Razlika između izmjena na stranici "93. dodjela "Oscara""

| style="vertical-align:top; width:50%;"|
{{Kategorija nagrade|#eedd82|[[Oscar za najbolju režiju|Najbolja režija]]}}
* '''[[ThomasChloé VinterbergZhao]] – ''[[JošZemlja jedna rundanomada (film)|JošZemlja jedna rundanomada]]'''''
** [[DavidThomas FincherVinterberg]] – ''[[MankJoš jedna runda (film)|Još jedna runda]]''
** [[LeeDavid Isaac ChungFincher]] – ''[[Minari (film)|MinariMank]]''
** [[ChloéLee ZhaoIsaac Chung]] – ''[[Zemlja nomadaMinari (film)|Zemlja nomadaMinari]]''
** [[Emerald Fennell]] – ''[[Perspektivna mlada žena]]''
|-
| style="vertical-align:top; width:50%;"|
| style="vertical-align:top; width:50%;"|
{{Kategorija nagrade|#eedd82|[[Oscar za najbolju sporednu mušku ulogu|Najbolji sporedni glumac]]}}
* '''[[Sacha BaronDaniel CohenKaluuya]] – ''[[SuđenjeJuda Čikaškoji sedmoricicrni mesija]]'' kao [[AbbieFred HoffmanHampton]]'''
** [[DanielSacha KaluuyaBaron Cohen]] – ''[[JudaSuđenje iČikaškoj crni mesijasedmorici]]'' kao [[FredAbbie HamptonHoffman]]
** [[Leslie Odom Jr.]] – ''[[Jedna noć u Miamiju (film)|Jedna noć u Miamiju]]'' kao [[Sam Cooke]]
** [[Paul Raci]] – ''[[Zvuk metala]]'' kao Joe
** [[LaKeith Stanfield]] – ''[[Juda i crni mesija]]'' kao [[William O'Neal (informant)|William "Bill" O'Neal]]
| style="vertical-align:top; width:50%;"|
{{Kategorija nagrade|#eedd82|[[Oscar za najbolju sporednu žensku ulogu|Najbolja sporedna glumica]]}}
* '''[[MariaYoun BakalovaYuh-jung]] – ''[[Borat:Minari Naknadni filmofilm(film)|Minari]]'' kao Tutar Sagdiyev Soon-ja'''
** [[GlennMaria CloseBakalova]] – ''[[HillbillyBorat: ElegyNaknadni (film)|Hillbilly Elegyfilmofilm]]'' kao Tutar Bonnie "Mamaw"Sagdiyev Vance
** [[OliviaGlenn ColmanClose]] – ''[[OtacHillbilly Elegy (film)|OtacHillbilly Elegy]]'' kao Anne Bonnie "Mamaw" Vance
** [[AmandaOlivia SeyfriedColman]] – ''[[MankOtac (film)|Otac]]'' kao [[Marion Davies]]Anne
** [[YounAmanda Yuh-jungSeyfried]] – ''[[Minari (film)|MinariMank]]'' kao Soon-ja[[Marion Davies]]
|-
| style="vertical-align:top; width:50%;"|
{{Kategorija nagrade|#eedd82|[[Oscar za najbolji originalni scenarij|Najbolji originalni scenarij]]}}
* '''''[[Perspektivna mlada žena]]'' – [[Emerald Fennell]]'''''
** ''[[Juda i crni mesija]]'' – scenarij Will Berson i [[Shaka King]]; priča Will Berson, Shaka King, [[Kenny i Keith Lucas|Keith Lucas]], i [[Kenny i Keith Lucas|Kenny Lucas]]
* ''[[Minari (film)|Minari]]'' – [[Lee Isaac Chung]]
** ''[[PerspektivnaMinari mlada žena(film)|Minari]]'' – [[EmeraldLee Isaac FennellChung]]
** ''[[Zvuk metala]]'' – scenarij Darius Marder i Abraham Marder; priča Darius Marder i [[Derek Cianfrance]]
** ''[[Suđenje Čikaškoj sedmorici]]'' – [[Aaron Sorkin]]
| style="vertical-align:top; width:50%;"|
