Otvori glavni meni

Skijaški skokovi na Zimskim olimpijskim igrama

Skijaški skokovi održani su na svim Zimskim olimpijskim igrama dosad. Od 1924. do 1956. takmičenja su održavana na jednoj skakaonici, čija je dužina varirala od Igara do Igara. Većina historičara smjestila je ovu dužinu na 70 m i klasificirala to kao veliku skakaonicu. Godine 1960. dužina je standardizirana na 80 m. Četiri godine kasnije dodana je i mala skakaonica od 70 m (K-90), uz 80-metarsku (K-120). Dužina velike skakaonice povećana je s 80 na 90 m (K-120) na ZOI 1968. Ekipno takmičenje na velikoj skakaonici uvedeno je 1988. Do 1992. takmičenja su spominjana po udaljenosti kritične tačke umjesto po dužini zaletišta i to se zadržalo do danas. Za ZOI 2006. mala skakaonica označena je kao HS 106 (K-95), a velika HS 140 (K-125).

Skijaški skokovi na Zimskim olimpijskim igrama
Ski jumping pictogram.svg
Upravno tijelo FIS
Takmičenja 4 (muškarci: 3; žene: 1)
Igre
1924 1928 1932 1936 1948 1952
1956 1960 1964 1968 1972 1976
1980 1984 1988 1992 1994 1998
2002 2006 2010 2014 2018 2022
Osvajači medalja

Međunarodni olimpijski odbor 6. aprila 2011. zvanično je uvrstio ženske skijaške skokove u program za ZOI 2014. u Sočiju.[1]

TakmičenjaUredi

Takmičenja 24 28 32 36 48 52 56 60 64 68 72 76 80 84 88 92 94 98 02 06 10 14 18 Broj nastupa
Velika skakaonica 23
Mala skakaonica 15
Ekipno (velika) 9
Mala skakaonica (žene) 2
Ukupno 1 1 1 1 1 1 1 1 2 2 2 2 2 2 3 3 3 3 3 3 3 4 4

Vječna tabela medaljaUredi

Rang Država Zlato Srebro Bronza Ukupno
1.   Norveška 11 10 14 35
2.   Finska 10 8 4 22
3.   Austrija 6 7 10 23
4.   Njemačka 4 6 1 11
5.   Poljska 4 3 2 9
6.   Švicarska 4 1 0 5
7.   Japan 3 5 3 11
8.   Istočna Njemačka 2 3 2 7
9.   Čehoslovačka 1 2 4 7
10.   Ujedinjeni njemački tim 1 0 1 2
11.   Sovjetski savez 1 0 0 1
12.   Slovenija 0 1 2 3
13.   Jugoslavija 0 1 1 2
13.   Švedska 0 1 1 2
15.   SAD 0 0 1 1

Napomena: Na maloj skakaonici na ZOI 1980. dodijeljene su dvije srebrne medalje; bronzana nije dodijeljena.

