Svjetsko prvenstvo u košarci U-17 2016.

Svjetsko prventsvo u košarci U-17 2016. je međunarodno košarkaško takmičenje koje se održalo u Španiji od 23. juna do 3. jula 2016. godine. Ovo je četvrto izdanje Svjetskog prvenstva u košarci U-17. Šesnaest reprezentacija se takmičilo na prvenstvu.[1]

Svjetsko prvenstvo u košarci U-17 2016.
Službeni veb-sajt
2016 FIBA U-17 Svjetsko prvenstvo
Detalji turnira
Domaćin Španija
Vrijeme održavanja23. juni – 3. juli
Ekipe16 (iz 5 saveza)
Dvorane(u 1 gradu)
← 2014
2018 →

12. marta 2016, tokom sastanka Glavnog odbora FIBA-e održanog u Miesu, Švicarska, objavljeno je da će grad Zaragoza ugostiti U-17 svjetsko prvenstvo za muškarce i žene.[2]

EkipeUredi

Šesnaest ekipa se kvalifikovalo za ovogodišnje izdanje prvenstva.

Preliminarna rundaUredi

Žrijeb je održan 13. april 2016. godine.[3]

Sva vremena su lokalna (UTC+2).

Grupa AUredi

Poz Ekipa OU P I DP PP PR Bod
1.   Sjedinjene Američke Države 3 3 0 307 168 +139 6
2.   Turska 3 2 1 213 201 +12 5
3.   Egipat 3 1 2 206 246 −40 4
4.   Kineski Taipei 3 0 3 172 283 −111 3
Izvor: FIBA
Pravila klasifikacije: 1) Bodovi; 2) Rezultat u međusobnom duelu; 3) Koš razlika; 4) Broj postigutih poena.
23. juni 2016
Sjedinjene Američke Države    119–45   Kineski Taipei
Rezultat po četvrtinama: 33–11, 34–13, 24–9, 28–12
Poeni: Knox II 15
Skokovi: Wiley 11
Asistencije: Howard 4
Poeni: Lin 12
Skokovi: Tang 9
Asistencije: Kao 4
Palacio de los Deportes, Utebo
Sudac: Yener Yılmaz (TUR), Nicolas Fernandes (TAH), Gonzalo Salgueiro (URU)
23. juni 2016
Egipat    61–71   Turska
Rezultat po četvrtinama: 27–8, 11–21, 6–30, 17–11
Poeni: Rafaat 26
Skokovi: Khalaf 15
Asistencije: Youssef 6
Poeni: Konuk 13
Skokovi: Atar 12
Asistencije: Akyüz 6
C.D.M. Siglo XXI, Zaragoza
Sudac: Gediminas Petraitis (SAD), Ingus Baumanis (LAT), Omar Bermúdez (MEX)
24. juni 2016
Kineski Taipei    71–88   Egipat
Rezultat po četvrtinama: 13–21, 18–30, 19–13, 21–24
Poeni: Lin 30
Skokovi: Lin 6
Asistencije: Chen 6
Poeni: Abdelmaged 16
Skokovi: Khalaf 16
Asistencije: Mostafa 4
Palacio de los Deportes, Utebo
Sudac: Carlos Peruga (ŠPA), Nicolas Fernandes (TAH), Sebastián Negron (ČIL)
24. juni 2016
Turska    66–84   Sjedinjene Američke Države
Rezultat po četvrtinama: 14–22, 17–25, 11–21, 24–16
Poeni: Bitim 13
Skokovi: Şenel 5
Asistencije: Bitim 3
Poeni: Sexton 20
Skokovi: Carter Jr. 14
Asistencije: Sexton 4
C.D.M. Siglo XXI, Zaragoza
Sudac: Aare Halliko (EST), James Boyer (AUS), Juan Fernández (ARG)
26. juni 2016
Sjedinjene Američke Države    104–57   Egipat
Rezultat po četvrtinama: 33–15, 19–16, 26–3, 26–23
Poeni: Howard 19
Skokovi: Brown, Wiley 11
Asistencije: Howard, Smart 6
Poeni: Khalaf 17
Skokovi: Mostafa 12
Asistencije: Mostafa 4
C.D.M. Siglo XXI, Zaragoza
Sudac: Juan Fernández (ARG), Igor Mitrovski (MKD), Didier Shema-Maboko (RUA)
26. juni 2016
Turska    76–56   Kineski Taipei
Rezultat po četvrtinama: 29–11, 15–19, 13–11, 19–15
Poeni: Duran 16
Skokovi: Duran 15
Asistencije: tri igrača 3
Poeni: Lin 15
Skokovi: Morisson 7
Asistencije: Tang 3
Palacio de los Deportes, Utebo
Sudac: Ingus Baumanis (LAT), Matthew Kallio (KAN), Ivor Matějek (ČEŠ)