{{Kategorija nagrade|#eedd82|[[Oscar za najbolji adaptirani scenarij|Najbolji adaptirani scenarij]]}}
* ''''''[[Otac (film)|Otac]]'' – [[Christopher Hampton]] & [[Florian Zeller]], na osnovu [[Le Père|pozorišnog komada]] koji je napisao Zeller'''
** ''[[Borat: Naknadni filmofilm]]'' – scenarij [[Sacha Baron Cohen]], Anthony Hines, [[Dan Swimer]], [[Peter Baynham]], Erica Rivinoja, [[Dan Mazer]], [[Jena Friedman]], i Lee Kern; priča Baron Cohen, Hines, Swimer, i Nina Pedrad; na osnovu lika [[Borat Sagdijev]] kojeg je kreirao Baron Cohen
*''[[Otac (film)|Otac]]'' – [[Christopher Hampton]] & [[Florian Zeller]], na osnovu [[Le Père|pozorišnog komada]] koji je napisao Zeller
** ''[[Zemlja nomada (film)|Zemlja nomada]]'' – [[Chloé Zhao]], na osnovu istoimenog [[Zemlja nomada (roman)|romana]] [[Jessica Bruder|Jessice Bruder]]
** ''[[Jedna noć u Miamiju (film)|Jedna noć u Miamiju]]'' – [[Kemp Powers]], na osnovu istoimenog [[Jedna noć u Miamiju|pozorišnog komada]]
** ''[[Bijeli tigar (film)|Bijeli tigar]]'' – [[Ramin Bahrani]], na osnovu [[Bijeli tigar (roman)|istoimenog]] romana [[Aravind Adiga]]
|-
| style="vertical-align:top; width:50%;"|
{{Kategorija nagrade|#eedd82|[[Oscar za najbolji animirani film|Najbolji animirani film]]}}
* '''''[[NaprijedDuša (film)|NaprijedDuša]]'' – [[DanPete ScanlonDocter]] i [[KoriDana RaeMurray]]'''
** ''[[Over the MoonNaprijed (2020 film)|Over the MoonNaprijed]]'' – [[GlenDan KeaneScanlon]], Gennie Rin, i Peilin[[Kori ChouRae]]
** ''[[JankoOver Strižićthe Film:Moon Farmagedon(2020 film)|Over the Moon]]'' – Richard[[Glen PhelanKeane]], WillGennie BecherRin, i PaulPeilin KewleyChou
** ''[[DušaJanko (film)|DušaStrižić Film: Farmagedon]]'' – [[PeteRichard Docter]]Phelan, Will Becher, i [[DanaPaul Murray]]Kewley
** ''[[Legenda o vukovima]]'' – [[Tomm Moore]], Ross Stewart, [[Paul Young (producer)|Paul Young]], i Stéphan Roelants
| style="vertical-align:top; width:50%;"|
{{Kategorija nagrade|#eedd82|[[Oscar za najbolji strani film|Najbolji strani film]]}}
* '''''[[Još jedna runda (film)|Još jedna runda]]'' ([[Danska]]) [[Danski jezik|Danski]] – u režiji [[Thomas Vinterberg|Thomasa Vinterberga]]'''
** ''[[Bolji dani (film)|Bolji dani]]'' ([[Hong Kong]]) [[Mandarin]] – u režiji [[Derek Tsang|Dereka Tsanga]]
** ''[[Collective (2019 film)|Collective]]'' ([[Rumunija]]) [[Rumunski jezik|Rumunski]] – u režiji Alexander Nanau
** ''[[Čovjek koji je prodao svoju kožu]]'' ([[Tunis]]) [[Arapski jezik|Arapski]] – u režiji [[Kaouther Ben Hania]]
** ''[[Quo Vadis, Aida?]]'' ([[Bosanskohercegovački filmovi kandidati za nagradu Oscar - Najbolji strani film|Bosna i Hercegovina]]) [[Bosanski jezik|Bosanski]] – u režiji [[Jasmila Žbanić|Jasmile Žbanić]]
|-
| style="vertical-align:top; width:50%;"|
