Šahovska olimpijada 1930.

Treća Šahovska olimpijada 1930, koju je organizirala FIDE i koja se sastojala od otvorenog[a] i ženskog turnira, uz nekoliko pratećih događaja sa svrhom promocije šaha, održana je od 13. do 27. jula u Hamburgu.[1] Tokom ove olimpijade održano je i Drugo svjetsko prvenstvo za žene.

Šahovska olimpijada 1930.
(muškarci)
Pl nds.JPG
Logenhaus u Moorweidenstraße, mjesto održavanja treće šahovske olimpijade
Mjesto:Hamburg, Vajmarska republika
Datum:13-27. juli 1930.
Broj učesnika:89 iz 18 država
Broj partija:612
Osvajači medalja
Zlatna medalja Akiba Rubinstein
Savielly Tartakower
Dawid Przepiórka
Kazimierz Makarczyk
Paulino Frydman
Flag of Poland.svg
Srebrna medalja Géza Maróczy
Sándor Takács
Árpád Vajda
Endre Steiner
Kornél Havasi
Flag of Hungary (1867-1918).svg
Bronzana medalja Carl Ahues
Friedrich Sämisch
Carl Carls
Kurt Richter
Heinrich Wagner
Flag of Germany.svg
Gtk-go-back-ltr.svg 1928. 1931. Gtk-go-forward-ltr.svg

TurnirUredi

Turnir se igrao u Lohenhauau. Na olimpijadi je nastupilo 18 ekipa sa ukupno 89 šahista, koji su igrali po Bergerovom sistemu. Odigrano je 612 partija, a timovi su igrali na četiri table.[1]

RezultatiUredi

Pobjednik bila je ekipa Poljske u sastavu: Akiba Rubinstein sa 13 pobjeda i 4 remija, Savielly Tartakower (+9 −1 =6), Dawid Przepiórka (+7 −2 =4), Kazimierz Makarczyk (+5 −3 =5) i Paulino Frydman (+3 −2 =4). Drugo mjesto osvojili su šahisti Mađarske: Géza Maróczy (+6 −2 =4), Sándor Takács (+6 −3 =5), Árpád Vajda (+7 −3 =4), Kornél Havasi (+10 −0 =4) i Endre Steiner (+7 −2 =5), a treće Njemačka: Carl Ahues (+4 −3 =7), Fritz Sämisch (+8 −3 =3), Carl Carls (+6 −1 =7), Kurt Richter (+6 −3 =3) i Heinrich Wagner (+8 −1 =5). Najbolji igrač bio je Aleksandar Aljehin sa stoprocentnim učinkom i osvojenih 9 poena iz 9 partija, ali je Akiba Rubinstein dobio zlatnu medalju zbog najviše osvojenih bodova (15 od 17 partija).

TimoviUredi

# Država Igrači Bodovi
1   Poljska Akiba Rubinstein, Savielly Tartakower, Dawid Przepiórka, Kazimierz Makarczyk, Paulino Frydman 48½
2   Mađarska Géza Maróczy, Sándor Takács, Árpád Vajda, Kornél Havasi, Endre Steiner 47
3   Njemačka Carl Ahues, Fritz Sämisch, Carl Carls, Kurt Richter, Heinrich Wagner 44½
4   Austrija Hans Kmoch, Hans Müller, Erich Eliskases, Josef Lokvenc, Siegfried Reginald Wolf 43½
5   Čehoslovačka Salo Flohr, Karel Treybal, Josef Rejfiř, Ladislav Prokeš, Amos Pokorný 42½
6   SAD Isaac Kashdan, Frank Marshall, Harold Phillips, Herman Steiner, James Allan Anderson 41½
7   Holandija Henri Weenink, Johannes Van den Bosch, Daniël Noteboom, Salo Landau, Willem Schelfhout 41
8   Ujedinjeno Kraljevstvo[b] Mir Sultan Khan, Frederick Yates, George Alan Thomas, William Winter , Theodore Tylor 40½
9   Švedska Gideon Ståhlberg, Karl Berndtsson, Gösta Stoltz, Erik Lundin, Ernst Jacobson 40
10   Latvija Fricis Apšenieks, Vladimirs Petrovs, Movsas Feigins, Arvīds Taube 35
11   Danska Erik Andersen, Karl Ruben, Arno Desler, Åge Olsen, Jacob Gemzøe 31
12   Francuska Aleksandar Aljehin, Louis Betbeder, Aristide Gromer, Marcel Duchamp, André Voisin 28½
13   Rumunija Abraham Baratz, János Balogh, Alexandru Tyroler, Harry Taubmann, Ion Gudju 28½
14   Litva Aleksandras Machtas, M. Šembergas, Isakas Vistaneckis, Leonardas Abramavičius, Zelikas Kolodnas 22½
15   Island Eggert Gilfer, Ásmundur Ásgeirsson, Einar Þorvaldsson, Jón Guðmundsson 22
16   Španija Valentín Marin y Llovet, Manuel Golmayo de la Torriente, Carlos Rodríguez Lafora, Ángel Ribera Arnal, Plácido Soler Bordas 21½
17   Finska Birger Rasmusson, Ragnar Krogius, Haakon Larsen, Thorsten Gauffin, Ilmari Rahm 18
18   Norveška Olaf Olsen, Carl Oscar Hovind, Oluf Kavlie-Jørgensen, Arne Krogdahl, Trygve Halvorsen 16

