Pitkämäki Bacanje koplja
  Barbora Špotáková Bacanje koplja

RezultatiUredi

MuškarciUredi

UtrkeUredi

# Miting 100 m
(detalji)
200 m
(detalji)
400 m
(detalji)
800 m
(detalji)
1500 m / Milja
(detalji)
5000 m
(detalji)
110 m p.
(detalji)
400 m p.
(detalji)
3000 m p.
(detalji)
1.   Doha Asafa Powell
9.81
David Rudisha
1:43.00
Eliud Kipchoge
12:51.22
Bershawn Jackson
48.66
Ezekiel Kemboi
8:06.28
2.   Šangaj Usain Bolt
19.76
Jeremy Wariner
45.41
Augustine Choge
3:32.20
David Oliver
12.99
3.   Oslo Asafa Powell
9.72
David Rudisha
1:42.04
Asbel Kiprop
3:49.56
Imane Merga
12:53.81
Kerron Clement
48.12
4.   Rim Walter Dix
19.86
Jeremy Wariner
44.73
Imane Merga
13:00.12
Dayron Robles
13.14
5.   New York Richard Thompson
9.89
Mbulaeni Mulaudzi
1:44.38
Kerron Clement
47.86
Paul Kipsiele Koech
8:10.43
6.   Eugene Walter Dix
19.72
Asbel Kiprop
3:49.75
Tariku Bekele
12:58.93
David Oliver
12.90
7.   Lausanne Walter Dix
19.86
Jeremy Wariner
44.57
David Rudisha
1:43.25
Bershawn Jackson
47.62
Brimin Kipruto
8:01.62
8.   Gateshead Walter Dix
20.26
Asbel Kiprop
3:33.34
Vincent Chepkok
13:00.20
Linus Chumba
8:19.72
9.   Pariz Usain Bolt
9.84
Jeremy Wariner
44.49
Abubaker Kaki
1:43.50
David Oliver
12.89
Brimin Kipruto
8:00 s 90
10.   Monako Tyson Gay
19.72
Jermaine Gonzales
44.40
Silas Kiplagat
3:29.27
David Oliver
13.01
11.   Stockholm Tyson Gay
9.84
Marcin Lewandowski
1:45.06
Mark Kiptoo
12:53.46
Bershawn Jackson
47.65
12.   London Tyson Gay
9.78
Jeremy Wariner
44.67
David Oliver
13.06
Bershawn Jackson
48.12
Paul Kipsiele Koech
8:17 s 70
13.   Zürich Wallace Spearmon
19.79
Jeremy Wariner
44.13
Tariku Bekele
12:55.03
David Oliver
12.93
Ezekiel Kemboi
8:01.74
14.   Bruxelles Tyson Gay
9.79
David Rudisha
1:43.51
Asbel Kiprop
3:32.18
Bershawn Jackson
47.85
Pobjednik Tyson Gay Wallace Spearmon[a] Jeremy Wariner David Rudisha Asbel Kiprop Imane Merga David Oliver Bershawn Jackson Paul Kipsiele Koech
  1. ^ Walter Dix, koji je bio ukupni pobjednik na 200 m, nije mogao nastupiti na finalnom mitingu u Zürichu zbog povrede kuka, a pravila Dijamantne lige zahtijevaju da takmičar mora nastupiti na finalnom mitingu kako bi mogao dobiti trofej i nagradu od 40.000 $, pa je stoga ukupna pobjeda pripala drugoplasiranom Spearmonu.

U Oslu, Eugeneu i Londonu trčala se 1 milja umjesto 1500 m.

