Šahovska olimpijada 1952.

Deseta Šahovska olimpijada 1952., koju je organizirala FIDE i koja se sastojala od otvorenog turnira, održana je od 9. augusta do 31. augusta u Helsinkiju.[1]

Šahovska olimpijada 1952.
(muškarci)
Svenska Handelshögskolan Helsingfors.jpg
Svenska Handelshögskolan Helsingfors, mjesto održavanja 10. šahovske olimpijade
Mjesto:Helsinki, Finska
Datum:9-31. august 1952.
Broj učesnika:140 iz 25 država
Broj partija:740
Osvajači medalja
Zlatna medalja Paul Keres
Vasilij Smislov
David Bronštejn
Jefim Geler
Isak Boleslavskij
Aleksandar Kotov
Flag of the USSR (1936-1955).svg
Srebrna medalja Miguel Najdorf
Julio Bolbochán
Erich Eliskases
Herman Pilnik
Hector Rossetto
Flag of Argentina.svg
Bronzana medalja Svetozar Gligorić
Braslav Rabar
Petar Trifunović
Vasja Pirc
Andrija Fuderer
Borislav Milić
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg
Gtk-go-back-ltr.svg 1950. 1954. Gtk-go-forward-ltr.svg

TurnirUredi

 
Poštanska marka Finske, izdata povodom Šahovske olimpijade

Turnir se igrao u Helsinki Business College u Helsinkiju. Na olimpijadi je nastupilo 25 ekipa sa ukupno 140 šahista, koji su igrali po Bergerovom sistemu. Ukupno su nastupili trinaestorica velemajstora: Paul Keres, Vasilij Smislov, David Bronštejn, Jefim Geler, Isak Boleslavskij, Aleksandar Kotov, Miguel Najdorf, Erich Eliskases, Herman Pilnik, Svetozar Gligorić, Samuel Reshevsky, László Szabó i Gideon Ståhlberg, te 38-ica međunarodnih majstora. Ukupno je odigrano 740 partija (četiri po meču), timovi su igrali na četiri table, a dva su rezervna igrača bila dozvoljena. Igralo se na dva i po sata sata za prvih 40 poteza, a nakon toga sat vremena za svakih 16 poteza. Glavni sudija bio je Čeh Karel Opočenský[1] U slučaju istog broja osvojenih bodova, odlučivalo je timsko bodovanje, po kojem je za pobjedu tima dodjeljivano 2 boda, za remi 1 bod i poraz nije donosio bodove, zatim broj pobjeda i međusobni odnos.

OrganizacijaUredi

Nakon bojkota 9. šahovske olimpijade sovjetskog šahovskog saveza održane u Dubrovniku 1954. godine, na olimpijadi se prvi put pojavila ekipa Sovjetskog saveza u kojoj su svih šest šahista bili velemajstori. Po prvi put je nastupila ekipa Luksemburga, a za Njemačku su nastupile ekipe Zapadne Njemačke i po prvi put šahisti iz Istočne Njemačke, te ekipa francuskog protektorata Saar. Tim Izraela je nakon nastupa na olimpijadama 1935. i 1939. pod imenom Palestina, nastupio pod zvaničnim novim obilježjima.

RezultatiUredi

Pobjednik je po prvi put bila ekipa Sovjetskog saveza u sastavu: Paul Keres sa tri pobjede, dva poraza i sedam remija, Vasilij Smislov (+8 −0 =5), David Bronštejn (+7 −1 =2), Jefim Geler (+8 −1 =5), Isak Boleslavskij (+6 −0 =2) i Aleksandar Kotov (+1 −0 =2). Drugo mjesto osvojili su šahisti Argentine: Miguel Najdorf (+11 −2 =3), Julio Bolbochán (+4 −0 =10), Erich Eliskases (+4 −2 =4), Herman Pilnik (+6 −1 =7) i Hector Rossetto (+8 −0 =2), a treće Jugoslavije: Svetozar Gligorić (+6 −2 =7), Braslav Rabar (+5 −1 =6), Petar Trifunović (+3 −2 =8), Vasja Pirc (+2 −1 =7), Andrija Fuderer (+2 −0 =3) i Borislav Milić (+3 −0 =2). Najbolji igrač bio je Čeněk Kottnauer sa učinkom 83,4% i osvojenih 12½ poena iz 15 partija.