TabelaUredi

# Država                                     + = - P
1   Poljska   2 2 2 3 4 3 4 4 12 2 3 48½
2   Mađarska ½   2 2 3 2 2 3 4 4 4 4 3 10 3 4 47
3   Njemačka 2 2   3 2 ½ 3 3 3 2 3 4 11 2 4 44½
4   Austrija 2 2 1   2 4 2 2 3 3 2 3 2 3 4 8 2 7 43½
5   Čehoslovačka 2 2   2 ½ 1 2 2 4 3 10 2 5 42½
6   SAD 2 1 0 2   2 2 3 3 4 4 10 3 4 41½
7   Holandija 2   3 3 1 3 4 2 10 5 2 41
8   Ujedinjeno Kraljevstvo[b] 1 2 1 2   2 3 2 3 10 3 4 40½
9   Švedska 0 2 1 2 ½ 2 2   2 3 3 3 4 9 3 5 40
10   Latvija 1 ½ ½ 3 1 2   1 2 3 3 4 3 2 7 7 3 35
11   Danska ½ ½ 1 2 1 3   2 2 1 3 4 5 9 3 31
12   Francuska ½ ½ 1 1 ½ 1 ½ 1 2 2   3 3 6 9 2 28½
13   Rumunija 1 ½ 2 ½ 1 1 2   1 4 11 2 28½
14   Litva 0 ½ 1 2 ½ 3 2 ½ 1 3 ½ 3   0 1 1 2 3 11 3 22½
15   Island 0 0 2 ½ 0 1 ½ 0 1 ½ 4   1 4 12 1 22
16   Španija 0 0 2 1 1 1 ½ 1 1 1 ½ 3 3   2 2 13 2 21½
17   Finska ½ 0 1 1 ½ 0 0 1 ½ 2 1 3 ½ 2   2 1 13 3 18
18   Norveška ½ 1 0 0 ½ 0 2 ½ 0 ½ 0 2 2   1 13 3 16

Pojedinačne medaljeUredi

Nije se primjenjivao rezultat po tablama i samo su trojica najboljih pojedinaca dobili nagradu.[2]

# Igrač Bodovi %
1.   Akiba Rubinstein (Poljska) 15/17 88,2
2.   Salo Flohr (Čehoslovačka) 1412/17 85,3
3.   Isaac Kashdan (SAD) 14/17 82,4

PobjedniciUredi

  Bilans medalja na održanim šahovskim olimpijadama (m)
(nakon 3 takmičenja)
Plasman Država       Ukupno
1.   Mađarska 2 1 0 3
2.   Poljska 1 0 1 2
3.   Danska 0 1 0 1
  Sjedinjene Američke Države 0 1 0 1
5.   Ujedinjeno Kraljevstvo 0 0 1 1
  Njemačka 0 0 1 1
Ukupno 3 3 3 6

NapomeneUredi

  1. ^ Iako se obično naziva Muška divizija, ovaj dio turnira otvoren je i za muškarce i za žene.
  2. ^ a b Britanski tim je službeno vođen kao Britansko carstvo, a od 1937. godine vodi se kao engleski tim.

ReferenceUredi

Vanjski linkoviUredi