{{Kategorija nagrade|#eedd82|[[Oscar za najbolji dokumentarni film|Najbolji dokumentarni film]]}}
* '''''[[CollectiveMy (2019Octopus film)|CollectiveTeacher]]'' – AlexanderPippa NanauEhrlich, James Reed, i BiancaCraig OanaFoster'''
** ''[[CripCollective Camp(2019 film)|Collective]]'' – [[Nicole Newnham]], JimAlexander LeBrechtNanau i SaraBianca BolderOana
** ''[[TheCrip Mole AgentCamp]]'' – [[MaiteNicole AlberdiNewnham]], Jim LeBrecht i MarcelaSara SantibáñezBolder
** ''[[MyThe OctopusMole TeacherAgent]]'' – Pippa[[Maite Ehrlich, James Reed,Alberdi]] i CraigMarcela FosterSantibáñez
** ''[[Time (2020 film)|Time]]'' – [[Garrett Bradley (filmmaker)|Garrett Bradley]], Lauren Domino, i Kellen Quinn
| style="vertical-align:top; width:50%;"|
{{Kategorija nagrade|#eedd82|[[Oscar za najbolji kratki dokumentarni film|Najbolji kratki dokumentarni film]]}}
* '''''[[Colette (2020 film)|Colette]]'' – [[Anthony Giacchino]] i Alice Doyard'''
** ''[[A Concerto Is a Conversation]]'' – [[Ben Proudfoot]] i [[Kris Bowers]]
** ''[[Do Not Split]]'' – Anders Hammer i Charlotte Cook
** ''[[Hunger Ward]]'' – Skye Fitzgerald i Michael Shueuerman
** ''[[A Love Song for Latasha]]'' – Sophia Nahali Allison i Janice Duncan
|-
| style="vertical-align:top; width:50%;"|
{{Kategorija nagrade|#eedd82|[[Oscar za najbolji kratkometražni igrani film|Najbolji kratkometražni igrani film]]}}
* '''''Two Distant Strangers'' – [[Travon Free]] i [[Martin Desmond Roe]]'''
* ''[[Feeling Through (2019 film)|Feeling Through]]'' – Doug Roland i Susan Ruzenski
** ''[[TheFeeling LetterThrough Room(2019 film)|Feeling Through]]'' – ElviraDoug LindRoland i [[SofiaSusan Sondervan]]Ruzenski
** ''[[The PresentLetter Room]]'' – Elvira Lind i [[FarahSofia NabulsiSondervan]]
** ''TwoThe Distant StrangersPresent'' – [[Travon Free]] i [[Martin DesmondFarah RoeNabulsi]]
** ''White Eye'' – Tomer Shushan i Shira Hochman
| style="vertical-align:top; width:50%;"|
{{Kategorija nagrade|#eedd82|[[Oscar za najbolji kratki animirani film|Najbolji kratki animirani film]]}}
* '''''[[BurrowIf (film)|BurrowAnything Happens I Love You]]'' – Madeline[[Will SharafianMcCormack]] i Michael CapbaratGovier'''
** ''[[Genius LociBurrow (film)|Genius LociBurrow]]'' – AdrienMadeline MérigeauSharafian i AmauryMichael OviseCapbarat
** ''[[IfGenius AnythingLoci Happens(film)|Genius I Love YouLoci]]'' – [[WillAdrien McCormack]]Mérigeau i MichaelAmaury GovierOvise
** ''[[Opera (2020 film)|Opera]]'' – Erick Oh
** ''[[Yes-People]]'' – Gísli Darri Halldórsson i Arnar Gunnarsson
|-
| style="vertical-align:top; width:50%;"|
{{Kategorija nagrade|#eedd82|[[Oscar za najbolju scenografiju|Najbolja scenografija]]}}