TimoviUredi

# Finale Država Igrači Bodovi
A 1   Sovjetski Savez Paul Keres, Vasilij Smislov, David Bronštejn, Jefim Geler, Isak Boleslavskij, Aleksandar Kotov 21
2   Argentina Miguel Najdorf, Julio Bolbochán, Erich Eliskases, Herman Pilnik, Hector Rossetto 19½
3   Jugoslavija Svetozar Gligorić, Braslav Rabar, Petar Trifunović, Vasja Pirc, Andrija Fuderer, Borislav Milić 19
4   Čehoslovačka Miroslav Filip, Luděk Pachman, Jaroslav Šajtar, Čeněk Kottnauer, František Zíta, František Pithart 18
5   SAD Samuel Reshevsky, Larry Evans, Robert Byrne, Arthur Bisguier, George Koltanowski, Hans Berliner 17
6   Mađarska László Szabó, Gedeon Barcza, József Szily, Tibor Flórián, József Pogáts, István Molnár 16
7   Švedska Gideon Ståhlberg, Gösta Stoltz, Erik Lundin, Kristian Sköld, Inge Johansson, Gösta Danielsson 13
8   Zapadna Njemačka Rudolf Teschner, Lothar Schmid, Gerhard Pfeiffer, Herbert Heinicke, Wilfried Lange, Ludwig Rellstab 10½
9   Finska Eero Böök, Kaarle Ojanen, Osmo Kaila, Toivo Salo, Jalo Aatos Fred, Aarne Ilmari Niemelä 10
B 10   Nizozemska Theodore Van Scheltinga, Lodewijk Prins, Jan Donner, Nicolaas Cortlever, Haije Kramer, Johan Barendregt 21
11   Izrael Moshe Czerniak, Menachem Oren, Yosef Porath, Izak Aloni , Albert Mandelbaum 19½
12   Poljska Alfred Tarnowski, Andrzej Pytlakowski, Kazimierz Plater, Bogdan Śliwa, Władysław Litmanowicz , Izaak Grynfeld 16½
13   Istočna Njemačka Berthold Koch, Wolfgang Pietzsch, Hans Platz, Klaus Müller 16½
14   Danska Jens Enevoldsen, Christian Poulsen, Palle Nielsen, Eigil Pedersen, Harald Enevoldsen 16
15   Kuba Miguel Alemán Dovo, Francisco Planas García, Juan Carlos Gonzáles, Eldis Cobo Arteaga, Rogelio Ortega 15
16   Engleska Harry Golombek, Jonathan Penrose, Philip Stuart Milner-Barry, Leonhard William Barden, Dennis Morton Horne, David Vincent Hooper 14
17   Austrija Josef Lokvenc, Karl Poschauko, Alfred Beni, Franz Auer, Karl Palda, Hans Keller 13
18   Italija Giorgio Porreca, Vincenzo Nestler, Francesco Scafarelli, Ugo Calà, Giuseppe Primavera 12½
C 19   Brazil Eugênio German, João Souza Mendes, José Thiago Mangini, Flávio de Carvalho jr, Oswaldo Cruz Filho, Fernando Vasconcellos 18½
20   Grčka Georgios Gaitanaros, Konstantinos Tsiknopoulos, Fotis Mastihiadis, Ioannis Anagnostou, Theodoros Sakellaropoulos, Aristides Zografakis 13½
21   Norveška Aage Vestøl, Erling Myhre, Otto Morcken, Ernst Rojahn, Wilhelm Ramm, E. Madsen 13
22   Švicarska Henry Grob, Paul Müller, Fernand Morel, P. Bachmann, Edwin Bhend 13
23   Island Eggert Gilfer, Friðrik Ólafsson, Lárus Johnsen, Guðjón Sigurðsson, Sigurgeir Gíslason, Guðmundur Arnlaugsson 12½
24   Saarland (protektorat) Gerhard Lorson, Otto Benkner, Ernst Weichselbaumer, F. Jost, Franz Jacob 12½
25   Luksemburg Charles Doerner, Paul Levy, H. Lambert, Pierre Kremer, Richard Barbier 1

TabelaUredi

Siste takmičenja bio je sličan 8. šahovskoj olimpijadi. Timovi su bili podijeljeni u tri grupe i to jednu sa devet ekipa i dvije grupe sa osam. U podijeli po grupama odlučivao je rejting država, tako da su jali timovi podijeljeni u sve tri grupe kao nositelji. Tri prvoplasirana iz prve runde kvalificirala su se za finalnu rundu grupe A, timovi od četvrtog do šestog za B finale, a ostali za grupu C.

Prva rundaUredi

1. Grupa
# Država                   + =
A   Argentina   2 2 4 6 0 2 25½
  Zapadna Njemačka 2   2 4 4 6 0 2 23
  Čehoslovačka 2 2   3 3 4 6 0 2 22½
B   Engleska ½   2 2 4 4 3 3 2 18
  Danska ½ 1 2   2 3 4 2 4 2 15½
  Kuba ½ ½ ½ 2 2   3 3 2 14
C   Island ½   2 1 6 1 12½
  Saarland (protektorat) ½ 0 1 0 1   4 2 6 0 10½
  Luksemburg 0 0 0 0 0 ½ 2 0   0 7 1
2. Grupa
# Država                 + =
A   Švedska   2 2 2 4 4 4 0 3 21
  Mađarska 2   4 3 4 6 0 1 20½
  Jugoslavija 2   3 3 3 5 1 1 18½
B   Istočna Njemačka ½ 1   3 3 4 0 13½
  Austrija 2 0 1   2 2 3 2 11½
  Italija ½ 1 1   1 2 5 0 11
C   Brazil 0 0 1 2 3   3 2 4 1 10½
  Norveška 0 ½ ½ ½ 1   0 7 0
3. Grupa
# Država                 + =
A   Sovjetski Savez   3 3 4 4 7 0 0 23½
  SAD 1   4 2 4 4 3 3 1 18
  Finska   3 4 3 4 3 0 17
B   Izrael 1 0   2 4 4 4 2 1 16
  Nizozemska ½   3 4 0 13½
  Poljska 0 2 1 2   3 2 2 12½
C   Švicarska ½ 0 0 0   3 2 5 0
  Grčka 0 0 1 0 ½ ½ 1   0 7 0 4