UčesniciUredi

Država 24 28 32 36 48 52 56 60 64 68 72 76 80 84 88 92 94 98 02 06 10 14 18 Broj nastupa
  Austrija (AUT) 1 3 4 4 4 4 4 4 4 3 5 5 5 4 4 4 5 5 4 4 7 8 22
  Bjelorusija (BLR) 1 2 1 2 4
  Bugarska (BUL) 3 2 3 1 2 1 1 7
  Čehoslovačka (TCH) 4 4 4 4 4 2 3 5 5 5 2 5 4 4 14
  Češka (CZE) 4 4 4 5 5 5 5 7
  Estonija (EST) 3 2 2 3 4
  Finska (FIN) 4 2 4 4 4 4 4 4 5 4 4 4 4 6 4 5 4 5 5 5 6 6 22
  Francuska (FRA) 4 3 4 3 4 2 4 4 2 1 2 4 4 2 4 4 8 4 18
  Grčka (GRE) 1 1
  Gruzija (GEO) 1 1 1 3
  Island (ISL) 1 1 1 3
  Istočna Njemačka (GDR) 4 5 4 6 5 2 6
  Italija (ITA) 4 3 3 2 3 4 4 3 1 1 4 1 3 2 3 4 1 1 4 3 5 8 22
  Japan (JPN) 1 4 4 4 2 4 4 5 5 5 4 4 4 4 4 5 5 5 4 8 9 21
  Jugoslavija (YUG) 4 4 2 4 4 5 4 4 3 5 5 11
  Južna Koreja (KOR) 4 4 4 3 4 3 6
  Kanada (CAN) 1 8 3 3 2 1 3 3 3 4 4 3 4 4 3 4 4 7 2 19
  Kazahstan (KAZ) 3 4 4 4 2 1 1 7
  Kina (CHN) 4 1 2
  Kirgistan (KGZ) 1 1
  Mađarska (HUN) 21 21 2 1 2 2 6
  Norveška (NOR) 4 4 8 4 4 4 5 4 5 5 5 4 4 6 5 5 6 5 4 5 5 8 7 23
  Njemačka (GER) 4 4 4 5 5 4 5 5 5 9 9 11
  Olimpijski sportisti iz Rusije (OAR) 8 1
  Poljska (POL) 3 4 3 3 4 4 4 1 5 4 4 5 3 2 2 1 1 5 5 5 5 5 5 23
  Rumunija (ROU) 1 1 1 1 1 5
  Rusija (RUS) 4 4 5 4 4 6 6
  SAD (USA) 4 3 8 4 4 4 4 4 4 5 4 6 6 5 6 4 6 5 5 5 4 7 7 23
  Slovačka (SVK) 2 1 1 1 4
  Slovenija (SLO) 5 6 5 4 4 5 9 9 8
  Sovjetski Savez (URS) 4 4 5 4 5 4 4 3 2 9
  Španija (ESP) 3 1 2
  Švedska (SWE) 4 4 3 4 4 4 5 4 4 5 2 2 1 4 5 5 16
  Švicarska (SUI) 4 4 3 3 4 4 3 1 3 1 4 4 4 3 4 4 2 4 4 4 2 3 2 23
  Turska (TUR) 1 1
  Ujedinjeni njemački tim (EUA) 4 4 5 3
  Ujedinjeni tim (EUN) 4 1
  Ukrajina (UKR) 1 3 1 1 3 5
  Velika Britanija (GBR) 31 1 1 3
  Zapadna Njemačka (FRG) 4 3 2 3 4 5 6
Broj država 11 13 10 15 14 13 16 15 15 17 16 15 16 17 19 17 19 19 22 21 18 20 21 40
Broj skijaša-skakača 40 38 47 50 49 44 55 45 58 66 62 62 55 65 65 63 68 68 73 79 68 100 100
Godina 24 28 32 36 48 52 56 60 64 68 72 76 80 84 88 92 94 98 02 06 10 14 18 23
  • 1 Takmičari nisu nastupili na Igrama.

Osvajači medaljaUredi

MuškarciUredi

Velika skakaonicaUredi

Igre Zlato Srebro Bronza
1924.   Jacob Tullin Thams   Narve Bonna   Anders Haugen
1928.   Alf Andersen   Sigmund Ruud   Rudolf Purkert
1932.   Birger Ruud   Hans Beck   Kaare Wahlberg
1936.   Birger Ruud   Sven Eriksson   Reidar Andersen
1948.   Petter Hugstedt   Birger Ruud   Thorleif Schjelderup
1952.   Arnfinn Bergmann   Torbjörn Falkanger   Karl Holmström
1956.   Antti Hyvärinen   Aulis Kallakorpi   Harry Glaß
1960.   Helmut Recknagel   Niilo Halonen   Otto Leodolter
1964.   Toralf Engan   Veikko Kankkonen   Torgeir Brandtzæg
1968.   Vladimir Bjelousov   Jiří Raška   Lars Grini
1972.   Wojciech Fortuna   Walter Steiner   Rainer Schmidt
1976.   Karl Schnabl   Toni Innauer   Henry Glaß
1980.   Jouko Törmänen   Hubert Neuper   Jari Puikkonen
1984.   Matti Nykänen   Jens Weißflog   Pavel Ploc
1988.   Matti Nykänen   Erik Johnsen   Matjaž Debelak
1992.   Toni Nieminen   Martin Höllwarth   Heinz Kuttin
1994.   Jens Weißflog   Espen Bredesen   Andreas Goldberger
1998.   Kazuyoshi Funaki   Jani Soininen   Masahiko Harada
2002.   Simon Ammann   Adam Małysz   Matti Hautamäki
2006.   Thomas Morgenstern   Andreas Kofler   Lars Bystøl
2010.   Simon Ammann   Adam Małysz   Gregor Schlierenzauer
2014.   Kamil Stoch   Noriaki Kasai   Peter Prevc
2018.   Kamil Stoch   Andreas Wellinger   Robert Johansson