Tehničke disciplineUredi

# Miting Skok u dalj
(detalji)
Troskok
(detalji)
Skok u vis
(detalji)
Skok s motkom
(detalji)
Bacanje kugle
(detalji)
Bacanje diska
(detalji)
Bacanje koplja
(detalji)
1.   Doha Alexis Copello
17,47 m
Christian Cantwell
21,82 m
2.   Šangaj Fabrice Lapierre
8,30 m
Sylwester Bednarek
2,24 m
Malte Mohr
5,70 m
Zoltán Kővágó
69,69 m
-
3.   Oslo Renaud Lavillenie
5,80 m
Christian Cantwell
21,31 m
Andreas Thorkildsen}
86,00 m
4.   Rim Dwight Phillips
8,42 m
Christian Cantwell
21,67 m
Piotr Małachowski
68,78 m
5.   New York Teddy Tamgho
17,98 m
Linus Thörnblad
2,30 m
Renaud Lavillenie
5,70 m
Andreas Thorkildsen
87,02 m
6.   Eugene Irving Saladino
8,46 m
Christian Cantwell
22,41 m
Piotr Małachowski
67,66 m
7.   Lausanne Ivan Uhov
2,33 m
Renaud Lavillenie
5,85 m
Andreas Thorkildsen
87,03 m
8.   Gateshead Fabrice Lapierre
8,20 m
Phillips Idowu
17,38 m
Linus Thörnblad
2,29 m
Piotr Małachowski
69,83 m
9.   Pariz Arnie David Giralt
17,49 m
Renaud Lavillenie
5,91 m
Andreas Thorkildsen
87,50 m
10.   Monako Dwight Phillips
8,46 m
Ivan Uhov
2,34 m
Gerd Kanter
67,81 m
11.   Stockholm Teddy Tamgho
17,36 m
Christian Cantwell
22,09 m
Tero Pitkämäki
84,41 m
12.   London Dwight Phillips
8,18 m
Christian Olsson
17,41 m
Ivan Uhov
2,29 m
Łukasz Michalski
5,71 m
Reese Hoffa
21,44 m
Gerd Kanter
67,82 m
Andreas Thorkildsen
87,38 m
13.   Zürich Dwight Phillips
8,20 m
Ivan Uhov
2,29 m
Robert Harting
68,84 m
14.   Bruxelles Teddy Tamgho
17.52 m
Malte Mohr
5.85 m
Reese Hoffa
22.16 m
Andreas Thorkildsen
89.88 m
Pobjednik Dwight Phillips Teddy Tamgho Ivan Uhov Renaud Lavillenie Christian Cantwell Piotr Małachowski Andreas Thorkildsen

ŽeneUredi

UtrkeUredi

# Miting 100 m
(detalji)
200 m
(detalji)
400 m
(detalji)
800 m
(detalji)
1500 m/Milja
(detalji)
3000 m/5000 m
(detalji)
100 m p.
(detalji)
400 m p.
(detalji)
3000 m p.
(detalji)
1.   Doha Kerron Stewart
22.34
Allyson Felix
50.15
Nancy Langat
4:01.64
Lolo Jones
12.63
2.   Šangaj Carmelita Jeter
11.09
Janeth Jepkosgei
2:01.06
Sentayehu Ejigu
14:30.96
Lashinda Demus
53.34
Gladys Kipkemoi
9:16.82
3.   Oslo Carmelita Jeter
22.54
Amantle Montsho
50.34
Lolo Jones
12.66
Milcah Chemos Cheywa
9:12.66
4.   Rim Lashauntea Moore
11.04
Halima Hachlaf
1:58.40
Lashinda Demus
52.82
Milcah Chemos Cheywa
9:11.71
5.   New York Veronica Campbell-Brown
21.98
- Nancy Langat
4:01.60
Tirunesh Dibaba
15:11.34
Lolo Jones
12.55
6.   Eugene Veronica Campbell-Brown
10.78
Allyson Felix
50.27
Marija Savinova
1:57.56
Lashinda Demus
53.03
Milcah Chemos Cheywa
9:26.70
7.   Lausanne Carmelita Jeter
10.99
Gelete Burka
3:59.28
Priscilla Lopes-Schliep
12.56
8.   Gateshead Carmelita Jeter
10.95
Shericka Williams
50.44
Alysia Johnson
1:59.84
Kaliese Spencer
54.10
9.   Pariz Allyson Felix
22.14
Ana Alminova
3:57.65
Vivian Cheruiyot
14:27.41
10.   Monako Carmelita Jeter
10.82
Alysia Johnson
1:57.34
Kaliese Spencer
53.63
11.   Stockholm Allyson Felix
22.41
Tatjana Firova
50.46
Nancy Langat
4:00.70
Sally Pearson
12.57
Julija Zarudnjeva
9:17.59
12.   London Allyson Felix
22.37
Allyson Felix
50.79
Marija Savinova
1:58.64
Nancy Langat
4:07.60
Tirunesh Dibaba
14:36.41
Priscilla Lopes-Schliep
12.52
Kaliese Spencer
53.78
Milcah Chemos Cheywa
9:22.49
13.   Zürich Veronica Campbell-Brown
10.89
Allyson Felix
50.37
Nancy Langat
4:01.01
Kaliese Spencer
53.33
14.   Bruxelles Allyson Felix
22.62
Janeth Jepkosgei
1:58.82
Vivian Cheruiyot
14:34.13
Priscilla Lopes-Schliep
12.54
Sofia Assefa
9:20.72
Pobjednica Carmelita Jeter Allyson Felix Allyson Felix Janeth Jepkosgei Nancy Langat Vivian Cheruiyot Priscilla Lopes-Schliep Kaliese Spencer Milcah Chemos Cheywa