* '''''[[Otac (film)|OtacMank]]'' – scenografija: Peter[[Donald FrancisGraham Burt]]; dekoracija seta: Cathy[[Jan FeatherstonePascale]]'''
** ''[[Ma Rainey: Majka bluesaOtac (film)|Ma Rainey: Majka bluesaOtac]]'' – scenografija: MarkPeter RickerFrancis; dekoracija seta: Karen O'Hara i DianaCathy SroughtonFeatherstone
** ''[[MankMa Rainey: Majka bluesa (film)|Ma Rainey: Majka bluesa]]'' – scenografija: [[Donald GrahamMark Burt]]Ricker; dekoracija seta: [[JanKaren Pascale]]O'Hara i Diana Sroughton
** ''[[Novosti iz svijeta (film)|Novosti iz svijeta]]'' – scenografija: [[David Crank]]; dekoracija seta: Elizabeth Keenan
** ''[[Tenet (film)|Tenet]]'' – scenografija: [[Nathan Crowley]]; dekoracija seta: Kathy Lucas
| style="vertical-align:top; width:50%;"|
{{Kategorija nagrade|#eedd82|[[Oscar za najbolju fotografiju|Najbolja fotografija]]}}
* '''''[[Juda i crni mesijaMank]]'' – [[SeanErik BobbittMesserschmidt]]'''
** ''[[MankJuda i crni mesija]]'' – [[ErikSean MesserschmidtBobbitt]]
** ''[[Novosti iz svijeta (film)|Novosti iz svijeta]]'' – [[Dariusz Wolski]]
** ''[[Zemlja nomada (film)|Zemlja nomada]]'' – Joshua James Richards
** ''[[Suđenje Čikaškoj sedmorici]]'' – [[Phedon Papamichael]]
|-
| style="vertical-align:top; width:50%;"|
{{Kategorija nagrade|#eedd82|[[Oscar za najbolju kostimografiju|Najbolja kostimografija]]}}
* '''''[[EmmaMa Rainey: Majka bluesa (film)|Emma.Ma Rainey: Majka bluesa]]'' – [[AlexandraAnn ByrneRoth]]'''
** ''[[Ma Rainey: Majka bluesaEmma (film)|Ma Rainey: Majka bluesaEmma.]]'' – [[AnnAlexandra RothByrne]]
** ''[[Mank]]'' – Trish Summerville
** ''[[Mulan (film)|Mulan]]'' – Bina Daigeler
** ''[[Pinocchio (2019 film)|Pinocchio]]'' – Massimo Cantini Parrini
| style="vertical-align:top; width:50%;"|
{{Kategorija nagrade|#eedd82|[[Oscar za najbolju šminku|Najbolja šminka]]}}
* '''''[[EmmaMa (2020Rainey: Majka bluesa (film)|Emma.Ma Rainey: Majka bluesa]]'' – MareseSergio LanganLopez-Rivera, LauraMia AllenNeal, i ClaudiaJamika StolzeWilson'''
** ''[[Hillbilly ElegyEmma (2020 film)|Hillbilly ElegyEmma.]]'' – ErynMarese Krueger MekashLangan, PatriciaLaura DehaneyAllen, i [[MatthewClaudia W. Mungle|Matthew Mungle]]Stolze
** ''[[MaHillbilly Rainey: Majka bluesaElegy (film)|MaHillbilly Rainey: Majka bluesaElegy]]'' – SergioEryn Lopez-RiveraKrueger Mekash, MiaPatricia NealDehaney, i Jamika[[Matthew WilsonW. Mungle|Matthew Mungle]]
** ''[[Mank]]'' – Gigi Williams, Kimberley Spiteri i Colleen LaBaff
** ''[[Pinokio (2019)|Pinokio]]'' – Dalia Colli, [[Mark Coulier]], i Francesco Pegoretti
|-
| style="vertical-align:top; width:50%;"|
| style="vertical-align:top; width:50%;"|
{{Kategorija nagrade|#eedd82|[[Oscar za najbolji zvuk|Najbolji zvuk]]}}
* '''''[[Zvuk metala]]'' – Nicolas Becker, [[Jaime Baksht]], Michelle Couttolenc, Carlos Cortes, i Philip Bladh'''