Finale AUredi

# Država                   + =
1   Sovjetski Savez   2 2 2 3 5 0 3 21
2   Argentina   3 5 3 0 19½
3   Jugoslavija 2   2 3 3 5 1 2 19
4   Čehoslovačka 2   2 2 3 3 2 3 18
5   SAD 2 2 2   2 3 2 2 1 5 17
6   Mađarska 1 1 2   2 3 3 2 16
7   Švedska 1 ½ 2   2 2 1 4 3 13
8   Zapadna Njemačka ½ 1 1 1 2 2   0 2 6 10½
9   Finska ½ ½ ½ 2 ½ 2   1 5 2 10

Finale BUredi

# Država                   + =
10   Nizozemska   2 3 3 3 6 1 1 21
11   Izrael 2   2 3 3 2 5 0 3 19½
12   Poljska 2   1 2 4 2 2 16½
13   Istočna Njemačka 1   2 3 3 3 3 4 1 16½
14   Danska 2   3 3 4 1 16
15   Kuba ½ 1 1   3 2 3 4 1 15
16   Engleska 1 3 1   2 2 5 1 14
17   Austrija 1 2 2 1 1 ½   3 2 4 2 13
18   Italija 1 1 2 2 1   1 5 2 12½

Finale CUredi

# Država               + =
19   Brazil   2 4 4 5 0 1 18½
20   Grčka   4 3 0 3 13½
21   Norveška 2   2 2 2 2 13
22   Švicarska   3 3 0 13
23   Island 0   1 4 4 2 0 12½
24   Saarland (protektorat) ½ 2 3   4 2 3 1 12½
25   Luksemburg 0 0 ½ ½ 0 0   0 6 0 1

Pojedinačne medaljeUredi

Na ovoj su olimpijadi po sedmi put dodjeljivana priznanja za osvojena mjesta koja su kategorizirana po rasporedu (tabla) na kojem je šahista tokom turnira igrao.

Tabla 1 Tabla 2 Tabla 3 Tabla 4 1. Rezerva 2. Rezerva
1   Miguel Najdorf (ARG) 12½ / 16
(78,1%)
  Vasilij Smislov (SSSR) 10½ / 13
(80,8%)
  David Bronštejn (SSSR) 8 / 10
(80,0%)
  Čeněk Kottnauer (ČEH) 12½ / 15
(83,3%)
  Héctor Decio Rossetto (ARG) 8 / 10
(80,0%)[a]
  Ludwig Rellstab (FRG) 6½ / 9
(72,2%)
2   Gideon Ståhlberg (ŠVE) 10 / 13
(76,9%)
  Lothar Schmidt (Z NJE) 9 / 12
(75,0%)
  Jan Donner (HOL) 10 / 13
(76,9%)
  Jefim Geler (SSSR)
  Bogdan Śliwa (POL)
10½ / 14
(75,0%)
  Dennis Morton Horne (ENG) 5½ / 9
(61,1%)
  Izaak Grynfeld (POL) 7 / 10
(70,0%)
3   László Szabó (MAĐ) 10½ / 14
(75,0%)
  Braslav Rabar (FNRJ) 8 / 12
(66,7%)
  George Kremer (SAD) 10½ / 15
(70,0%)
  Wilfried Lange (Z NJE) 5 / 10
(50,0%)
Nije dodijeljena

PobjedniciUredi

  Bilans medalja na održanim šahovskim olimpijadama (m)[b]
(nakon 10 takmičenja)
Plasman Država       Ukupno
1.   Sjedinjene Američke Države 4 1 0 5
2.   Mađarska 2 3 0 5
3.   Poljska 1 2 3 6
4.   Zapadna Njemačka 1 0 2 3
5.   Jugoslavija 1 0 1 2
6.   Sovjetski Savez 1 0 0 1
7.   Čehoslovačka 0 1 1 2
  Švedska 0 1 1 2
10.   Argentina 0 2 0 2
11.   Danska 0 1 0 1
12.   Engleska 0 0 1 1
Ukupno 10 10 10 30

NapomeneUredi

  1. ^ Rezultat Isaka Boleslavskija sa 87,5% učinkom nije priznat, jer je igrao samo osam partija.
  2. ^ Medalja koji su šahisti Trećeg rajha osvojili na Olimpijadi 1939. godine pripisuje se Zapadnoj Njemačkoj

ReferenceUredi

  1. ^ a b Šahovska olimpijada 1952. na OlimpBaseu

Vanjski linkoviUredi