Grupa BUredi

Poz Ekipa OU P I DP PP PR Bod
1.   Španija 3 3 0 210 165 +45 6
2.   Litvanija 3 2 1 231 195 +36 5
3.   Mali 3 1 2 184 229 −45 4
4.   Argentina 3 0 3 153 189 −36 3
Izvor: FIBA
Pravila klasifikacije: 1) Bodovi; 2) Rezultat u međusobnom duelu; 3) Koš razlika; 4) Broj postigutih poena.
23. juni 2016
Španija    86–55   Mali
Rezultat po četvrtinama: 18–17, 16–6, 26–8, 26–24
Poeni: González 20
Skokovi: Martínez 14
Asistencije: Carrasco 5
Poeni: Keita 18
Skokovi: Keita 9
Asistencije: Keita 6
Palacio de los Deportes, Utebo
Sudac: Juan Fernández (ARG), Tiffany Bird (SAD), Amirhossein Safarzadeh (IRN)
23. juni 2016
Argentina    57–74   Litvanija
Rezultat po četvrtinama: 12–24, 14–17, 17–19, 14–14
Poeni: López 20
Skokovi: Franco, López 8
Asistencije: López 3
Poeni: Sargiūnas 15
Skokovi: Balčiūnas, Kišūnas, 10
Asistencije: Vilys 4
C.D.M. Siglo XXI, Zaragoza
Sudac: Daniel García (VEN), James Boyer (AUS), Susana Gómez (ŠPA)
24. juni 2016
Mali    56–47   Argentina
Rezultat po četvrtinama: 12–15, 19–11, 14–12, 11–9
Poeni: Haidara 13
Skokovi: Coulibaly 14
Asistencije: Keita 3
Poeni: López 18
Skokovi: López 12
Asistencije: Franco 3
Palacio de los Deportes, Utebo
Sudac: Gediminas Petraitis (SAD), Tiffany Bird (SAD), Mehdi Difallah (FRA)
24. juni 2016
Litvanija    61–65   Španija
Rezultat po četvrtinama: 18–9, 22–23, 7–13, 14–20
Poeni: Uleckas 12
Skokovi: Balčiūnas, Vasiliauskas 10
Asistencije: Sargiūnas, Vasiliauskas 2
Poeni: González 19
Skokovi: Martínez 16
Asistencije: González 3
C.D.M. Siglo XXI, Zaragoza
Sudac: Miloš Koljenšić (CG), Omar Bermúdez (MEX), José Fernández (KOS)
26. juni 2016
Argentina    49–59   Španija
Rezultat po četvrtinama: 8–14, 12–18, 19–11, 10–16
Poeni: López 17
Skokovi: Franco, López 6
Asistencije: López 3
Poeni: Martínez 19
Skokovi: Martínez 16
Asistencije: Busquets, Martínez 3
C.D.M. Siglo XXI, Zaragoza
Sudac: José Fernández (KOS), Pavel Fuska (SVK), Miloš Koljenšić (CG)
26. juni 2016
Mali    73–96   Litvanija
Rezultat po četvrtinama: 22–30, 16–31, 15–21, 20–14
Poeni: Coulibaly 29
Skokovi: Sissoko 9
Asistencije: Keita 4
Poeni: Kozys 20
Skokovi: Balčiūnas 11
Asistencije: Sargiūnas, Velicka 7
Palacio de los Deportes, Utebo
Sudac: Daniel García (VEN), Nicolas Fernandes (TAH), Aare Halliko (EST)