** [[Greyhound (film)|''Greyhound'']] – Warren Shaw, [[Michael Minkler]], [[Beau Borders]], i David Wyman
* ''[[Mank]]'' – [[Ren Klyce]], Jeremy Molod, [[David Parker (sound engineer)|David Parker]], Nathan Nance, i [[Drew Kunin]]
** ''[[Novosti iz svijeta (film)|Novosti iz svijetaMank]]'' – [[OliverRen TarneyKlyce]], MikeJeremy Prestwood SmithMolod, William Miller, i [[JohnDavid PritchettParker (sound engineer)|JohnDavid Parker]], Nathan Nance, i [[Drew PritchettKunin]]
** ''[[DušaNovosti iz svijeta (film)|DušaNovosti iz svijeta]]'' – [[RenOliver KlyceTarney]], CoyaMike Prestwood Smith, William ElliotMiller, i [[DavidJohn ParkerPritchett (sound engineer)|DavidJohn ParkerPritchett]]
** ''[[ZvukDuša metala(film)|Duša]]'' – Nicolas Becker, [[JaimeRen BakshtKlyce]], MichelleCoya CouttolencElliot, Carlosi Cortes,[[David iParker Philip(sound Bladhengineer)|David Parker]]
| style="vertical-align:top; width:50%;"|
{{Kategorija nagrade|#eedd82|[[Oscar za najbolju montažu|Najbolja montaža]]}}
* '''''[[OtacZvuk (film)|Otacmetala]]'' – YorgosMikkel LamprinosE.G. Nielsen'''
** ''[[Zemlja nomadaOtac (film)|Zemlja nomadaOtac]]'' – [[ChloéYorgos Zhao]]Lamprinos
** ''[[PerspektivnaZemlja mladanomada žena(film)|Zemlja nomada]]'' – Frédéric[[Chloé ThoravalZhao]]
** ''[[ZvukPerspektivna metalamlada žena]]'' – Mikkel E.G.Frédéric NielsenThoraval
** ''[[Suđenje Čikaškoj sedmorici]]'' – [[Alan Baumgarten]]
|-
| style="vertical-align:top; width:50%;"|
{{Kategorija nagrade|#eedd82|[[Oscar za najbolje vizualne efekte|Najbolji vizualni efekti]]}}
* '''''[[Love i MonstersTenet (film)|Love i MonstersTenet]]'' – [[MattAndrew SloanJackson (visual effects)|MattAndrew SloanJackson]], GenevieveDavid CamailleriLee, Matt[[Andrew Everitt,Lockley]] i Brian[[Scott CoxR. Fisher|Scott Fisher]]'''
** ''[[Love i Monsters (film)|Love i Monsters]]'' – [[Matt Sloan (visual effects)|Matt Sloan]], Genevieve Camailleri, Matt Everitt, i Brian Cox
* ''[[The Midnight Sky]]'' – Matthew Kasmir, Christopher Lawren, Max Solomon, i David Watkins
** ''[[MulanThe (2020Midnight film)|MulanSky]]'' [[SeanMatthew Andrew Faden|Sean Faden]]Kasmir, [[AndersChristopher Langlands]]Lawren, SethMax MaurySolomon, i StevenDavid IngramWatkins
** ''[[TheMulan One(2020 i Only Ivan (film)|The One i Only IvanMulan]]'' – [[NickSean DavisAndrew (visual effects supervisor)Faden|NickSean DavisFaden]], Greg[[Anders FisherLanglands]], BenSeth JonesMaury, i Santiago ColomoSteven MartinezIngram
** ''[[TenetThe One i Only Ivan (film)|TenetThe One i Only Ivan]]'' – [[AndrewNick JacksonDavis (visual effects supervisor)|AndrewNick JacksonDavis]], DavidGreg LeeFisher, [[AndrewBen Lockley]]Jones, i [[ScottSantiago R.Colomo Fisher|Scott Fisher]]Martinez
|}
 
3.095

izmjena