Mala skakaonicaUredi

Igre Zlato Srebro Bronza
1964.   Veikko Kankkonen   Toralf Engan   Torgeir Brandtzæg
1968.   Jiří Raška   Reinhold Bachler   Baldur Preiml
1972.   Yukio Kasaya   Akitsugu Konno   Seiji Aochi
1976.   Hans-Georg Aschenbach   Jochen Danneberg   Karl Schnabl
1980.   Toni Innauer   Manfred Deckert
  Hirokazu Yagi
1984.   Jens Weißflog   Matti Nykänen   Jari Puikkonen
1988.   Matti Nykänen   Pavel Ploc   Jiří Malec
1992.   Ernst Vettori   Martin Höllwarth   Toni Nieminen
1994.   Espen Bredesen   Lasse Ottesen   Dieter Thoma
1998.   Jani Soininen   Kazuyoshi Funaki   Andreas Widhölzl
2002.   Simon Ammann   Sven Hannawald   Adam Małysz
2006.   Lars Bystøl   Matti Hautamäki   Roar Ljøkelsøy
2010.   Simon Ammann   Adam Małysz   Gregor Schlierenzauer
2014.   Kamil Stoch   Peter Prevc   Anders Bardal
2018.   Andreas Wellinger   Johann André Forfang   Robert Johansson

EkipnoUredi

Igre Zlato Srebro Bronza
1988.   Finska
Ari-Pekka Nikkola
Matti Nykänen
Tuomo Ylipulli
Jari Puikkonen
  Jugoslavija
Primož Ulaga
Matjaž Zupan
Matjaž Debelak
Miran Tepeš
  Norveška
Ole Christian Eidhammer
Jon Inge Kjørum
Ole Gunnar Fidjestøl
Erik Johnsen
1992.   Finska
Ari-Pekka Nikkola
Mika Laitinen
Risto Laakonen
Toni Nieminen
  Austrija
Heinz Kuttin
Ernst Vettori
Martin Höllwarth
Andreas Felder
  Čehoslovačka
František Jež
Tomáš Goder
Jaroslav Sakala
Jiří Parma
1994.   Njemačka
Hansjörg Jäkle
Christof Duffner
Dieter Thoma
Jens Weißflog
  Japan
Jinya Nishikata
Takanobu Okabe
Noriaki Kasai
Masahiko Harada
  Austrija
Heinz Kuttin
Christian Moser
Stefan Horngacher
Andreas Goldberger
1998.   Japan
Takanobu Okabe
Hiroya Saitō
Masahiko Harada
Kazuyoshi Funaki
  Njemačka
Sven Hannawald
Martin Schmitt
Hansjörg Jäkle
Dieter Thoma
  Austrija
Reinhard Schwarzenberger
Martin Höllwarth
Stefan Horngacher
Andreas Widhölzl
2002.   Njemačka
Sven Hannawald
Stephan Hocke
Michael Uhrmann
Martin Schmitt
  Finska
Matti Hautamäki
Veli-Matti Lindström
Risto Jussilainen
Janne Ahonen
  Slovenija
Damjan Fras
Primož Peterka
Robert Kranjec
Peter Žonta
2006.   Austrija
Andreas Widhölzl
Andreas Kofler
Martin Koch
Thomas Morgenstern
  Finska
Tami Kiuru
Janne Happonen
Janne Ahonen
Matti Hautamäki
  Norveška
Lars Bystøl
Bjørn Einar Romøren
Tommy Ingebrigtsen
Roar Ljøkelsøy
2010.   Austrija
Wolfgang Loitzl
Andreas Kofler
Thomas Morgenstern
Gregor Schlierenzauer
  Njemačka
Michael Neumayer
Andreas Wank
Martin Schmitt
Michael Uhrmann
  Norveška
Anders Bardal
Tom Hilde
Johan Remen Evensen
Anders Jacobsen
2014.   Njemačka
Andreas Wank
Marinus Kraus
Andreas Wellinger
Severin Freund
  Austrija
Michael Hayböck
Thomas Morgenstern
Thomas Diethart
Gregor Schlierenzauer
  Japan
Reruhi Shimizu
Taku Takeuchi
Daiki Itō
Noriaki Kasai
2018.   Norveška
Daniel-André Tande
Andreas Stjernen
Johann André Forfang
Robert Johansson
  Njemačka
Karl Geiger
Stephan Leyhe
Richard Freitag
Andreas Wellinger
  Poljska
Maciej Kot
Stefan Hula
Dawid Kubacki
Kamil Stoch

ŽeneUredi

Igre Zlato Srebro Bronza
2014.   Carina Vogt   Daniela Iraschko-Stolz   Coline Mattel
2018.   Maren Lundby   Katarina Althaus   Sara Takanashi

Najuspješniji pojedinciUredi

ReferenceUredi

  1. ^ "Our Olympic Story", WSJUSA.com.

Vanjski linkoviUredi