Grupa CUredi

Poz Ekipa OU P I DP PP PR Bod
1.   Kanada 3 3 0 278 200 +78 6
2.   Kina 3 1 2 202 242 −40 4[a]
3.   Australija 3 1 2 227 233 −6 4[a]
4.   Finska 3 1 2 195 227 −32 4[a]
Izvor: FIBA
Pravila klasifikacije: 1) Bodovi; 2) Rezultat u međusobnom duelu; 3) Koš razlika; 4) Broj postigutih poena.
Napomene:
  1. ^ a b c Kina 3 boda, +11 KR; Australija 3 boda, +3 KR; Finska 3 boda, −8 KR
23. juni 2016
Finska    65–58   Kina
Rezultat po četvrtinama: 23–12, 12–17, 13–14, 17–15
Poeni: Valtonen 22
Skokovi: Jantunen 8
Asistencije: Waxlax 4
Poeni: Li 14
Skokovi: Li 10
Asistencije: Chen 4
C.D.M. Siglo XXI, Zaragoza
Sudac: José Fernández (KOS), Fabiano Huber (BRA), Manuel Mazzoni (ITA)
23. juni 2016
Australija    78–81   Kanada
Rezultat po četvrtinama: 17–22, 17–12, 16–26, 28–21
Poeni: Elkaz 22
Skokovi: Froling 8
Asistencije: Macdonald, Zunic 4
Poeni: Shittu 22
Skokovi: Shittu 12
Asistencije: Barrett 4
C.D.M. Siglo XXI, Zaragoza
Sudac: Miloš Koljenšić (CG), Aare Halliko (EST), Ivor Matějek (ČEŠ)
25. juni 2016
Kina    90–72   Australija
Rezultat po četvrtinama: 20–18, 26–12, 17–12, 27–30
Poeni: Bai 21
Skokovi: Zhu 7
Asistencije: Bai 4
Poeni: Fullarton 25
Skokovi: Froling 8
Asistencije: Colina 3
Palacio de los Deportes, Utebo
Sudac: Carlos Peruga (ŠPA), Viola Györgyi (NOR), Igor Mitrovski (MKD)
25. juni 2016
Kanada    92–68   Finska
Rezultat po četvrtinama: 37–22, 19–9, 20–16, 16–21
Poeni: Brazdeikis 17
Skokovi: Barrett 10
Asistencije: Nembhard 6
Poeni: Gustavson 17
Skokovi: Gustavson, Jantunen 5
Asistencije: Heionen 4
Palacio de los Deportes, Utebo
Sudac: Gediminas Petraitis (SAD), Ingus Baumanis (LAT), Takaki Kato (JAP)
26. juni 2016
Australija    77–62   Finska
Rezultat po četvrtinama: 13–19, 18–11, 21–15, 25–17
Poeni: Fullarton 19
Skokovi: Froling 10
Asistencije: Froling 4
Poeni: Valtonen 18
Skokovi: tri igrača 6
Asistencije: Valtonen 3
Palacio de los Deportes, Utebo
Sudac: Carlos Peruga (ŠPA), Tiffany Bird (SAD), Manuel Mazzoni (ITA)
26. juni 2016
Kina    54–105   Kanada
Rezultat po četvrtinama: 13–28, 16–28, 10–25, 15–24
Poeni: Huang 15
Skokovi: Zhu 8
Asistencije: Huang 3
Poeni: Barrett 17
Skokovi: Shittu 11
Asistencije: Nembhard, Sackey 5
C.D.M. Siglo XXI, Zaragoza
Sudac: Sebastián Negron (ČIL), James Boyer (AUS), Mehdi Difallah (FRA)