U Lausannei i Monaku trčalo se 3000 m umjesto 5000 m.

Tehničke disciplineUredi

# Miting Skok u dalj
(detalji)
Troskok
(detalji)
Skok u vis
(detalji)
Skok s motkom
(detalji)
Bacanje kugle
(detalji)
Bacanje diska
(detalji)
Bacanje koplja
(detalji)
1.   Doha Blanka Vlašić
1,98 m
Silke Spiegelburg
4,70 m
Yarelis Barrios
64,90 m
Marija Abakumova
68,89 m
2.   Šangaj Olga Ripakova
14,89 m
Nađeja Ostapčuk
20,70 m
3.   Oslo Olga Kučerenko
6,91 m
Blanka Vlašić
2,01 m
Nadine Müller
63,93 m
4.   Rim Yargelis Savigne
14,74 m
Blanka Vlašić
2,03 m
Fabiana Murer
4,70 m
Barbora Špotáková
68,66 m
5.   New York Brianna Glenn
6,78 m
- Valerie Vili
19,93 m
Sandra Perković
61,96 m
6.   Eugene Nadežda Aljohina
14,62 m
Fabiana Murer
4,58 m
Kara Patterson
65,90 m
7.   Lausanne Brittney Reese
6,94 m
Yargelis Savigne
14,99 m
Yarelis Barrios
65,92 m
8.   Gateshead Svjetlana Feofanova
4,71 m
Nađeja Ostapčuk
20,57 m
Sunette Viljoen
64,32 m
9.   Pariz Brittney Reese
6.73 m
Blanka Vlašić
2.02 m
Nađeja Ostapčuk
20.78 m
Yarelis Barrios
65.53 m
10.   Monako Yargelis Savigne
15.09 m
Fabiana Murer
4.80 m
Nađeja Ostapčuk
20.23 m
Barbora Špotáková
65.76 m
11.   Stockholm Darja Kljišina
6.78 m
Blanka Vlašić
2.02 m
Svjetlana Feofanova
4.71 m
12.   London Darja Kljišina
6.65 m
Yargelis Savigne
14.86 m
Blanka Vlašić
2.01 m
Nađeja Ostapčuk
20.27 m
Yarelis Barrios
65.62 m
Barbora Špotáková
63.50 m
13.   Zürich Brittney Reese
6.89 m
Fabiana Murer
4.81 m
Nađeja Ostapčuk
20.63 m
Christina Obergföll
67.31 m
14.   Bruxelles Olga Ripakova
14.80 m
Blanka Vlašić
2.00 m
Sandra Perković
66.93 m
Pobjednica Brittney Reese Yargelis Savigne Blanka Vlašić Fabiana Murer Nađeja Ostapčuk Yarelis Barrios Barbora Špotáková

ReferenceUredi

  1. ^ "IAAF to launch global Diamond League of 1 Day Meetings". IAAF. 2. 3. 2009. Pristupljeno 3. 11. 2015. CS1 održavanje: nepreporučeni parametar (link)
  2. ^ a b "Track and Field's elite endorse IAAF Diamond League at sparkling launch". IAAF. 21. 11. 2009. Pristupljeno 3. 11. 2015. CS1 održavanje: nepreporučeni parametar (link)
  3. ^ "Five new athlete Ambassadors announced – IAAF Diamond League". IAAF. 16. 4. 2010. Pristupljeno 3. 11. 2015. CS1 održavanje: nepreporučeni parametar (link)

Vanjski linkoviUredi