Grupa DUredi

Poz Ekipa OU P I DP PP PR Bod
1.   Francuska 3 2 1 246 203 +43 5[a]
2.   Bosna i Hercegovina 3 2 1 254 228 +26 5[a]
3.   Južna Koreja 3 2 1 252 260 −8 5[a]
4.   Dominikanska Republika 3 0 3 178 239 −61 3
Izvor: FIBA
Pravila klasifikacije: 1) Bodovi; 2) Rezultat u međusobnom duelu; 3) Koš razlika; 4) Broj postigutih poena.
Napomene:
  1. ^ a b c Francuska 3 boda, +13 KR; Bosna i Hercegovina 3 boda, +1 KR; Južna Koreja 3 boda, −14 KR
23. juni 2016
Južna Koreja    90–84 OT   Francuska
Rezultat po četvrtinama: 21–11, 18–22, 19–24, 20–21OT: 12–6
Poeni: Yang 32
Skokovi: Yang 12
Asistencije: Lee J. 7
Poeni: Hoard 41
Skokovi: Bazille, Fevrier 9
Asistencije: Wiscart 5
Palacio de los Deportes, Utebo
Sudac: Matthew Kallio (KAN), Sarah Carey (AUS), Tomislav Hordov (HRV)
23. juni 2016
Bosna i Hercegovina    84–59   Dominikanska Republika
Rezultat po četvrtinama: 25–9, 22–17, 13–13, 24–20
Poeni: Musa 32
Skokovi: Čerkezović, Mutić 12
Asistencije: Čerkezović 6
Poeni: Rivera 17
Skokovi: Minaya, Mirambeaux 6
Asistencije: Perdomo 3
Palacio de los Deportes, Utebo
Sudac: Carlos Peruga (ŠPA), Mahdi Difallah (FRA), Takaki Kato (JAP)
25. juni 2016
Dominikanska Republika    71–77   Južna Koreja
Rezultat po četvrtinama: 10–16, 25–18, 16–21, 20–22
Poeni: Mirambeaux 24
Skokovi: Mirambeaux 22
Asistencije: Rivera 4
Poeni: Shin 19
Skokovi: Shin, Yang 7
Asistencije: Lee J. 5
C.D.M. Siglo XXI, Zaragoza
Sudac: Miloš Koljenšić (MNE), Pavel Fuska (SVK), Matthew Kallio (KAN)
25. juni 2016
Francuska    84–65   Bosna i Hercegovina
Rezultat po četvrtinama: 25–18, 18–18, 22–6, 19–23
Poeni: Hoard 23
Skokovi: Fevrier 10
Asistencije: Hoard 6
Poeni: Musa 19
Skokovi: Čerkezović 10
Asistencije: Musa 4
C.D.M. Siglo XXI, Zaragoza
Sudac: Manuel Mazzoni (ITA), Danilo García (VEN), Sebastián Negron (ČIL)
26. juni 2016
Bosna i Hercegovina    105–85   Južna Koreja
Rezultat po četvrtinama: 32–18, 24–25, 24–25, 25–17
Poeni: Musa 36
Skokovi: Musa 11
Asistencije: Čampara 7
Poeni: Lee J. 32
Skokovi: Seo 3
Asistencije: Lee J. 6
C.D.M. Siglo XXI, Zaragoza
Sudac: Gediminas Petraitis (SAD), Takaki Kato (JAP), Yener Yılmaz (TUR)
26. juni 2016
Francuska    78–48   Dominikanska Republika
Rezultat po četvrtinama: 22–12, 21–12, 18–6, 17–18
Poeni: Kayouloud 15
Skokovi: Fevrier 11
Asistencije: tri igrača 3
Poeni: Mirambeaux 11
Skokovi: Mirambeaux 7
Asistencije: Benitez 3
Palacio de los Deportes, Utebo
Sudac: Gonzalo Salgueiro (URU), Tomislav Hordov (HRV), Fabiano Huber (BRA)

ZavršnicaUredi

 
Osmina finalaČetvrtfinalePolufinaleFinale
 
              
 
28. juni
 
 
  Sjedinjene Američke Države
 
30. juni
 
  Argentina
 
 
 
28. juni
 
 
 
  Kina
 
1. juli
 
  Južna Koreja
 
 
 
28. juni
 
 
 
  Egipat
 
30. juni
 
  Litvanija
 
 
 
28. juni
 
 
 
  Finska
 
3. juli
 
  Francuska
 
 
 
28. juni
 
 
 
  Turska
 
30. juni
 
  Mali
 
 
 
28. juni
 
 
 
  Kanada
 
1. juli
 
  Dominikanska Republika
 
 
 
28. juni
 
 Treće mjesto
 
  Kineski Taipei
 
30. juni3. juli
 
  Španija
 
  
 
28. juni
 
  
 
  Australija
 
 
  Bosna i Hercegovina
 

Osmina finalaUredi

28. juni 2016
Egipat      Litvanija
Palacio de los Deportes, Utebo
Sudac: Carlos Peruga (ŠPA), James Boyer (AUS), José Fernández (KOS)
28. juni 2016
Finska      Francuska
C.D.M. Siglo XXI, Zaragoza
Sudac: Daniel García (VEN), Igor Mitrovski (MKD), Gonzalo Salgueiro (URU)
28. juni 2016
Kanada      Dominikanska Republika
Palacio de los Deportes, Utebo
Sudac: Aare Halliko (EST), Ingus Baumanis (LAT), Tiffany Bird (SAD)
28. juni 2016
Turska      Mali
C.D.M. Siglo XXI, Zaragoza
Sudac: Juan Fernández (ARG), Sebastián Negron (ČIL), Amirhossein Safarzadeh (IRS)
28. juni 2016
Australija      Bosna i Hercegovina
Palacio de los Deportes, Utebo
Sudac: Gediminas Petraitis (SAD), Omar Bermudez (MEX), Mehdi Difallah (FRA)
28. juni 2016
Kineski Taipei      Španija
C.D.M. Siglo XXI, Zaragoza
Sudac: Yener Yılmaz (TUR), Takaki Kato (JAP), Manuel Mazzoni (ITA)
28. juni 2016
Sjedinjene Američke Države      Argentina
Palacio de los Deportes, Utebo
Sudac: Matthew Kallio (KAN), Nicolas Fernandes (TAH), Tomislav Hordov (HRV)
28. juni 2016
Kina      Južna Koreja
C.D.M. Siglo XXI, Zaragoza
Sudac: Miloš Koljenšić (CG), Fabiano Huber (BRA), Ivor Matějek (ČEŠ)

Razigravanja od 9 – 16. mjestaUredi

 
Četvrtfinala 9–16. mjestaPolufinala 9–12. mjesta9. mjesto
 
          
 
29. juni
 
 
 
 
30. juni
 
 
 
 
 
29. juni
 
 
 
 
 
3. juli
 
 
 
 
 
29. juni
 
 
 
 
 
30. juni
 
 
 
 
 
29. juni
 
 11. mjesto
 
 
 
2. juli
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Polufinala 13–16. mjesta13. mjesto
 
      
 
30. juni
 
 
 
 
2. juli
 
 
 
 
 
30. juni
 
 
 
 
 
 
 
 
15. mjesto
 
 
2. juli
 
 
 
 
 
 

Četvrtfinala od 9 – 16. mjestaUredi

29. juni 2016
Palacio de los Deportes, Utebo
29. juni 2016
Palacio de los Deportes, Utebo
29. juni 2016
Palacio de los Deportes, Utebo
29. juni 2016
Palacio de los Deportes, Utebo

Polufinala od 13 – 16. mjestaUredi

30. juni 2016
30. juni 2016

Utakmica za 15. mjestoUredi

2. juli 2016
Palacio de los Deportes, Utebo

Utakmica za 13. mjestoUredi

2. juli 2016
Palacio de los Deportes, Utebo

Polufinala od 9 – 12. mjestaUredi

30. juni 2016
30. juni 2016

Utakmica za 11. mjestoUredi

2. juli 2016
Palacio de los Deportes, Utebo

Utakmica za 9. mjestoUredi

3. juli 2016
Palacio de los Deportes, Utebo

ČetvrtfinalaUredi

30. juni 2016
C.D.M. Siglo XXI, Zaragoza
30. juni 2016
C.D.M. Siglo XXI, Zaragoza
30. juni 2016
C.D.M. Siglo XXI, Zaragoza
30. juni 2016
C.D.M. Siglo XXI, Zaragoza

Razigravanje od 5 – 8. mjestaUredi

 
Polufinala 5–8. mjestaPeto mjesto
 
      
 
1. juli
 
 
 
 
3. juli
 
 
 
 
 
1. juli
 
 
 
 
 
 
 
 
Sedmo mjesto
 
 
3. juli
 
 
 
 
 
 

Polufainala od 5 – 8. mjestaUredi

1. juli 2016
Palacio de los Deportes, Utebo
1. juli 2016
Palacio de los Deportes, Utebo

Utakmica za 7. mjestoUredi

3. juli 2016
C.D.M. Siglo XXI, Zaragoza

Utakmica za 5. mjestoUredi

3. juli 2016
C.D.M. Siglo XXI, Zaragoza

PolufinalaUredi

1. juli 2016
C.D.M. Siglo XXI, Zaragoza
1. juli 2016
C.D.M. Siglo XXI, Zaragoza

Third place gameUredi

3. juli 2016
C.D.M. Siglo XXI, Zaragoza

FinaleUredi

3. juli 2016
C.D.M. Siglo XXI, Zaragoza

Final standingsUredi

Rang Ekipa Rekord
 
 
 
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.


BilješkeUredi

  1. ^ Španija je zavšila kao četvrta na Evropskom prvenstvu U-16 2015. Na osnovu domaćinstva na ovogodišnjem izdanju Svjetskog prvenstva U-17, njihovo evropsko mjesto je predano šestplasiranoj Finskoj.

ReferenceUredi

  1. ^ "PR N°31 - Spain to host 2016 FIBA U17 World Championships for Men and Women in youth world basketball festival". FIBA. Pristupljeno 22. 2. 2016. Nepoznati parametar |datum= zanemaren (prijedlog zamjene: |date=) (pomoć); CS1 održavanje: nepreporučeni parametar (link)
  2. ^ "Spanish city of Zaragoza to host 2016 FIBA U17 World Championships; Egypt and Italy to stage 2017 FIBA U19 World Championships". FIBA. Pristupljeno 24. 3. 2016. Nepoznati parametar |datum= zanemaren (prijedlog zamjene: |date=) (pomoć); CS1 održavanje: nepreporučeni parametar (link)
  3. ^ "Draw results in for FIBA U17 World Championships". FIBA.com. Pristupljeno 2. 6. 2016. Nepoznati parametar |datum= zanemaren (prijedlog zamjene: |date=) (pomoć); CS1 održavanje: nepreporučeni parametar (link)

Vanjski linkoviUredi